Jimmy Stålnacke spelade division 1-hockey under tio säsonger men följer nu serierna från sidan om. Här kan du även följa nykomlingen Asplövens framfart i allsvenskan. Tips mottages mer än gärna på mejladress: jimmy.stalnacke@nsd.se
Luleå - den 16 augusti 2012, kl 11:25

Kaptenen stannar i Hudiksvall

Det har sett ljust ut under den senaste tiden. Och nu är det också klart - lagkaptenen Stefan Svanbom, 28, stannar i Hudiksvall.

 

- Jag har aldrig varit i samma stad och klubb under 3 säsonger så för mig var kontinuiteten mycket viktig. När det även löste sig med anställning här på orten och det blev en helhetslösning med både jobb och hockey var det enkelt val, säger Stefan Svanbom i ett pressmeddelande.


Sportchefen Alf Nordh: 


- Stefan är en av Division 1:s bästa skridskoåkare som bidrar både offensivt och defensivt och dessutom kan spela både box-play och power-play. Jag är mycket nöjd att vi nu har kommit överens om en fortsättning, säger han.


En viktig påskrift för Hudiksvall. Skridskovirtuosen är en toppback i division I och han kommer få en nyckelroll även i vinter.

Klubben har nu 22 spelare under kontrakt.

 

Over and Out!





Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Nu är butiken stängd
Luleå - den 5 september 2012, kl 14:41

Det känns lite konstigt men jag vet att det kommer att bli riktigt bra. Men det här är sista inlägget i denna blogg, åtminstone för tillfället.

Nu hittar ni mig och kollega Danielsson här i stället.

 

Hoppas ni följer med in i det nya. Om inte så får jag tacka för tiden som vi har haft tillsammans.

Den är jag evigt tacksam för.

 

Over and Out!

Baker på korttidskontrakt - till Titaanit
Luleå - den 5 september 2012, kl 11:40

Jag höll på sätta kaffet i halsen när jag surfade in på Eliteprospects och såg att Kory Baker, 32, har sajnat med Titaanit i finska tredjeligan.

Det är så typiskt med tanke på att jag har lagt mina guldtior på att det är 32-åringen som presenteras som "Brunfloiten" i kväll.

Men sen såg jag att han bara har kontrakt till 15 oktober och att klubbens VD Markku Piirinen säger att han sen ska till Sverige och lira.

 

- Kory kontaktade oss och uttryckte sitt intresse om att få spela hos oss till mitten av oktober, innan han åker till Sverige och spelar. Naturligtvis tar vi emot en spelare av Korys klass med öppna armar, säger VD:n på ett ungefär till klubbens hemsida.

 

Det där citatet får ni ta med en nypa salt. Undertecknad och finska går inte riktigt hand i hand och Google Translate ger ju inte heller riktigt det man vill ha.

Men det viktiga är ju att han inleder säsongen i Titaanit och att han lämnar klubben för spel i Sverige 15 oktober.

Det gör väl att mina guldtior står sig rätt starka när Brunflos sportchef Jens Nordin i kväll ska offentliggöra vem som blir "Brunfloiten".

 

Over adn Out!

Asplöven genrepar i Finland
Luleå - den 5 september 2012, kl 11:08

I A-serien har många lag valt att spela få träningsmatcher denna höst och allsvenska Asplöven har väl inte heller lirat överdrivet många.

Men i kväll lirar Haparandaklubben - och det är också det sista man gör i matchväg innan seriepremiären.

Motståndet står Hokki för och matchen spelas i Finland.

 

- Det skall bli väldigt intressant, liten rink medför lite annorlunda spel och vi kommer få tufft motstånd, säger tränaren Per Kenttä till klubbens hemsida.

 

Jag tror fajten spelas på neutral plan och jag tror den spelas i samma hall som när jag mötte Hokki med Asplöven säsongen 08/09.

Och då får Asplöven verkligen bekänna färg, för det är en minimal rink och Arena Polarica är lyxig i jämförelse.

Dock så gillade jag att man hade utvisningsbåsen på samma sida som spelarbåsen.

