Helårsprognosen för barnomsorgen och grundskolan i Kalix kommun pekar på ett överskott på 2,9 miljoner kronor.
Förklaringen uppges finnas i att kommunen har färre elever som studerar i andra kommuner (betyder minskade interkommunala kostnader), lägre kostnader för elever i friskolan eftersom de är färre än väntat, misslyckandet med att
rekrytera en psykolog samt överskott inom kost, skolskjutsar och administration.
Prognosen för gymnasieskolan visar på ett underskott på 981 000 kronor och förklaras med ökade interkommunala ersättningar (fler elever som studerar på annan ort) och ökade kostnader för modersmålsstöd i somaliska och persiska.
Extra pengar
Prognosen tyder alltså på att utbildningsväsendet har två miljoner kronor att spendera innan året är slut.
Diskussionerna vid gårdagens sammanträde i utbildningsnämnden ledde fram till beslutet att maximalt 200 000 kronor ska satsas på yrkesvuxutbildningen och maximalt en miljon kronor ska gå till att jobba vidare med rektorer och annan personal i skolorna för att nå mål eller göra satsningar som kan leda till minskade kostnader i framtiden.
- Två miljoner kronor är oerhört små pengar med tanke på att förvaltningen hanterar 400 miljoner kronor och vi ska ha i åtanke att året inte ännu är slut, säger Sven Nordlund, (Mp), ordförande i utbildningsnämnden.
Politikerna fastställde att kommande läsårs programutbud på gymnasiet är oförändrat.
SM i Kalix
I november ska de ta ställning till huruvida utbudet ska kompletteras med inriktningen automation inom el- och energiprogrammet samt eventuellt införande av ett nytt nationellt program; VVS- och fastighetsprogrammet.
Nästa års SM för maskinförare hålls i Kalix, tack vare att maskinförarna från Furuhedsskolan tog SM-guld i Säffle i maj 2012.
- Det är stort att de tog guld i SM och att programmet som en av två skolor i landet rekommenderas av BYN (byggnadsindustrins yrkesnämnd), säger skolchef Charlotte Sundqvist.
Av LOTTA NILSSON lotta.nilsson@nsd.se 0923-695 72
Publicerad 30 september 2012 10:18
Uppdaterad 30 september 2012 10:22