"Våra kontroller har inte brustit"

Mona Lundström som är kultur- och fritidschef i Piteå kommun läste morgonens nyhet om SSU:s fusk i Piteå med förvåning.
– Det är väldigt olyckligt om det skulle vara sanning, men nu på morgonen har jag gått igenom allt material som vi fått in från SSU Piteå under hela 2000-talet och jag kan inte se att vi borde ha fattat någon misstanke om fusk, säger Mona Lundström.

 

Mona Lundström som är kultur- och fritidschef i Piteå kommun läste morgonens nyhet om SSU:s fusk i Piteå med förvåning.
– Det är väldigt olyckligt om det skulle vara sanning, men nu på morgonen har jag gått igenom allt material som vi fått in från SSU Piteå under hela 2000-talet och jag kan inte se att vi borde ha fattat någon misstanke om fusk, säger Mona Lundström.
Kultur och fritidsförvaltningen har under 2005 och 2010 gjort en djupare granskning av SSU:s bidrag. Förvaltningen begärde då in ett utökat underlag för de kurstillfällen föreningen sökt bidrag för. Det rörde sig då om namn på alla kursdeltagare, kursprogram och utvärdering av varje kurstillfälle.
– Men inte heller då såg vi några oegentligheter, allt var i sin ordning. Så vad jag kan konstatera i dag är att våra kontroller inte brustit, vilket är det första vi måste kontrollera. Men om SSU Piteå då ska ha hittat på bluffnamn eller vad som egentligen hänt är omöjligt att veta nu, säger Lundström.
Enligt Lundström kommer kultur- och fritidsnämnden i höst fatta beslut om det blir en polisanmälan eller ej.

Kultur och fritidsförvaltningen har under 2005 och 2010 gjort en djupare granskning av SSU:s bidrag. Förvaltningen begärde då in ett utökat underlag för de kurstillfällen föreningen sökt bidrag för.
Det rörde sig då om namn på alla kursdeltagare, kursprogram och utvärdering av varje kurstillfälle.
– Men inte heller då såg vi några oegentligheter, allt var i sin ordning.
Så vad jag kan konstatera i dag är att våra kontroller inte brustit, vilket är det första vi måste kontrollera.

Men om SSU Piteå då ska ha hittat på bluffnamn eller vad som egentligen hänt är omöjligt att veta nu, säger Lundström. Enligt Lundström kommer kultur- och fritidsnämnden i höst fatta beslut om det blir en polisanmälan eller ej.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

























© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Nyheter


Nya lyxiga sjöstaden
- rösta på din favorit

LULEÅ. Här är förslagen på det nya lyxiga området i Ettans båthamn.

RÖSTA. Vilket arkitektförslag för Luleå Sjöstad tycker du bäst om?     
Visa resultat




15:45  Haparanda.  Cyklist i trafikolycka
15:14  BODEN.  "Stiftelsen kan inte sälja allt"
15:00  Luleå.  Så ska Northland räddas
14:23  LULEÅ.  Dragkamp om miljoner
14:13  Kiruna.  Brukar du följa väderprognoser?
14:04  Kiruna.  Här hittar du bästa midsommarvädret
13:59  Luleå.  Mopedist allvarligt skadad
12:43  LULEÅ.  400 nya studentbostäder
12:04  BODEN.  Kommunen vann - får bygga väg
12:00  Luleå.  Forskning för tystare tåg
11:42  Sverige.  Bra säsong för skidanläggningarna
11:28  BODEN.  Lidberg: "Utredningen fortsätter"
09:50  Luleå/längdskidor.  "Marcus får komma till mig"
09:45  KULTUR/INLÄGG.  När tystnar Luciatågen?
09:43  BODEN.  Kommunen: "Vi ska titta noga på det"

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: