En anklagelseakt mot Holmes kommer att lämnas in den 30 juli, rapporterar medier på plats.

James Holmes, som misstänks ha mördat tolv människor och skadat ett 60-tal i attentatet i Aurora, Colorado, tog på måndagen plats i rätten i en första bedömning av bevisningen mot honom. Holmes har hållits isolerad sedan han greps utanför brottsplatsen i full maskering.

Vid framträdandet i rätten satt han mest och tittade tomt framför sig, från och till med slutna ögon.

Om åklagarmyndigheten yrkar på dödsstraff och det blir straffet, är det ändå inte säkert att det verkställs. I delstaten Colorado har bara en person avrättats sedan 1976, rapporterar nyhetskanalen ABC och lokala medier.

Maskerad ska Holmes i fredags ha börjat skjuta besinningslöst i en biograf som premiärvisade den senaste Batmanfilmen.

Förhöret blev kort. Först senare väntas åklagarna avgöra om de ska yrka dödsstraff och försvarsadvokaterna om han är i stånd att ställas inför rätta.

I går uttryckte tusentals människor sorgen för offren i massakern. USA:s president Barack Obama mötte anhöriga när stadens invånare samlats till minnesstund.

-Hela landet tänker på er, sade Obama till överlevande.

De samlades utanför Auroras stadshus, tre kvarter från biografen där dådet utfördes. På en slänt är nu ett provisoriskt minnesmonument inrättat: tolv vita kors på rad med de mördades namn.

Polisen undersöker den dator de hittat i Holmes lägenhet sedan bombexperter säkrat den. Datorn kan innehålla avgörande uppgifter om de flera månaders planering som ledde fram till genomförandet av attentatet.