Kontraktet kommer att offentliggöras inom kort erfar NSD.
Den 30-årige veteranen missade hela slutspelet på grund av diskbråck och på torsdag ska han opereras. Något som innebär att Robin Jonsson kommer missa inledningen av SHL-säsongen.
Dessutom är klubben nära att göra klart med Olov Lundqvist som kom på lån från Asplöven strax innan transferfönstret stängde.
– Han ska vi försöka hitta en lösning med. Han är intressant, säger sportchefen Lars ”Osten” Bergström.
Hur ligger ni där, är ni nära en lösning?
– Ja, vi är intresserad och han är intresserad. Då brukar det kunna gå bra.
En annan som förväntas skriva på inom kort är juniorlandslagsmeriterade målvakten Samuel Ward, 19. Han kommer sen att lånas ut till Asplöven.
– Vi är överens, det är lite formaliteter bara. Men vi är överens om ett tvåårskontrakt, säger ”Osten”.
Backen Jens Högbom, 18, fanns med i två matcher den här säsongen. Där tittar man just nu på nån form av utvecklingskontrakt.
– Det har vi som funderat på att hitta. Vi har inte löst det ännu, men på nåt sätt ska vi hitta en lösning, säger sportchefen.
Luleå Hockey söker också en kreativ stjärncenter och enligt sportchefen Lars "Osten" Bergström kan något vara på väg att hända.
– Vi kollar på några och har kommit en bit på vägen. När det kan bli klart är svårt att säga, säger han.