Luleå Hockeys plan: "Måste ge det utrymmet"

Luleå Hockey kommer att bygga vidare på den spelidé som man har haft de två senaste säsongerna.Nu ska tålamodet få offensiven att lyfta.– Vi måste ge killarna det utrymmet, säger tränaren Stefan "Skuggan" Nilsson.

Foto: Pär Bäckström

Luleå/ishockey2016-05-27 14:32

Joakim Fagervall har tagit över som general manager i allsvenska Björklöven, Stefan "Skuggan" Nilsson har flyttats upp som huvudcoach och Petter Lasu Nilsson är ny assisterande tränare.

Nu har Nilsson, Nilsson och Anders Burström bestämt hur Luleå Hockey ska spela kommande säsong.

– Vi är ganska klar med vår spelidé, säger Stefan "Skuggan" Nilsson, som inte vill avslöja exakt hur hans lag kommer att agera:

– Det kommer jag givetvis inte att göra, men vi kommer definitivt att utgå från det vi har försökt jobba med de två tidigare säsongerna. Jag menar, vi blev fyra i fjol och tog oss till semifinal – så det fanns mycket bra att ta därifrån. Det vi känner är att vi måste kunna ha en lite bättre offensiv och bli tryggare i spelet med puck.

Sen tillägger "Skuggan":

– Så det finns mycket att bygga vidare på som vi tyckte var bra under säsongen. Vårt spel utan puck framförallt då kanske, men det finns även delar med puck som vi ska ta vidare. Vi vill bygga vidare på den offensiva hockey som jag tycker att Luleå Hockey står för.

En detalj för att kunna utveckla offensiven är att Luleå Hockey ska försöka hålla fast vid sitt spelsätt oavsett vad som händer.

– Vi har under de här senaste två åren försökt kommunicera med killarna om att vara kreativa och lösningsorienterade i spelet med puck, men med lite vägbulor under säsongen så har vi kanske inte riktigt haft tålamodet att kunna jobba vidare med det, säger Stefan "Skuggan" Nilsson innan han fortsätter:

– Det är väl något vi har sagt nu, att vi – oavsett resultaten – måste ge killarna det utrymmet. Det kommer ske lite misstag här och där men att vi kommunicerar en väldigt positiv känsla till spelarna i det offensiva spelet. Helt klart är det viktigt att vi får äga puck och känna en trygghet i det.

"Skuggan" utvecklar:

– Det är en väldigt viktig detalj – sen måste det givetvis adderas med ett otroligt hårt jobb och ett bra försvarsspel.

Summa summarum: Det är i anfallsspelet som den nye huvudtränaren ser störst utvecklingspotential.

– Försvarsspelet är ändå någonting som har funkat väldigt bra, sen ska vi absolut skruva i vår offensiv och i powerplay. Sen är inte lagbygget helt klart heller, men det är i alla fall det vi siktar på nu – att jobba på de detaljerna, säger "Skuggan".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!