Ănglar pĂ„ första parkett
Det hÀr Àr bilden som skakar LuleÄ. PÄ lÀktaren trÀngs fullvÀrdiga Hells Angels-medlemmar med sina underhuggare. K1-galan i höstas blev en stor manifestation av den organiserade brottsligheten.
Foto: Fotograf saknas!
MÄlet med besöket var en fest hos den lokala mc-klubben LÀbbiga skogen men Àven en K1-gala pÄ Pontushallen.
Kampsportsgalor som enligt polisen har tydliga kopplingar till Hells Angels.
Varje gÄng det arrangeras en gala i Sverige finns det alltid ett stort antal personer, som har en plats i och kring motorcykelgÀnget, pÄ plats.
PÄ det hÀr sÀttet var det ocksÄ den sista helgen i oktober i fjol i LuleÄ, vilket bilden ovan tydligt visar.
Ett stort antal tunga namn frÄn den innersta kretsen av Hells Angels i Sverige tog en öl i baren eller sÄg pÄ fighterna frÄn lÀktarna i Pontushallen.
Presidenten för Stockholmsavdelningen Eastside, Peder Andersson, 34 Är, och bördig frÄn Norrbotten, besökte K1-galan tillsammans med minst tre fullvÀrdiga medlemmar frÄn avdelningen, Joen Larsson, 44, Timo Ahola, 44, och Rickard Broberg, 42.
Den sistnÀmnde Àr vapenansvarig i klubben, "Sergeant at arms". Han ser ocksÄ till att medlemmarna följer Hells Angels regelverk.
Det hÀr Àr den tyngsta posten bakom presidenten och vice presidenten.
Skickade medlemmar
Förutom dessa mÀn hade en handfull anhÀngare till Hells Angels-avdelningen sökt sig till Pontushallen den fredagskvÀllen. Unga mÀn knutna till Stockholmsklubben via grupperingen Red and White crew.
Det hÀr var givetvis sjÀlvklara inslag eftersom Stockholmsavdelningen fungerar som mentoravdelning för Eastside MC i LuleÄ.
Men att moderklubben i Malmö hade skickat upp medlemmar till LuleÄ den hÀr helgen visar hur viktigt veckoslutet var för svenska Hells Angels. Jörgen "Jojje" Uvstam, 33, som för en tid sedan blev fullvÀrdig medlem, var en av dessa besökare.
NÀr den ursprungliga Alcatrazlistan upprÀttades av rikskriminalpolisen över Sveriges 100 farligaste mÀn, fanns hans namn med.
En av polisens experter pÄ mc-brottslighet i Malmö berÀttar att Jörgen Uvstam har funnits i kretsen runt Malmö-avdelningen i tiotalet Är men att han i dag tillhör den inre kÀrnan i avdelningen.
- Han har avancerat ganska snabbt, sÀger polismannen som av sÀkerhetsskÀl vill vara anonym.
PÄ frÄgan om Uvstam bedöms som farlig av polisen, sÀger han:
- Det Àr ingen trevlig typ. Men det Àr inte nÄgon av dom som Àr det.
2002 dömdes Jörgen Uvstam av Malmö tingsrÀtt för hÀleri, vapenbrott och dopningsbrott till skyddstillsyn.
70 kilo dynamit
Hells Angels avdelning i Malmö har under tiotalet Är varit misstÀnkt för en rad bombdÄd. SprÀngladdningar som började detonera efter att polisen intensifierat sitt arbete mot den organiserade brottsligheten.
SÄ sent som förra sommaren greps tvÄ mÀn med kopplingar till Hells Angels nÀr de lastade in 70 kilo dynamit i ett förvaringsskÄp pÄ Malmö centralstation. Polisens genombrott kom efter en rad razzior mot lokaler med anknytning till Hells Angels.
Den sprÀngning som i förlÀngningen fick de största konsekvenserna skedde natten mot 1 juli 1999.
TvÄ polismÀn hade dÄ av en anonym uppgiftslÀmnare lurats ner till Malmö hamn i tron att inbrottstjuvar var i fÀrd att bryta sig in i en bil.
NÀr en av poliserna vid framkomsten till den aktuella bilen tog i dörrhandtaget exploderade bomben.
BÄda polismÀnnen skadades, varav den ena miste synen pÄ bÄda ögonen.
- DÄ förstÄr du vilka typer det hÀr Àr, sÀger polisens expert pÄ mc-brottslighet.
Fem mÀn frÄn kretsen kring Hells Angels i Malmö Ätalades för bombdÄdet men bÄde tingsrÀtt och hovrÀtt friade mÀnnen.
Domstolarna menade att varken vittnesuppgifter eller teknisk bevisning rÀckte för att fÀlla men bÄda instanserna var oeniga nÀr domarna meddelades.
Mord i Hells Angels namn
Det var i Malmö som Hells Angels etablerade sig först i Sverige i början av 1990-talet. DÀrför har avdelningen i dag den högsta statusen bland de Ätta klubbarna som i dag Àr fullvÀrdiga medlemmar i organisationen.
En av de tunga mÀnnen bakom intÄget pÄ svensk mark var Thomas Möller. Han utsÄgs tidigt till president efter att mc-klubben Dirty DrÀggels antagits som hangaround chapter till Hells Angels.
Polismannen i Malmö avfÀrdar ryktet om att Thomas Möller har klivit av organisationen och flyttat till Sydafrika.
- Han har aldrig lÀmnat klubben. Han bor kvar hÀr i Malmö, sÀger han.
I dag heter presidenten Kent Sjöblom.
En av mÀnnen pÄ den övre halvan i hierarkin i Malmö bÀr i dag mÀrket "Filthy Few" som betyder att han har utfört mord i Hells Angels namn.
PÄ lÀktaren under K1-galan satt ocksÄ Per-Anders Johansson, 37, med rötterna i LuleÄ. Han Àr ett steg frÄn att bli antagen som fullvÀrdig medlem i klubben som prospect.
SÄ jobbar vi med nyheter LÀs mer hÀr!