Gymnasiechef Bert-Olov Ström ser bostadsproblemet för blivande studenter i Gällivare som ett allvarligt problem. FOTO: pär bäckström
Foto: pär bäckström
Laddar...
Krisläge för gymnasie- eleverna

Skolstarten närmar sig med stormsteg medan möjligheten till att få studentbostad i Gällivare är till synes obefintlig.

- Det är ett jätteproblem, säger Bert-Olov Ström, chef för Lapplands gymnasium.

Målsättningen med bildandet av Lapplands gymnasium - där kommunerna Gällivare, Kiruna, Pajala och Jokkmokk ingår - var att få elever att utbilda sig och stanna kvar så länge som möjligt i regionen och där få tillgång till ett bredare utbildningsprogram.

- Går det inte att lösa boendefrågan så blir det svårt att leva upp till den målbilden, säger gymnasiechef Bert-Olov Ström.

NSD berättade i två artiklar i gårdagens tidning om svårigheten för studerande att få boende i huvudsak i Kiruna och Luleå. Enligt gymnasiechefen är situationen ännu värre i Gällivare.

Ser mörkt ut
- Vi har jobbat för att hitta lösningar både hos privata värdar och Topbostäder men det ser inte ljust ut. Vi har också uppmanat eleverna att annonsera och söka bostad själva. Arbetsmarknaden som den ser ut i dag sätter enorm press på bostadsmarknaden, säger han.

Studentbostäderna som tidigare fanns i Postens gamla lokaler på torget i Malmberget finns inte kvar.

- Topbostäder sa upp avtalet inför detta år på grund av att det varit för mycket skadegörelse och annat där. Det är väldigt olyckligt. Men vi ska försöka få till stånd ett möte med bostadsbolaget gällande bevakning och tillsyn av boendet, och därigenom möjligheten att kunna få återuppta det, säger Bert-Olov Ström.

Han avser även att kontakta den politiska ledningen i Gällivare för att höra sig för huruvida den kan hjälpa till.

- Risken finns ju att elever väljer att avstå utbildningar de kommit in på om de inte hittar boende. Det skulle ju slå tillbaka på alla fyra kommuner och hela syftet med Lapplands gymnasium.

Hur många elever det i dagsläget rör sig om vet inte gymnasiechefen med säkerhet.

Ett tiotal elever
- Det är svårt att få en bild av det, för det är ju inte säkert att alla hör av sig till oss. Men uppskattat mellan tummen och pekfingret kan det röra sig om ett tiotal i Gällivare, säger han.

För vice kommunalrådet, Birgitta Larsson (S), är frågan ny för i år.

- Om det är en sådan stor brist måste vi ta tag i frågan. Vi brukar vara i dialog med Topbostäder och även LKAB:s bostadsbolag FAB gällande det här. Det har löst sig tidigare år och måste göra det även i år.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

























© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Välj kommun i listan:    Ok




 SPORTBLOGGAR:



E-tidningen
Läs NSD:s
e-tidning
Nu kan du köpa eller prenumerera på NSD:s e-tidning. Du som prenumerant kan läsa e-tidningen gratis.  Klicka på tidningen till vänster.




 Följ NSD på Twitter, Bloggy och FacebookSe de senaste rubrikerna från NSD på Twitter, Facebook och Bloggy.


Idag serveras: