Ge nalle vård eller avliva honom

Border collien Nalle fick höften söndersparkad av en häst i september.
Hans husse, en 41-årig företagare, har ännu inte tagit hand om skadan.
Nu tvingar länsstyrelsen honom att ge Nalle vård - eller avliva hunden.

Border collien har gått med trasig höft i nära sex månader. Hunden fick en spark av en häst den 14 september. Då djuret blev undersökt på en djurklinik i länet visade det sig att höftkulan hoppat ur led.
Nalles husse fick uppmaningen att avliva hunden. Djuret kunde inte stödja på benet och höll upp det när han sprang.
Vill inte avliva hunden
- En hund i den storleken som har benet ur led, den lider. Om kulan är kvar så skaver den mot kanten på bäckenhålan. De hundarna kan inte lägga tyngd på benet, och då förtvinar muskulaturen, säger Ingemar Bergdahl, veterinär.
Men den 41-åring som äger Nalle ville varken avliva hunden eller betala för en operation. Det har han ännu inte gjort, eftersom han inte håller med om att hunden lider.
- Enligt mig så har den mått bra hela tiden. Min hund är med mig och springer. En hund som är sjuk drar sig undan och vill inte vara med i matchen.
Redan innan jul upprättade länsstyrelsen ett föreläggande, som tvingar 41-åringen att avliva eller operera Nalle. 41-åringen vägrar.
- De sade till mig att jag måste avliva hunden. Att avliva en hund efter att en från länsstyrelsen sett den i ungefär fem sekunder det kan man inte göra.
Hundägaren har gått till en annan veterinärklinik, och säger att han nu har ett intyg på att hunden har blivit bra. Utan operation.
Nytt veterinärintyg
- Min hund har fått ett nytt veterinärintyg att han är okej nu. Jag har inte behövt göra någon operation. Jag skulle kanske åkt till Gammelstad med hunden på en gång.
Den nye veterinären har gått igenom hunden och slagit fast att den inte lider, enligt 41-åringen.
- Han har absolut inte ont någonstans. De har gjort sträckprov och allting. Efter en svår skada kan det ta ett tag innan det blir okej.
Men länsveterinär Kristina Stenlund har redan bedömt att hunden lider, och att den behöver en så kallad caputresektion för att få ett smärtfritt liv. Caputresektion innebär att att höftkulan opereras bort.
- Om man tar bort kulan är det inget som ligger och skaver, säger Stenlund.

Av Bo Torbjörn Ek


Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...





Senaste blogginläggen


















© 2010 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Anders Ingvarsson
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039


MMS:a till 720 18
Välj kommun i listan:    Ok

24Norrbotten









E-tidningen
NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som helårsprenumerant kan läsa e-tidningen gratis. 

Klicka på tidningen till vänster. 
Sport
 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.