Laddar...
Gruvan måste stängas

HD säger nej till att ge LKAB prövningstillstånd. Gruvberget i Svappavaara måste därför stängas. Men LKAB har redan skickat in en ny ansökan.

Högsta domstolen (HD) säger nej till att ge LKAB prövningstillstånd i ett mål som gäller miljötillståndet för järnmalmsgruvan Gruvberget i Svappavaara.

Det innebär att gruvan, som sysselsätter cirka hundra personer, måste stängas.

 

LKAB har redan lämnat in en ny ansökan om miljötillstånd för brytning i Gruvberget till mark- och miljödomstolen i Umeå. Det är en ansökan som innehåller en samlad bedömning av miljöpåverkan från gruvbolagets olika verksamheter i Svappavaara, alltså både gruvdrift och drift av anriknings- och pelletsverk.

Därmed uppfyller LKAB de önskemål som Naturvårdsverket ställde när det nu upphävda miljötillståndet överklagades till Miljööverdomstolen.

Den nya ansökningen lämnades in i juli 2011, skriver LKAB i ett pressmeddelande.

LKAB ska nu göra en plan för stängning av Gruvberget. Den ska beakta olika säkerhets- och miljöaspekter som stängningen medför.

De fackliga organisationerna, personal och underentreprenörer har informerats om konsekvensen av HD:s beslut på torsdagen.

Totalt berörs cirka 25 LKAB-anställda och ett 80-tal personer anställda av entreprenörer av stängningen.

 

Högsta domstolen skriver i beslutet att den gått igenom materialet och funnit att det inte har kommit fram skäl att meddela prövningstillstånd. HD beviljar endast prövningstillstånd i ärenden som kan bli vägledande för rättstolkningen i framtiden.

 

Beslutet att inte pröva miljödomen för Gruvberget innebär att miljööverdomstolens dom från 2011 gäller. Den undanröjde miljötillståndet för Gruvberget som LKAB fått av mark- och miljödomstolen i Umeå 2010. Miljötillståndet överklagades av Naturvårdsverket, bland annat med motiveringen att all LKAB:s verksamhet i Svappavaara borde miljöprövas samtidigt.

 

LKAB har, förutom en dagbrottsgruva, även ett anriknings- och ett pelletsverk där.

Gruvberget öppnades för brytning 2010.

 

–  Vi är naturligtvis besvikna över utfallet, det är ju inte vad vi hade hoppats på. Det här understryker bara behovet av att man gör en översyn av hur tillståndsprocesserna ska gå till. För det här handlar inte om utsläppsvillkoren, utan procedurfrågor i tillståndshanteringen, säger Per-Erik Lindvall, ansvarig för teknik- och affärsutveckling vid LKAB.

– Nu kommer vi att vara i kontakt med länsstyrelsen om hur vi på bästa sätt ska stänga ner verksamheten så snabbt som möjligt i enlighet med det beslut vi fått i dag, säger han.

 

–  Det här är ett viktigt projekt för oss och vi hoppas så snart som möjligt kunna komma igång igen, säger Per-Erik Lindvall.

LKAB förbereder just nu en ansökan om miljötillstånd för all verksamhet i Svappavaara, och där ingår brytningen i Gruvberget. Ansökningen ska senare behandlas av mark- och miljödomstolen i Umeå.

– Vi hoppas att det blir en snabb handläggning där, säger Per-Erik Lindvall.

TT: Gick ni för fort fram som började brytningen i Gruvberget innan miljötillståndet som ni fick från mark- och miljödomstolen 2010 hade vunnit laga kraft?

– Nej, tvärtom, vi anser fortfarande att miljööverdomstolen har tagit ett felaktigt beslut. Högsta domstolen har inte lagt någon värdering i det här, man har sagt att man inte ger prövningstillstånd i ärendet, säger Per-Erik Lindvall.

– Det här visar bara att den diskussion vi haft med politiker om en översyn av tillståndsprocesserna är angeläget. Och det gör vi inte för att få lättare miljövillkor utan för att få en annan och förenklad miljöprocess, säger han.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

























© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: