Under torsdagen kom uttagningsbeskedet från det svenska skidlandslaget: Emma Ribom, från Kalix men tävlandes för Piteå Elit, Lisa Vinsa, från Kiruna men tävlandes för Piteå Elit, Maja Majbäck, Jukkasjärvi IF, och Björn Sandström, från Umeå men tävlandes för Piteå Elit, tar plats i lagen som ska jaga medaljer i Goms, Schweiz, i månadsskiftet januari/februari.

Dessutom får Moa Majbäck, Jukkasjärvi IF, På Jonsson, Strömnäs GIF, och Olivia Alm, Strömnäs GIF, köra juniorlandskampen i finska Vuokatti 26-28 januari.

– Vi har en stark och bred trupp som åker till Goms för att prestera, medan målet för de yngre åkarna i Vuokatti i första hand är att skaffa sig internationell erfarenhet, säger förbundskapten Rikard Grip, som tagit ut lagen tillsammans med ansvariga tränare – Fredrik Uusitalo, U23, och Mattias Nilsson och Sanna Eklund, juniorer, i ett pressmeddelande.

Sen fortsätter han:

– U23- och JVM är säsongens stora mål för de yngre åkarna då de vill prestera bra och visa framfötterna.

Ribom, Vinsa och Sandström kör U23-VM medan Maja Majbäck deltar i JVM.

Ribom tog bland annat guld i stafett under JVM 2016.

– Vi har fått ihop ett bra gäng åkare som har gjort bra resultat internationellt och visat framfötterna på till exempel Skandinaviska cupen i år. Flera av dem var med i antingen U23-laget eller J-laget förra året och har nu fått ytterligare ett år med träning i kroppen. Det blir spännande att se vad det räcker till, säger Fredrik Uusitalo, landslagstränare.

U23-landslaget:

Damer: Moa Molander Kristiansen, Falun-Borlänge SK, Emma Ribom, Piteå elit, Elina Rönnlund, IFK Umeå, Lisa Vinsa, Piteå elit.

Herrar: Filip Danielsson, SK Bore, Eddie Edström, Stockviks SF, Anton Persson, SK Bore, Björn Sandström, Piteå elit.

JVM-landslaget:

Damer: Johanna Hagström, Ulricehamns IF, Frida Karlsson, Sollefteå Skidor, Emma Larsson, IFK Mora SK, Moa Lundgren, IFK Umeå, Maja Majbäck, Jukkasjärvi IF, Alicia Persson, Stockviks SF.

Herrar: Axel Aflodal, Sundbybergs IK, Gustav Berglund, IFK Mora SK, Leo Johansson, Skillingaryd FK, Simon Karlsson, IFK Umeå, Jakob Nystedt, Hudiksvalls IF, Erik Rosjö, IF Hallby SK.

Landslagstruppen till juniorlandskampen:

Damer: Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK, Olivia Alm, Strömnäs GIF, Moa Hansson, Landsbro IF SK, Moa Majbäck, Jukkasjärvi IF, Katrin Sjödén, Älvdalen IF, Tilda Östberg, Stora Tuna IK.

Herrar: Pål Jonsson, Strömnäs GIF, Gustav Kvarnbrink, IFK Umeå, Jonathan Norder, IF Hallby SOK, Samuel Oskarsson, SK Leksand, William Poromaa, Åsarna IK, Ossian Rosenberg, Åsarna IK.