Debatt
Hammarberghs argumentation visar på kunskapsbrist
Fakta

µ Svar till Krister Hammarbergh, NSD Debatt den 6 februari.

Krister Hammarbergh (M) visar upp en okunskap om vattenkraft, vår energiförsörjning och EU:s lagstiftning som är så vilseledande att den måste emanera från intresseorganisationen Svensk Energi. Det enda Hammarbergh har rätt i är att det går att effektivisera våra vattenkraftverk.

Miljö- och jordbruksutskottet utredde under 2011 frågan om vattenkraft och biologisk mångfald. De kom fram till samma sak som Älvräddarna. Vi har en kraftindustri som slåss med näbbar och klor för att slippa ta miljöansvar enligt modellen att den som orsakar skada åtgärdar den både praktiskt och ekonomiskt, Polluter Pays Principle kallad.

Vi har runt 1 900 kraftverk där verksamheten bedrivs med tillstånd från 1918, en tid då vi hade dödsstraff och kvinnor inte hade rösträtt, tillstånd som ger dem rätten att med god avans och utan minsta miljöhänsyn skapa nettovinster på över 30 miljarder per år.

I ett PM från Kammarkollegiet visar det sig att i snitt 3,6 kraftverk omprövas per år! Att kalla det "ständigt" är en överdrift som tangerar sagans värld, med dagens takt tar det 500 år innan alla kraftverk har miljövillkor som är samstämmiga med vår moderna lagstiftning.

Problemet är inte produktionsminskningar i samband med detta som Hammarbergh skriver. Energimyndigheten pekar på överskott av elenergi på 20 TWh redan år 2020 i Sverige och uppemot 50 TWh i Nordpoolsområdet.

Problemet handlar om varför svenska folket via skattsedeln ska betala notan från EU när rullande viten på uppåt 3 miljoner om dagen kommer för att vi inte infört EU:s vattendirektiv. Ett fördragsbrott som går ut på att skydda Sveriges mest lukrativa näring från att behöva miljörestaurera sina kraftverk enligt EU:s regler.

Hammarbergh verkar också aningslös om prissättningssystemet på Nordpool. Oavsett mängd vattenkraft, som produceras till en kostnad av knappt 2 öre/kWh och säljs till snittpriset 45 öre på Nordpool till kraftverksägarnas glädje, påverkar inte det priset till konsument. Den dyrast producerade elen, som "märkligt" nog brukar importeras utifrån mest varje dygn, sätter priset...

Till det kan läggas att svensk vattenkraft enligt norska Sintef kommer att få 5-7 TWh mer energi i form av ökad nederbörd de kommande 30-40 åren. Vi kan alltså miljörestaurera samtliga vattenkraftverk till fromma för miljö, boende längs älvdalarna och turism och ändå få en nettoökning av elproduktion när vi lägger ihop effektiviseringspotentialen på 1-2 TWh och den ökade nederbörden.

Att sedan kalla vattenkraften miljövänlig när KO löpande fäller kraftföretag för otillåten marknadsföring för att de använder just det argumentet stryker under kunskapsbristerna.

Vi behöver en lagstiftning som bland annat kräver fiskvägar och som harmonierar med EU:s vattendirektiv. Då slipper vi rullande böter och får i stället en väsentligt förbättrad miljö till i princip inga förluster alls i elproduktion.

Tvärtom kan kraftbolagen de närmaste decennierna se fram emot ökad produktion i takt med ökad nederbörd.



Kommentera artikeln
Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

© 2013 Norrländska Socialdemokraten.
Ansvarig utgivare: Kalle Sandhammar
Telefon: 0920 263 000

Fax: 0920 263 039

Debatt
Erik Nilssons tankevurpor

µ Svar till Erik Nilsson, NSD Debatt den 15 maj.

Erik Nilsson lyckas med konsten att prestera en replik där bokstavligen talat alla påståenden som framförs faktiskt är felaktiga.


Tid att stärka förankringen av Region Norrbotten

För ett år sedan ansökte landstinget om att få överta det regionala utvecklingsansvaret från länsstyrelsen och bilda Region Norrbotten. Nu har ansökan behandlats och Socialdepartementet har skickat ut sitt positiva yttrande på remiss.

Eftersom samtliga kommuner i länet ställde sig bakom ansökan är det sannolikt att den nya regionen blir verklighet.


Överens om behovet - men vägen dit skiljer sig

Kära nån. Lindahl glider ifrån frågan, som katten kring het gröt, angående sin inställning till kvinnans rätt att vara präst.


Samma värderingar - men ingen partipolitik

Vi socialdemokrater gör inte partipolitik av kyrkovalet. Däremot så går våra värderingar helt ihop med de kristna värderingarna.


Sämre levnadsvillkor med funktionsnedsättning

Allas möjlighet till delaktighet är grunden i vår funktionshinderspolitik. Men vi är långt ifrån i mål. På område efter område är levnadsförhållandena sämre för människor med funktionsnedsättning.

I Handisams lägesrapport som presenterades i förra veckan vittnar personer om den frustration de känner och hur de skulle vilja kunna leva som alla andra. Var fjärde person har svår ängslan, oro eller ångest.


Diskriminering är vad det handlar om

µ Svar till Helena Nordvall, NSD Debatt den 13 maj, samt till Torbjörn Lindahl, NSD Debatt den 29 april.

Jag har följt debatten mellan Irene Gustafsson, Helena Nordvall och Torbjörn Lindahl där
då både Helena och Torbjörn är väldiga
motståndare till att partier ställer upp i kyrkovalet.


Fastkörda i en återvändsgränd

µ Svar till Krister Hammarbergh, NSD Debatt den 10 maj.

Hammarbergh gör svart till vitt.

DEBATT.  Fastkörda i en återvändsgränd

Saknas: svensk kommission för mänskliga rättigheter

Sveriges regering är på många områden ett föregångsland i det globala arbetet för stärkta mänskliga rättigheter. Sverige bidrog under förra året bland annat till att FN antog en resolution om yttrandefrihet på internet och att en specialrapportör om läget för mänskliga rättigheter i Iran inrättades.

Sverige stödjer också uppbyggandet av nationella institutioner för
mänskliga rättigheter i utvecklingsländer.


Partikansliet fel forum för en kyrkovision

µ Svar till Irene Gustafsson, NSD Debatt den 8 maj.

På åtminstone några punkter verkar Irene Gustafsson (S), Boden, och jag vara överens.


Hammarberghs tankevurpor

µ Svar till Krister Hammarbergh, NSD Debatt den 10 maj.

Enligt Krister Hammarbergh står alliansen för en "ansvarsfull politik".

DEBATT.  Hammarberghs tankevurpor

Välj kommun i listan:    Ok

Lokala sidor
Nyheter från ort Välj din kommun i listan:   Ok

Idag serveras: