Trots mindre besökare under årets Luleåkalas, är Margit Eklund nöjd över arrangemanget.
- Vi är jättenöjda som organisation. Vi har fått mycket
positiv respons, som att människor haft det trevligt och många uppskattade fyrverkerierna. Vi hade kalasväder, både det och stämningen har varit toppen, säger hon.
Återställer staden
Luleåexpo har inte hunnit göra en sammanställning av årets kalas och har just nu fokus på att återställa staden.
- Vi utvärderar kalaset varje år och vi utgår från att kalaset fortsätter nästa år. Sen om det antar en ny form vet vi inte, det är sådant vi får sätta oss ned och fundera över, säger Margit Eklund.
Även om kalaset tappade några tusen besökare tycker Margit Eklund att de erbjudit många timmar av kalas.
- Det pratas alltid mest om fredagskvällen och lördagskvällen men vi hade öppet i onsdagskväll, hela torsdagen och hela fredagen och utifrån det tycker jag man får mycket för pengarna, säger hon.
Ondagsfloppen
- Onsdagen var ingen succé för någon men när man börjar med något nytt får man börja från noll, säger Margit Eklund.
Om festivalen ska fortsätta ha öppet under onsdagar är något som ska bestämmas framöver.
- Nu har vi i alla fall testat att starta kalaset redan då, säger hon.
Trots mindre besökare och onsdagsfloppen finns det goda nyheter.
- Vi hade jättebra flyt i entrén och det är alltid en kritisk punkt då alla ska passera ingången. Även barn-
kalaset var väldigt populärt bland besökarna. Aktivitetsutbudet har varit strålande och kalastalangerna har varit bra, säger Margit Eklund.
Av Malin Niemi malin.niemi@nsd.se 0920-263000
Publicerad 06 augusti 2012 07:32
Uppdaterad 10 augusti 2012 08:12