Arkitekttävling för nytt stadshus

Kommunen ska hålla en arkitekttävling för uppförande av Kirunas nya stadshus tillsammans med Sveriges arkitekter.

Vinnaren förväntas vara utsedd i juni 2013.

Tävlingsformen är enligt förslaget en projekttävling som kan genomföras på två sätt. Som en allmän tävling eller en inbjuden tävling.

Sveriges arkitekter förordar en inbjuden tävling där de tävlande arkitekterna väljs ut efter inlämnade intresseanmälningar.

Enligt förslaget är fem deltagare lämpligt. Samtliga utvalda arkitekter föreslås få ett arvode på 300 000 kronor per inlämnat förslag.

Kommunstyrelsen antog under måndagen förslaget och ska nu tillsätta arbetsgrupper för att ta fram ett tävlingsprogram. Därefter ska en jury på sju till nio personer utses.

Juryn kan bestå av kommunpolitiker, kommunal personal och sakkunniga inom fastighetsbranschen.

Det slutgiltiga tävlingsprogrammet beräknas bli spikat vid kommande årsskifte.

Tävlingstiden beräknas till tre månader och jurybedömningen till två. Det innebär att ett en vinnare kan vara utsedd i juni nästa år.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...


 
4 000 besökte Malmfältens stora byggmässa

GÄLLIVARE. Malmfältens stora byggmässa besöktes av cirka 4 000 besökare i helgen samtidigt som sommarvärmen gjorde entré i Gällivare. Det var första gången Norrlands stora byggmässa hölls i Gällivare.

KOMMENTARER.  4 000 besökte Malmfältens stora byggmässa

Gruvorna lyfter länet

En höstdag 1986 blev jag skickad till botten av gruvhålet i Kiruna. Jag vikarierade på NSD:s lokalredaktion i Kiruna och blev uppmanad av dåvarande redaktionssekreteraren Lennart Norman att ge en rapport från underjorden.


Åtgärder krävs efter Lex Maria

Kiruna. Socialstyrelsen kräver förbättrade rutiner på särskilda boendet Blomstergården i Kiruna kommun sedan en vårdtagare fått komplikationer av ett trycksår.

KOMMENTARER.  Åtgärder krävs efter Lex Maria-anmälan




Ung konstnär blev stipendiat

KIRUNA.

Dennis Jonasson, 18, var kallad till Malmfältens folkhögskola för att berätta om sin konst på vernissage. Utnämningen till Norrbottens konstföreningars ungdomsstipendiat kom som en överraskning.



Studenter fick pris

KIRUNA. Två stipendiater får dela på årets Bengt Hultqvist-stipendie, som på fredagen delades ut för andra gången av Kiruna Rotaryklubb.


Frikort och en ketchupmiljardär

Jag har fått frikort! Ordet frikort ger behagliga associationer.





© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Minnesord Helge Söder

Helge Söder, Kiruna, har avlidit i en ålder av 87 år.

Han föddes i Loos i Hälsingland.


Familjeliv
Årets hembygdsförening i Boden

Norrbottens hembygdsförbund befinner sig i en stark utveckling som i dag kan redovisa över 10 000 medlemmar i 102 hembygdsföreningar.

Hembygdsförbundet har nyligen haft sitt årsmöte i Gällivare, på hembygdsområdet, trots snöblandat regn, samlade drygt ett fyrtiotal medlemmar från nitton föreningar.


SKPF i Kiruna på friluftsdag i Stenbacken

Onsdagen den 24 april åkte de kommunala pensionärerna i SKPF:s avdelning 69 Kiruna till fjälls och fiske i Stenbacken.

Väl framme serverades kaffe och smörgås innan det var dags att prova fiskelyckan.


Inez Johansson, 99 år

Inez Johansson, Kiruna, fyller 99 år onsdagen den 22 maj. Hon är född i Malmö.


Välj kommun i listan:    Ok


Idag serveras: