Resenärerna som åker till och från Kiruna får numera se en ny sida av Kiruna. Den nya järnvägen som invigs i dag passerar genom LKAB:s industriområde på baksidan av gruvberget Kiirunavaara. Här finns både ekodukter och akvedukter, ganska många gråbergstippar samt en och annan glimt mot fjällvärlden.<_Bildtext Fotobyline>FOTO: HANS STERNLUND</_Bildtext Fotobyline>
Foto: Hans Sternlund
Laddar...
Nya järnvägen visades upp i Kiruna

Nu får turisterna se en annan sida av Kiruna.

Även för många Kirunabor kommer LKAB:s industriområde vara en ny syn.

Här rullar numera tågen som ska till och från Kiruna.

Den nya järnvägen invigs under fredagen med bland andra infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd på plats, men media fick en rundtur redan under torsdagen.

Redan i tisdags kopplades trafiken på efter den 18 kilometer långa sträckan som har ersatt dagens sträckning genom Kiruna.

Den gamla sträckningen berörs snart av deformationerna från gruvbrytningen.

Tre miljarder var budgeterade men slutnotan landar på "endast" 2,5 miljarder kronor.

- Vi ser när vi har kommit så här långt att det blir billigare än beräknat. Arbetet har flutit på och vi har kunnat stryka många av riskerna, säger Jan Lundgren, projektchef vid LKAB.

Planeringen för den nya järnvägen startade redan 2004 och bygget kom i gång för ganska precis tre år sedan. Redan i ett tidigt skede beräknades trafiken komma i gång 2012.

Trafikverket och LKAB har med andra ord hållit tidtabellen.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...












 













© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: