Patrik Boström har länge rapporterat flitigt om jakt i NSD och hans jaktblogg på nsd.se är både uppskattad och välläst. Men nu är det alltså dags för nästa steg: tv-rutan.

Med start på måndag ska tolv tio minuter långa delar sändas av programmet "Äntligen jakt" där Boström, tillsammans med filmaren Jan-Olof Granqvist och jaktexperten Ulf Lindroth reser till en rad olika platser för att jaga. Från Gällivarefjällen och ripjakt till vårbocksjakt i de uppländska ekskogarna får tittarna följa med trion.

Brist på bra jakt-tv
Idén, berättar Boström, kom från en brist på vad han upplever som bra jakt-tv.

- Tittar man på SVT eller TV 4 händer det inte särskilt ofta att det sänds något om jakt. Jan Guillou slog till i våras och sände två program, men före det kan jag knappt komma ihåg när det sändes på någon större rikstäckande kanal. Utbudet har varit väldigt litet.

Och när han tog upp idén med 24Norrbotten visade det sig att många tittare efterfrågat fler program om just jakt.

Programmets tolv delar ska också sändas i lokala tv-kanaler som samarbetar med 24Norrbotten på flera olika platser i Sverige.

- Tittarna här uppe får också några bonusprogram, så jag tror att det kanske blir totalt 16 stycken, säger Patrik Boström.

Vilket är det bästa minnet från inspelningarna?
- Det är två jag tänker på direkt. Den ena var när vi jagade ripa med Mikael Burck i Gällivarefjällen. Det hade ösregnat i flera dagar, men precis när vi flyger ut med helikoptern lättar det och blir sol. Det håller i sig i tre dagar, och det blev helt fantastiskt. När vi sen flyger tillbaka blir det storm igen. Det var sådan tur att det är svårt att beskriva.

Och det andra?
- Rådjursjakt i Forsmark, Uppland. De fick vårbocksjakt efter Tjernobyl-olyckan på grund av de höga Cesium-halterna andra tider på året, och i år var det 25 år sedan den skedde. Jakten var sanslöst vacker, det var väldigt speciellt för en norrlänning att smyga runt på ekbackarna som var fyllda med vårblommor.

God jaktlycka
Och jaktlyckan skulle också visa sig bli riktigt bra genom hela programmet.

- Det är nog bara två gånger som vi inte fick någonting, otroligt med tanke på tidspressen. I bland hade vi bara en dag på oss. Men vi hade tur och följde med personer som verkligen är specialister på sin jakt, som hade duktiga hundar och kunskap.