"Det är fruktansvärt isigt på vägarna" 

Flera trafikolyckor inträffade i Norrbotten under lördagen. Nu varnar polisen för det hala väglaget. - Det är fruktansvärt isigt ute, säger Peter Edin, länsvakthavande polisbefäl.

 Under lördagseftermiddagen och kvällen fick polisen in flera larm om trafikolyckor runt om i länet. Och på de flesta av olycksplatserna rådde extremhalka. 

- Det är fruktansvärt isigt ute på vägarna enligt patrullerna. Det är mycket halt främst på E4 och i inlandet. Men även i hela länet, säger Peter Edin, länsvakthavande polisbefäl. 

Vissa åtgärder har vidtagits. Bland annat har en saltbil varit ute på sträckan mellan Luleå och Piteå. 

Peter Edins tips till allmänheten är nu att ta det försiktigt ute på vägarna. 

- Det gäller att vara allmänt försiktig och anpassa hastigheten. Men det kan vara lurigt när det är mörkt och fuktigt ute, säger han. 

 



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...


Var finns oppositionen i norr?

Blir det walk over till (S)?




Duo slangade bensin

Luleå. Två män i 20-årsåldern misstänks för bensinstöld sedan de stoppats i en trafikkontroll i Luleå under natten mot lördag.


Stig Abrahamsson, Luleå, fyller 80 år på söndag den 26 maj.

Han är född i Björksjönäs i Västernorrlands län.


Luleladies på stadsvandring

Luleladies träffades på Rödlundska gården den 7 maj där Ulf Garney berättade om Luleås historia.

Vi vandrade sedan runt och Ulf guidade oss.


Maj Elisabet Olsson, Luleå, fyller 80 år den söndagen den 26 maj.

Maj är den äldsta dottern till Thyra och Gerhard Olsson och uppvuxen i Töre där hon var en av de allra främsta i skolan.






Polisen: "Förundersökningen fortsätter på bred front"

LULEÅ. Läs polisens pressmeddelande om vad som händer i fallet Vatchareeya Bangsuan.



© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Familjeliv
Stigbjörn Wikström, 70 år

Stigbjörn Wikström, Luleå, fyller 70 år fredagen den 24 maj.


Diamantbröllop

60-årig bröllopsdag firar på torsdagen makarna Ingrid och Sune Stenman, Luleå. De vigdes i Kalix prästgård på pingstaftonen den 23 maj 1953.


Luleå firar 17 maj

Inte tror vi de som befann sig i centrum fredag eftermiddag blev speciellt överraskade över trumvirvlar och marschmusik längs Storgatan.

När det bakom Hemvärnets Musikkår Norrbotten dök upp norska flaggor och vinkande norrmän och svenska Norden-vänner var det ingen tvekan vad det rörde sig om.


Mest lästa Luleå artiklar 08:32  BODEN

Älskad, saknad


12:54  BODEN

Sörjande mamma tackade för stöd


24/5  Pajala

Konkurs nära för Northland


08:30  Boden

22-åringen nekar till mordet


24/5  LULEÅ

Advokaten: "Min klient mår mycket dåligt"


04:22  Luleå

Duo slangade bensin


24/5  BODEN

Den gripne deltog i skallgångskedjan


24/5  LULEÅ/FOTBOLL Chockbeskedet
24/5  Luleå SSAB:s platschef får ny roll
24/5  LULEÅ Teknikens hus firar 25 år
Välj kommun i listan:    Ok


Idag serveras: