Laddar...
LF Basket skakades av bråket

En tråkig träningsmatch?

Glöm det.

I den fjärde perioden rök Mladen Soskic ihop med Uppsalas Odin Lindell och Axel Nordström - och alla tre fick kliva av planen.

- Uppsala spelade jävligt fult, säger centern Johan Åkesson efter segern med 100-85.

Fakta LF:s poäng: Mladen Soskic 23, Johan Åkesson 20, Henry Dugat 17, Andreas Person 13, Rod Wilmont 10, Urule Igbavboa 9, Christopher Ryan 6, Brian Curry 2.

LF Basket var fulltaligt - Uppsala spelade utan sina tre största, svenska stjärnor.

Det gjorde att många unga Uppsalaspelare fick chansen. Det var ruffigt, gruffigt och i slutet av den fjärde perioden blev det bråk.

När LF:s Mladen Soskic tog en defensiv retur blev han hårt foulad av Odin Lindell. Soskic svarade med en armbåge och Axel Nordström bröstade upp sig mot serben.

"Ett mindre slagsmål"
Det resulterade i att Soskic, Lindell och Nordström blev ombedda att lämna planen.

- Det var grisigt ute på golvet och det slutade med ett mindre slagsmål. Uppsala spelade jävligt fult. Fast det är ingenting som vi ska låta påverka oss, säger Johan Åkesson.

Men det tog inte slut där. Kort därefter foulades Uppsalas Thomas Jackson av Urule Igbavboa. Uppsalastjärnan kasta då bollen rakt i Igbavboas bröst och fick en teknisk foul.

- Jag vet inte varför han reagerade på den foulen. Men det här känns onödigt i en träningsmatch, säger LF-tränaren Fredrik Joulamo.

Uppsala hade ingen chans
Och det var inget skönlir som LF visade upp heller. Det skadedrabbade hemmalaget hängde med LF i nästan 30 minuter.

Men i den tredje perioden ryckte Luleålaget och stängde igen butiken.

LF Basket vann till slut med siffrorna 100-85.

- Det här var vår sämsta insats av de tre träningsmatcherna som vi har spelat. Det är kul att Uppsala ger många unga killar chansen att spela, men i slutändan blir det inte en match på basketliganivå, säger Joulamo.

Bäst i LF var Mladen Soskic och amerikanen Henry Dugat. Soskic slutade på 23 poäng och fem returer. Dugat svarade för 17 poäng och sju assist. Centertanken Johan Åkesson gjorde 20 poäng i vinsten.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...









 
















© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: