KIRUNA. Vänsterpartiet är missnöjt med äldreomsorgen i Kiruna.
? Vi vill få i gång dessa frågor, de har en tendens att försvinna i allt annat som händer i Kiruna, säger Siv Holma, v.
Riksdagsledamoten Eva Olofsson, v, var på besök i Kiruna i slutet av förra veckan. Hon arbetar med äldreomsorgsfrågor och uttryckte sin förvåning över vilken politik som förs när det gäller äldreomsorgen i kommunen.
? Det känns märkligt med tanke på att sossarna är störst här, säger hon.
? Sänk inte skatten, lägg pengarna på äldreomsorgen och starta en dialog med personal på hemtjänsten.
Kenneth Nilsson, s, ordförande i omsorgsnämnden:
? Vi behöver förbättra antalet platser på boenden ,där har vi kö. Men vi invigde ett boende med åtta platser på Tallplan nyligen. Vi bygger också på Rosengården där femton nya platser kommer att finnas efter sommaren.
Kenneth Nilsson har svårt att förstå argumentet att skatten sänkts.
? Vi har inte sänkt skatten i årets budget jämfört med året innan. Vår ambition är däremot att återgå i steg till det skattetak vi hade 2002.
Publicerad 31 januari 2007 00:00
Uppdaterad 09 april 2008 12:50