Arkivbild: Scanpix.
Foto: ERIK MÃRTENSSON / SCANPIX
Laddar...
Laserljus på discot kan skada

Laserljus i olika färger blir allt vanligare på discon, nattklubbar och konserter. Men den starka ljuseffekten kan vara farlig och arrangörerna vet ofta för lite om riskerna.

Fakta: Fyra laserklasser

 

Lasrar är indelade i fyra klasser (med underavdelningar) efter farlighetsgrad:
Klass 1: Ofarliga, effekt max 0,4 milliwatt. Finns i till exempel leksaker. Till klassen räknas även starkare lasrar som är inbyggda, till exempel i cd-spelare.
Klass 2: Effekt max 2 milliwatt. Reflexen att blunda eller blinka är tillräcklig för att skydda ögonen.
Klass 3R: Max 5 milliwatt. Risken att skadas vid kort exponering är liten.
Klass 3B: Lasrar på mellan 5 och 500 milliwatt. Kan skada ögonen och kräver tillstånd.
Klass 4: Effekter över 500 milliwatt. Kan skada både ögon och hud, samt orsaka brand. Kräver tillstånd.
De flesta lasrar i nöjessammanhang finns inom klasserna 3B eller 4.
Källa: SSM (TT)

Lasrar är indelade i fyra klasser (med underavdelningar) efter farlighetsgrad:

 

Klass 1: Ofarliga, effekt max 0,4 milliwatt. Finns i till exempel leksaker. Till klassen räknas även starkare lasrar som är inbyggda, till exempel i cd-spelare.

Klass 2: Effekt max 2 milliwatt. Reflexen att blunda eller blinka är tillräcklig för att skydda ögonen.Klass 3R: Max 5 milliwatt. Risken att skadas vid kort exponering är liten.

Klass 3B: Lasrar på mellan 5 och 500 milliwatt. Kan skada ögonen och kräver tillstånd.

Klass 4: Effekter över 500 milliwatt. Kan skada både ögon och hud, samt orsaka brand. Kräver tillstånd.De flesta lasrar i nöjessammanhang finns inom klasserna 3B eller 4.

Källa: SSM (TT)

 

Det krävs tillstånd för att använda stark laser, eftersom den både kan vålla ögonskador och orsaka bränder.

– Sedan finns det föreskrifter för hur man får utforma sin lasershow. Man får till exempel inte lysa på publiken och lasern måste ha ett nödstopp, säger Pernilla Andersson, utredare på Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM).
Nedlag förundersökningHon säger att det, trots reglerna, är vanligt med lasershower utan tillstånd och att man låter ljuset svepa över publiken på dansgolvet. Några olyckor till följd av detta har SSM inte fått rapport om ännu. Ett försök att åtalsanmäla en arrangör som använde stark laser utan tillstånd ledde bara till en nedlagd förundersökning, eftersom arrangören inte ansågs ha haft något uppsåt att bryta mot lagen.

 

Hoppas på diskussionSSM bedömer ändå riskerna med laseranvändningen som så stora att man bjudit in folk från nöjes- och reklamvärlden till ett möte i Stockholm den 3 oktober där man ska belysa risker och regler.
– Vi hoppas få till stånd en diskussion med branschen och höra hur de upplever att säkerheten ser ut, säger Pernilla Andersson.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...








 

















© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: