90 procent av skyddsombuden har bra stöd från de anställda och lika många känner att de har stöd från det lokala facket, skriver LO i den färska rapporten "Skyddsombudens erfarenheter 2012".

Men tyvärr brister det i utbildningen. LO:s rekommendation att ett skyddsombud ska ha minst 40 timmars grundutbildning uppfylls endast av 38 procent.

Under de senaste 12 månaderna har 45 procent av skyddsombuden inte fått någon utbildning alls.

Skyddsombuden vill främst ha mer utbildning i psykosociala frågor, kris- och konflikthantering samt om arbetsorganisation. Och de vill att utbildningarna är branschanpassade.

Enbart hälften av skyddsombuden får de utredningar och den fortlöpande information som de behöver för sitt uppdrag.

Det är oroväckande siffror och en direkt konsekvens av att alliansregeringen drog in pengarna som facken tidigare hade för att utbilda skyddsombud.

I år fyller skyddsombudsuppdraget 100 år. År 1912 utsågs det första skyddsombudet på en svensk arbetsplats.

Det går inte att underskatta deras betydelse i arbetslivets vardag.

Skyddsombuden verkar för en bra arbetsmiljö, bevakar skydden mot ohälsa och olyckor, samt bevakar att arbetsgivarna uppfyller kraven i arbetsmiljölagen.

Men de måste ha en ordentlig utbildning för att kunna sköta sina uppdrag. Samhället borde manifestera 100-årsjubileumet med en ordentlig utbildningssatsning för skyddsombuden.

Arbetslivspolitiken bör inte längre gå på sparlåga