Explore the North drivs av Johan Väisänen och Sara Ljunggren. Utgångspunkten för verksamheten är hembyn Kangos. Företaget skräddarsyr aktiviteter inom hundspann, skoter, fiske, jakt samt andra äventyr och evenemang som skidåkning och isfiske.
- Under vintern är hundspann huvudgrejen. Vi har 62 hundar, säger Johan Väisänen.
Utveckla
I och med ett nytt samarbete med Sveaskog och Statens fastighetsverk så hoppas Väisänen kunna utveckla verksamheten. De får nu arrendera en egen sträcka av Lainioälven, cirka elva kilometer.
- Det vi tänker på är fiskebiten. Vi kommer dela in sträckan i fyra zoner för att kunna ha bättre kontroll över sträckorna, säger Johan Väisänen.
- Både Sveaskog och vi på Statens fastighetsverk arbetar för att göra mark och vatten tillgängliga. Tillsammans förvaltar vi stora delar av Sveriges totala vattenresurs och för att utveckla fisket och fisketurismen på bästa sätt är samverkan en viktig del, säger Per Färdmo, fastighetschef på Statens fastighetsverk.
Skogshotell
Företaget investerar också och bygger just nu ett litet skogshotell bestående av fyra rum samt nya rastplatser efter fiskesträckan.
- Uppvärmningen av rummen sker ekologiskt, säger Johan Väisänen.
En webbportal med fiskekortsbokning är också under uppbyggnad.
- Tillgänglighet är ledordet, säger Väisänen.
I dag har Explore the North cirka 400 gästnätter per år. Till största delen kommer gästerna från Sydeuropa.
- Med en utbyggd fiskebit så hoppas vi på fler inhemska gäster. Och för Kangosborna och stugägare här så kommer vi sänka kortpriserna. Vi vill gärna gynna dem som gynnar byn, säger Johan Väisänen.
Av K-L SUNDQVIST kl.sundqvist@nsd.se 0923-695 73