Wiklund Wårell pekar på undersökningar bland ungdomarna på Porsön och Björkskatan som visar att fritidsgården på Björkskatan lockar överlägset flest besökare.
- De som går på Björkskataskolan är i fritidsgårdsålder. De på Porsöskolan är yngre. Vi har också avtal om rastverksamhet på Björkskataskolan. Dessutom tycker ungdomarna att fritidsgårdslokalerna på Björkskatan är bättre, säger hon.
Två personal
Fritidsförvaltningen vill också göra mötesplatserna Tuna och Sunderbyn till fritidsgårdar igen med två personal per öppetkväll.
- Det blev inte lyckat med mötesplatser där det bara finns en personal. Två personal innebär att en kan hålla i en aktivitet och till och med lämna gården eftersom det blir en kvar. Den ena kan gå in i ett speciellt rum medan den andra har överblick. Att det alltid finns en vuxen med skapar en större trygghet, säger Helén Wiklund Wårell.
Ska locka fler
Fritidsförvaltningens förslag är resultatet av att fritidsnämnden i december 2011 gav förvaltningen i uppdrag att utreda vilken av fritidsgårdarna Björkskatan och Porsön som ska vara kvar, liksom att arbeta för att mötesplatsen Tuna blir fritidsgård och mötesplatsen Sunderbyn ska locka fler besökare.
Tuna ska i framtiden samverka med Bergvikens fritidsgård och Sunderbyn med Gammelstads fritidsgård. För Sunderbyn har kontakter tagits med konstutbildningen på Sunderby folkhögskola i syfte att profilera gården mot bild, form och rörelse.
Har alla gårdar
Fritidsnämnden beslutade i december 2011 att samtliga fritidsgårdar/mötesplatser ska drivas i kommunal regi från och med 1 juli 2012. Helén Wiklund Wårell ser fram emot nystarten.
- Det ska bli fantastiskt roligt med alla gårdarna, säger hon.
Av Kerstin Anttila kerstin.anttila@nsd.se 0920-263025
Publicerad 01 september 2012 11:56
Uppdaterad 01 september 2012 12:48