Lars-Erik Wessman och Daniel Löfmark läste till civilingenjörer i datateknik vid universitetet i Luleå. De har intresset för datorer och pizza gemensamt. Lars-Erik Wessman fick idén att skapa en internetportal där pizzerior kan lägga ut sina menyer. 2005 registrerade duons företag, Netix AB, sin webbplats www.pizza.nu.
De pizzerior som är anslutna till tjänsten har en speciell box som är trådlöst ansluten till internet. De kunder som går in på portalen via sin dator kan enkelt göra sin beställning utifrån de menyer som finns där.
- Det är lätt att välja mat och dryck och om man gör ändringar och tillägg i sin beställning syns det direkt skriftligt, säger Daniel Löfmark.
När beställningen skickas i väg till pizzerian kommer den ut i form av en skriven remsa. Eftersom systemet är interaktivt får kunden direkt besked om väntetiden från pizzerian. Kunden väljer om beställningen ska köras ut eller hämtas.
Snart ska portalen också kompletteras med en betalningsfunktion så att beställaren kan betala direkt med sitt kreditkort.
- Det här handlar ju om en beteendeändring och det tar väl ett tag, en inkörningsperiod, innan folk vänjer sig vid det här nya, smidiga sättet att beställa pizza, säger Lars-Erik Wessman.
- Alla tjänar på det här. På pizzeriorna slipper man stå i telefonen och ha telefonlinjerna blockerade. De får fler beställningar. Risken för felbeställningar minskar och det blir enklare för kunden, säger Daniel Löfmark.
De två företagarna lanserade sin affärsidé i Luleå under fredagen, men planen är att gå vidare över hela landet och vidare
i global skala eftersom pizzahunger, liksom internet, är en internationell företeelse.