 

Daniel Despotovic är tillbaka efter sin axelskada och som det såg ut på träningen i måndags så tar han plats i fjärdekedjan.

Enligt Asplövens hemsida kommer dock inte Martin Hellgren till spel.

 

Over and Out!

Två belönas med kontrakt - Holmbom tvingas lämna
Luleå - den 4 september 2012, kl 23:34

Hudiksvall och pressmeddelanden är alltid trevligt. Nu plingade det in ett klockan 23.20 och det får väl anses som tidigt när det kommer från den klubben.

Men jag gillar det. Jag är alltid vaken då och det är bättre än att något lag börjar att jävlas före nio på morgonen, för då är jag sällan alert och redo för ett inlägg.

Nu till innehållet i det som Hudiksvall skickade ut.

 

Klubben har valt att förvandla Robin Ståhls och Thomas Astners try out-avtal till permanenta kontrakt.

 

- Både Robin och Thomas har visat framfötterna under försäsongen och det känns mycket bra att vi har kommit överens om ett kontrakt gällande säsongen ut för båda dessa utvecklingsbara spelare. Dessutom är Robin en egen produkt* och från Söderhamn/Ljusne har vi hämtat Thomas, säger sportchefen Alf Nordh.


Samtidigt meddelar Hudiksvall att klubben och Asplövenförvärvet Robin Holmbom går skilda vägar.


- För närvarande var inte Robin riktigt ikapp träningsmässigt, vi önskar Robin lycka till, säger Nordh.


Over and Out!

 

Lyckad try out gav Hofling kontrakt med Borås
Luleå - den 4 september 2012, kl 22:34

Sakta men säkert fyller Borås upp de vakanta backplatserna som man har i truppen. Senast i raden att skriva på: David Hofling, 21, som efter en lyckad try out i dag belönades med ett permanent kontrakt.

 

"Han har under tiden med oss visat upp helt rätt attityd och ambition i sitt hockeyspelande. Vi får in en storväxt defensivt spelande back som inte heller är helt oäven offensivt", skriver klubben på sin hemsida.


Nu har Borås HC fem backar plus långtidsskadade Otto Jaksch på kontrakt och visst är det också på den positionen som det ser som tunnast ut.

Man måste in med lite spets, annars tror jag att man kommer att sluta femma eller sexa i F-serien.

En serie som jag för övrigt ska tippa inom de närmaste dagarna.

Krif, Olofström och Kristianstad till allettan. Men vilka som blir det fjärde och sista laget ska jag fundera på över natten.


Over and Out!

 

 

I morgon presenteras han
Luleå - den 4 september 2012, kl 22:18

Jag ser att det smäller i Klanghallen i morgon. Då bjuder superhajpade Brunflo in till kick off med en hel del aktiviteter.

 

"Lite tävlingar för spelarna där de testar sina färdigheter i olika grenar, spelarintervjuer och annat hockeysnack. Sen ska även sportchef Nordin presentera ett nyförvärv, närmare bestämt supporterspelaren "Brunfloiten". Oerhört spännande! Klockan 18´00 i Klanghallen alltså! Kom dit och få upp hockeypulsen inför vintern!" skriver klubben på sin hemsida.

 

"Brunfloiten" presenteras alltså då. Och som ni vet ligger mitt tips på denna spelare.

 

 

Men det är ju bara mitt tips. Och det är ju sällan jag brukar ha rätt.

 

Over and Out!

 

 

"Då är det bara att lägga en tusenlapp, då får man en miljon"
Luleå - den 4 september 2012, kl 19:02

Det är inte bara bloggstrulet som gör att jag har varit dålig på att skriva den här veckan.

Det är också så att jag sitter full i jobb och ända till måndag kan ni nog räkna med ett lite tamt flöde från mig.

Men i går så träffade jag Conny Strömberg, 36, och gjorde en grej som ska gå här längre fram.

Och som vanligt blev det ett intressant möte och en hel del material över.

Givetvis kom vi in på det här med att man kan tippa på om han kan göra poäng i varje match.

 

- Är det bara till femte november? I så fall är det jättebra, för då finns chansen. Då är det bara att lägga en tusenlapp, då får man en miljon. Men i 52 raka matcher är det omöjligt att göra poäng, sa Strömberg.

 

Passningsgeniet har ju sagt att han ska spela till han är 40 bast. Och då kändes det också lägligt att fråga vad han ska göra efter karriären.

 

- Jag vill hålla på med något inom hockeyn. Det kan vara sportchef, agent, materialare. Kanske prova på andretränaren eller så där, något med hockeyn så man kan följa med och bygga upp ett lag, sa han innan han tillade att det är en viss oroskänsla över att han nån gång tvingas sluta:

 

- Jag tycker fortfarande att det är det roligaste jag vet. Då är jag mer orolig för den dagen jag måste sluta, då har man som ingenting att leva för. Eller, visst har man det. Men man lever ju för hockeyn och ser fram emot matcher. Så det kommer bli tomt den dagen det tar slut.

 

Han berättade också vilka han tror kommer sluta topp tre.

 

- Leksand kommer bli stabila, och Örebro. Sen blir det väl Djurgården också. Men jag varnar lite för Troja.

 

Om spelbolagets tips gäller för hela säsongen eller fram till 5 november vet varken jag eller Conny.

Jag skulle dock tippa på det förstnämnda.

 

Over and Out!

Persson får lämna Sokil Kiev
Luleå - den 4 september 2012, kl 16:28

Bodensonen Martin Persson, 23, drog ju för några veckor sen till Ukraina för spel i Sokil Kiev.

Klubben hade dock rätt att bryta kontraktet under den första månaden, en klausul som man i dag utnyttjade.

 

- Jag fick beskedet att jag inte levt upp till förväntningarna. De ville ha mål och det lyckades jag inte göra under träningsmatcherna, säger Martin Persson till bloggen.

 

Vad händer nu då?

 

- Ingen aning faktiskt. Det är svårt när de flesta lag är kompletta.

 

Så. Där fick ni en liten uppdatering. Nu ska jag återgå till jobbet med hockeybilagan.

Och förresten: I morgon är den nya bloggen i gång.

 

Over and Out!

 
 
 
Dahlström nära Boden
Luleå - den 4 september 2012, kl 00:42

Jaja, i väntan på den nya bloggen kan jag ju inte bara sitta här och hålla på små nyheter utan det är väl bara att pumpa på.

Och därför avslutar jag denna måndag (det har hunnit bli tisdag men det räknas inte förrän jag har fått min skönhetssömn) med en liten Bodengrej.

 

Backen Markus Dahlström, 22, som lämnade Kalix för Surahammar mitt under den förra säsongen, tränar nu med Bodens HF och lirade också mot Et-Po 72 i går.

Enligt bloggens uppgifter är parterna överens och det enda som nu saknas är en signatur.

Men som vi redan vet så kan det alltid falla på de där sista små detaljerna.

Tror ni mig inte? Hm, då får ni nog fråga Modo och Marcus Nilson.

 

Faller den sista lilla biten på plats så är det ju ett bra förvärv av Boden. "Dallas" är ju en fantastisk skridskoåkare och jag tror det finns mer att plocka ut i offensiven hos 22-åringen.

Defensivt får han leva på sin rörlighet eftersom han är rätt liten till växten. Men oftast är det jobbigare som forward att möta en snabb back än en stor och stark, åtminstone så länge man inte är i ytan just framför motståndarnas mål.

 

Nu tar jag lite sömn. Och förhoppningsvis ligger en ny och fräsch blogg redo under morgondagen.

Om inte... Ja, då hörs vi här.

 

Over and Out!

 

 

 

Jag vände tydligen inte blad
Luleå - den 3 september 2012, kl 23:29

Jag har gått på helspänn hela dagen och bara väntat på att den nya bloggen ska komma i gång, men det var inte riktigt så enkelt.

Och en del av det beror på att vi helt enkelt hade riktigt svårt att komma på något namn till den.

Fast i morgon ska det fasiken funka, så är det bara.

 

I dag har jag varit förbi Haparanda, Asplöven och Arena Polarica en sväng och jag tänkte att jag här nedan bjuder på några bilder från besöket.

 

Här kommer pressen att få sitta. Åtta platser finns det att tillgå. Längst

bort syns ingången till radiohytten (till höger) och ingången till baren.

 

Nu är ståplatsläktaren på plats under matchklockan.

 

Än så länge är det bara ett hål i väggen. Men snart är det snickrat och klart så

att Viasat-gänget ska ha någonstans att kommentera i från.

 

September och sol. Då måste man passa på att vässa brännan en sista gång

innan vintermörkret tränger sig på.

 

Det är ungefär det jag har gjort i dag. Men vid den finska grejen arbetade jag också.

Resultatet av det ser ni någon gång nästa vecka.

 

Under dagen i morgon hoppas jag att det nya ska vara i gång. Då tänkte jag också börja beta av lite tips av de olika division I-serierna.

Hoppas ni hänger med in i det nya.

 

***

 

Ett förtydligande: Bara för att vi gör om bloggen en aning så blir det inte mindre division I-hockey. Skillnaden som blir är att jag utöver det jag hittills har skrivit om även kan baka in några inlägg om Luleå Hockey.

 

Over and Out!

Nu vänder jag blad
Luleå - den 2 september 2012, kl 23:21

Tre år. En hel del inlägg. Då och då lite nyheter. Och ett läsarantal som de senaste månaderna har genererat cirka 70-100 000 klick i veckan.

"Signerat Stålnacke" har blivit mitt lilla skötebarn och det är också den här bloggen som har gett mig chansen till en säsong på Aftonbladet och ett ökat förtroende på denna tidning.

Och det är er förtjänst.

Tack för att ni finns och tack för att ni väljer att avsätta lite tid för lilla mig.

 

Men allt har sin tid och från och med i morgon (jag hoppas de får ihop allt då) kommer det bli förändringar här på nsd.se.

Jag vet att det i slutändan blir till det bättre även om det alltid är läskigt att bryta upp från tryggheten, ekorrhjulet och från det man själv har skapat.

Fast jag måste och jag hoppas att ni läsare också vill följa med in i det nya.

 

Så här ligger landet. Jag har fått ett längre vikariat på tidningen (jag har inte skrivit papprena än så HELT klart är det inte) och nu kommer jag givetvis att få ta ett hyfsat stort hockeyansvar.

Och jobbar man i Norrbotten är ju Luleå Hockey de som vi bevakar mest.

Då måste jag också kunna blogga om elitserien i allmänhet och klubben i synnerhet.

Därför gör vi denna förändring.

 

Vid min sida får jag herr Danielsson och tillsammans kommer vi att skriva om allt från Boden Warriors framfart till Luleå Hockeys jakt på SM-guldet.

Kort och gott kommer vi slå ihop två bloggar till en men fortfarande behålla samma bevakning.

Så mig och division I blir ni inte av med. Skillnaden nu blir att vi är två, jag kan skriva även om de norrbottniska björnarna och det kommer en ny bloggbild som vi är en duo på och där jag nu har några pluskilon, lite högre hårfäste, avsaknaden av en utlandsbränna och ingen rosa pikétröja på mig.

 

Tack för de här tre åren. Nu börjar vi om på en ny kula och i samma veva ska jag försöka fräscha upp inläggen lite grann och få in sånt som jag har funderat på att göra.

Hoppas ni vill hänga med.

För ni vet väl - att utan er så blir det ingen blogg.

 

Over and Out!

 

 

 

 

Kiruna har blivit erbjuden "Prez"
Luleå - den 2 september 2012, kl 22:47

"Signerat Stålnacke" går in på sina sista timmar och då gäller det väl att pumpa ut några inlägg under kvällen.

Så nu ska ni faktiskt få något som det finns åtminstone ett litet, litet nyhetsvärde i.

 

Enligt bloggens uppgifter blev Kiruna i slutet av veckan erbjuden Eric Przepiorka, 31, och man uppges ännu fundera på hur man ska göra.

I den forskning jag har gjort så har jag väl fått känslan av att man är lite tudelad och att ena benet säger ja och det andra nej.

Men jag vet inte. Kanske behöver man inte ens ta ett beslut för jag antar att även andra klubbar har fått samma erbjudande och kanske någon annan hinner nappa innan man har bestämt sig.

 

Det är ju så här. Kiruna har tappat Kim Sunna och Joakim Fredriksson och man har fått in lillebror Oskar Fredriksson (jag räknar med att Anton Holmberg ersätter Jesper Kemi rakt av).

Det går ju inte riktigt jämnt ut men samtidigt förutsätter man väl att Andreas Nyberg kommer till spel och då får ju han nästan ses som ett nyförvärv.

Och då är man väl plus/minus noll gentemot fjolåret samtidigt som man känns starkare på backsidan.

Men visst skulle det klia i mina fingrar om jag satt som sportchef i en division I-klubb.

"Prez" ger ju poänggaranti och kan man få honom att smälta in i gruppen och inte nita någon tränare så är det ju en riktigt bra förstärkning.

Det tror jag också man skulle lyckas bra med uppe i Kiruna. I laget finns det otroligt starka ledare som älskar sin klubb och ser till att alla anpassar sig och rättar in sig i ledet.

Och det gör också att de flesta ganska snabbt blir en i gänget och jobbar efter mottot "en för alla, alla för en".

 

Over and Out!

 

 

 

Brunflo och Boden segrade
Luleå - den 2 september 2012, kl 22:29

Det har ju spelats ett gäng matcher denna söndag och två lyfte jag fram i ett tidigare inlägg.

Och nu kör jag två till.

 

Superhajpade Brunflo har varit i farten i dag och man slog också Njurunda med 5-4 i en spännande match.

Skönt för Johan Tellström att få med sig en seger och jag noterar att stjärnforwarden Johan Jönsson fick med sig en assistpoäng.

 

Målskyttar Brunflo: Andreas Lindgren, Nicklas Olsson, Daniel Vängman, Lars Örnberg och Christoffer Jönsson.

 

***

 

Boden åkte i dag till finska Övertorneå för möte med Ville Väänänens Et-Po 72. Och det blev seger för BHF mot det finska division II-laget.

Segersiffrorna skrev till hela 7-1.

 

- De körde på bra i första, de smällde mycket och åkte mycket skridskor. Men det kändes som de tog slut i andra och i tredje så styrde vi spelet rakt igenom, säger Bodenforwarden Daniel Gustavsson, som kör med laget men som ännu inte har skrivit på något nytt kontrakt.

 

Over and Out!

 

 

 

Blir det Björklöven för "Jeppe"?
Luleå - den 2 september 2012, kl 19:34

I veckan fick ju backen Jesper Ericson, 21, lämna Tingsryd efter sin try out-period och det mest naturliga är väl att han nu återvänder till moderklubben Björklöven.

Där var han i fjol en viktig kugge och sköt bland annat 17 poäng (9+8) från sin backplats.

 

Och visst tyder en del på att han flyttar hem. Enligt bloggens uppgifter tränade han med klubben i fredags och fanns med på lagets inkilning i går.

Så det känns som att det kommer att lösa sig inom kort och jag skulle inte bli förvånad om de redan är muntligt överens.

Men det sistnämnda kan jag inte svära på.

 

***

 

Teg har varit i farten i dag. Och man gasade rejält. Det blev hela 11-1 mot Kramfors för de vinröda.

 

Målskyttar Teg: Tomi Heikkilä 3, Tobias Hollström 2, Joakim Törnqvist, Peter Rundblad, David Muzito-Bagenda, André Dryler, Johan Sehlstedt, Fredrik Sandström.


Målskytt Kramfors: Jonas Andersson.


***


Nybro-Vita Hästen 5-2. Nu är det fortfarande försäsong men det känns som att Hästen kan få ett mellanår.

Ekonomin är svajig, truppen känns inte riktigt lika spetsig som i fjol och man har tappat en del spelare som visade upp fina siffror under förra säsongen.

Men man vet aldrig. Helt plötsligt så sitter allt där och vips så är man där och busar i play off igen.


Over and Out!



 

 

 

 

Vill ha stjärnbacken - nu söker Asplöven en säljare
Luleå - den 2 september 2012, kl 16:05

Eric Przepiorka, 31, boxade ju till sin tränare i Olofström för att komma lös från kontraktet och få chansen till allsvensk hockey i Asplöven.

Det var ju faktiskt så tankarna gick hos många (jag är självklart inkluderad, i allra högsta grad dessutom) dygnet efter "slaget i Olofström".

Nu blev det ju inte så (inte som det ser ut i dagsläget i alla fall) och det ser ut som att det stannade vid just en konspirationsteori.

 

Men det är ju alltid kul att lägga ihop ett plus ett och försöka få ihop det till två. I bland blir det ett, ibland tre. Fast ganska ofta blir det rätt.

Det jag skriver här nedan är dock av ironisk karaktär och får tas på en höft och med en stor nypa salt.

 

I fredags talade ju Asplöven klarspråk om Janne Niinimaa, 37, och man berättade att man snackar om ett korttidskontrakt över en månad (11 eller 12 matcher).

Dagen efter skickar man på sin hemsida ut nyheten om att man söker en säljare.

Finns det ett samband?

Nja, jag tror inte det. Men lite kul är det.

 

Här hittar ni förresten annonsen.

 

Om jag ska söka tjänsten?

Tveksamt. Fast jag är nog mer passande i den rollen än som materialförvaltare, men samtidigt har det här med att sälja saker aldrig varit min grej.

Det är sällan jag lämnar en affär som vinnare.

 

Over and Out!

 

 

Nord möter syd
Luleå - den 2 september 2012, kl 11:22

Tingsryds AIF är på Norgeturné och när laget slog Sparta Sarpsborg med 8-2 utmärkte sig Jarkko Oikarinen med 1+1 och Kim Karlsson med 0+2.

Men det mest utmärkande är väl ändå skillnaden på dialekterna mellan intervjuaren och Haparandasonen Henri Snäll, som för övrigt i veckan omvandlade sitt try out-avtal till ett permanent kontrakt.

 

 

När vi ändå är inne lite grann på Norge kan jag meddela att Jonas Kaplas poängsuccé håller i sig.

När Tönsberg i går förlorade med 7-3 mot Lillehammer var han inblandad i samtliga tre mål (1+2) som nykomlingen mäktade med.

Marcus Fagerudd var för övrigt poänglös och mannen med det coola namnet, Ross Ring-Jarvi, stod för en assist.

 

Over and Out!

Östersunds prestigeseger - slog den tidigare serierivalen
Luleå - den 2 september 2012, kl 00:24

Det har varit i gång lite träningsmatcher under dagen och jag noterar att Östersunds IK denna lördag åkte till Glysishallen och vann med 5-4 mot Hudiksvall.

Men det satt långt inne och först i den tredje perioden kunde man vända ett 4-2-underläge till seger.

Kvitteringspucken skickade för övrigt Kirunasonen Joel Asp in.

Och Öik-tränaren Marcus Åkerblom var rätt nöjd med fajten.

 

- Rent spelmässigt såg det bra ut. Det var ordning och reda och vi utförde matchen på ett bra sätt, säger han till Östersunds-Posten innan han fortsätter:

 

- Vi behöver bli lite hetare och mer effektiva runt motståndarnas mål. Sedan behöver vi bli lite rappare och snabbare.

 

Det känns som att Östersund kan bli ännu ett snäpp vassare i vinter. Nyförvärven verkar leverera rätt bra och man borde få ett större djup i truppen.

Sen är det inte säkert att det räcker längre än till allettan. För väl där blir det ett jäkla krig om de fyra play off-platserna och det gäller att få spelet att stämma just under de få veckor som serien avgörs på.

 

***

 

"Zug på den ni", tänker säkert Linus Omark nu och syftar på de (jag är väl delvis inkluderad) som inte tyckte att spel i Schweiz var ett smart val av ena halvan i Övertorneå Connection.

I gårdagens debut i hans nya klubb Zug blev det vinst med 4-1 mot de schweiziska mästarna Zürich.

Omark själv stod för en assist och valde till matchens andra stjärna.

I dagens returmöte gick det ännu bättre. Zug vann med 4-2 och själv så noterades han för 1+2.

En skön start och kanske var den här flytten precis det han behövde.

I Zug kommer han få massor av istid, ett grymt stort förtroende och gigantiska ytor. 

Och det har han inte varit bortskämd med där borta på andra sidan pölen.


Over and Out!

 

 

 

 

Vilda Väsbys tunga roadtrip: Noll mål framåt - 23 i baken
Luleå - den 1 september 2012, kl 20:52

Väsby har under dagarna tre jobbat nere i Småland och i tur och ordning betat av matcher mot Nybro, Västervik och Vimmerby.

Och det har väl inte direkt gått lysande för stockholmarna.

 

Tre raka förluster och 0-23 (!) i målskillnad tog man med sig på bussen hem.

Nybro vann med 6-0, Västervik med 8-0 och Vimmerby med 9-0.

Tungt är bara förnamnet och det enda glädjeämnet är väl att det ännu återstår en dag av helgen och att man kanske får kliva i dansmackorna under kvällen och natten.

 

Jag hade velat analysera det här lite mer men jag tror jag avstår. Det är trots allt bara träningsmatcher och Väsby hade många spelare borta (det kanske motståndarna också hade, vad vet jag).

Men visst är det väl en indikation på att det skiljer en del mellan de olika ettorna.

Fast som sagt, det är bara försäsong och lagen är inne i olika faser i sin uppladdning.

Och därför har jag också lärt mig att vara lite försiktig med att dra några slutsatser under denna tid på året.

 

Over and Out!

 

 

Bränholm förlänger med Borås
Luleå - den 1 september 2012, kl 13:01

För drygt en vecka sen fick Borås ett rejält bakslag när viktige backen Otto Jaksch, 20, bröt skenbenet.

 

- Det är inget roligt med unga killar som åker på sådana grejer. Han blir borta fram till jul alla gånger, sa styrelseledamoten Stefan Persson till Expressen då.


Men här kommer i alla fall ett glädjebesked för klubben: Tim Bränholm, 22, är klar för en fortsättning.


"Tim är en positiv kille som kommer att tillföra laget energi, kraft och fart. Vi har sökt efter en fysisk spelare så det känns skönt att räkna in en sådan i Tim till slut", skriver klubben på sin hemsida.


Borås Hockeys trupp känns i dagsläget lite svårbedömd. Det ser rätt bra ut offensivt men backsidan ser minst sagt rätt tunn ut.

Enligt Eliteprospects har man bara fyra på kontrakt (inklusive Jaksch) och jag vet inte hur man har tänkt att lösa den positionen.

De behöver ju onekligen kontraktera några till och man måste nog ha in åtminstone två av bra klass.

För grundserien där nere är inte direkt någon transportsträcka och det gäller att man är med redan från start om man vill vara med i allettan efter nyår.


Over and Out!




Skoggård på try out i ECHL
Luleå - den 1 september 2012, kl 12:18

Luleåsonen Peter Skoggård, 24, är ju på andra sidan pölen och spelar och han har under sina två säsonger där borta spelat i fyra olika klubbar och tre olika ligor.

I vintras lirade han i Augusta RiverHawks i SPHL men säsongen innan det gjorde han också matcher i både FHL och ECHL.


Och nu får målvakten chansen i ECHL igen. Han har fått en try out med Evansville Icemen och det återstår väl att se om han slår sig in i ligan.

Det är inte det enklaste, det var till exempel där som Mattias Modig huserade under sin tid i Pittsburghs organisation.

Så den håller rätt bra klass.


***


När vi ändå är inne på målvakter... Förre Hudiksvallskeepern Simon Nordh, 23, nu i Rosenborg, hade i fjol en ruggigt fräck utrustning.

Denna säsong har han tagit det ytterligare ett steg.

Här kan ni se hur den nu ser ut.

 

***

 

Här har ni förresten en fajt med Peter Skoggård. Jag tror det är han i vit tröja, men jag kan inte svära på det.

 

 

Over and Out!


© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Senaste bloggposten Senaste sportbloggposten

Idag serveras: