STOCKHOLM 20050816
Konservburkar med surströmming.
Foto Tomas Oneborg / SvD / SCANPIX
Code 30142
Foto: Tomas Oneborg/SvD/SCANPIX
Laddar...
Finsmakaren föredrar lagrad suring

Årets surströmming når inga höjdarnivåer, enligt Surströmmingsakademins grundare Ruben Madsen. Ett tips är att leta rätt på en gammal burk och äta.

Fakta: Testa gärna med gräddfil första gången

 

Första gången man ska testa surströmming kan man gärna göra det i en bit liten som en vigselring, tillsammans med tunnbröd, smör, en skiva potatis, gräddfil (eller turkisk yoghurt) och dill i en munsbit
Den 18 augusti hålls vad som brukar beskrivas som världens största surströmmingsskiva i Alfta, Hälsingland, då 1 200 personer väntas närvara.
Surströmmingen användes för bönderna i Bottenviken som matsäck vid jakt.
I dag är det bara surströmmingen och den norska syrade öringen (rakörret) som lagras på det traditionella sättet.
Källor: Surströmmingsakademin, NE. (TT)

Första gången man ska testa surströmming kan man gärna göra det i en bit liten som en vigselring, tillsammans med tunnbröd, smör, en skiva potatis, gräddfil (eller turkisk yoghurt) och dill i en munsbit.


Den 18 augusti hålls vad som brukar beskrivas som världens största surströmmingsskiva i Alfta, Hälsingland, då 1 200 personer väntas närvara.


Surströmmingen användes för bönderna i Bottenviken som matsäck vid jakt.
I dag är det bara surströmmingen och den norska syrade öringen (rakörret) som lagras på det traditionella sättet.

Källor: Surströmmingsakademin, NE. (TT)

Torsdagen den 16 augusti hålls årets surströmmingspremiär. Surströmming bygger på jäsning – och liksom vin går den därför utmärkt att spara, anser Ruben Madsen. Själv har han testat en 15 år gammal burk.

– Den blir mjukare och rundare och faktiskt nästan lite gräddig. Men det gäller att man har en kontrollerad förvaring. Det räcker inte med kylskåp, för där går temperaturen för mycket upp och ner.

Risk finns annars att mjölksyran bryter ner fiskens protein vilket bildar en fiskkräm i burken. Själv lagrar han burkarna i 1,2–2 grader.
– Finns det fisk i burken kan man äta den, det är principen, säger Ruben Madsen.
Än så länge har inte årgångssuringen blivit något för marknaden. Men ett sådant här år hade det varit bra. Årets fångst borde nämligen inte få några att höja på ögonbrynen.
– Egentligen borde jag inte säga det, men sanningen är att det är ett normalår, medger Ruben Madsen.
Hur ska man då tänka kring skivan?
Madsen anser att burken ska vila i frysen en halvtimme innan den ställs fram, och öppnas strax före servering. En del av upplevelsen är nämligen att njuta av de övriga dofterna– innan surströmmingsdoften tar över.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

























© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: