Broar och vägar har raserats i Filippinerna efter skalvet i Stilla havet, säger en kongressledamot till Reuters. Tsunamivarning har utfärdats för Filippinerna och Indonesien. Det filippinska vulkanologicentret uppmanar medborgare vid kusterna att ta sig till högre belägna platser i förebyggande syfte, rapporterar Reuters.
Skalvet hade en magnitud på 7,9 och inträffade ute till havs på 32 kilometers djup, 146 kilometer öster om staden Guiuan i den filippinska Samarprovinsen.
Tsunamivarningen omfattade först Indonesien, Filippinerna, Japan, Taiwan, Hawaii, Guam och Papua Nya Guinea. Senare drogs varningen för Japan, Taiwan och flera andra öar i Stilla havet tillbaka men gäller fortfarande för Indonesien och Filippinerna, enligt tsunamicentret NOAA.
Om det blir en tsunami efter skalvet väntas den nå Indonesiens kuster först, enligt Stilla havets tsunamivarningscenter.
-Även om skalvet är ganska djupt, kan det inte uteslutas att det kan bli farligt. Storleken är allvarlig nog. Så man gör helt rätt i att utfärda en tsunamivarning, säger seismologen Reynir Bödvarsson från Uppsala Universitet till TT om tsunamirisken efter skalvet.
-Nu jobbar man febrilt på att analysera rörelsemekanismen i skalvet, om det finns en vertikal komponent i rörelsen, det behövs för att det ska bli en tsunami.
-Havsdjupet och hur stor vertikal komponent det blir i rörelsen - det är det som avgör om det blir en farlig tsunami eller inte, säger Bödvarsson till TT.
Av TT
Publicerad 31 augusti 2012 15:05
Uppdaterad 31 augusti 2012 16:22