Hennes kamrater i elevrådet Emma Huss, årskurs tre, och Henrik Holm, årskurs fem, är överens om att elever som har lätt för sig i skolan inte har något emot tidigare betyg.
- För de sämre blir det inte lättare, bara mer press, säger Tula Gitz-Johansen.
"från trean"
De är också överens om att det är lite för tidigt i ettan, då vet elever knappt vad betyg är.
- Det blir stressande redan i ettan, säger Emma Huss.
Henrik Holm pratar för betyg från årskurs tre. Han ser det som ett intyg för om man är på väg att halka efter, som ett morot att träna på lite mer.
De tre eleverna är trots allt överens om att det är viktigt att tidigt få veta vad man behöver jobba mer med. Det kan handla om dagens utvecklingssamtal.
- De är för sällan, säger Henrik Holm som också vet om att många äldre oroar sig för betygen, som de tvingas visa för sina föräldrar framför allt om man har det svårt i vissa ämnen.
Han tycker dock att man kan ha betyg i ämnen som man kan mäta, exempelvis matte och engelska. Och att ordningsbetyg nog skulle leda till mindre bråk på skolor.
bra betyg - bra jobb
Han ser också bra betyg som ett steg i att senare få ett bra jobb.
- De är nog avgörande för hur man ska klara sig i framtiden. Får man för dåliga betyg får man städa på Statoil.
Riktigt hur betygen ska se ut och i vilka ämnen de ska ges, har de inte tänkt på desto mer.
Publicerad 31 januari 2007 00:00
Uppdaterad 11 april 2008 08:13