Rödgul röra
NSDs hockeypennor Johan Håkansson och Pelle Johansson skriver om allt som snuddar vid ämnet Luleå Hockey. Tips mottages med öppna famnen: johan.hakansson@nsd.se pelle.johansson@nsd.se
Surt, sa björnen om makrillenLuleå - den 8 februari 2010, kl 22:25Ja, herregud. Kan en förlust bli mer hjärtskärande än så där?
En tuff utvisning emot, sex sekunder kvar, två spelare som täcker skott - och så gör Christian Bäckman på det där sättet.
Tungt. Riktigt tungt.
Problemet är ju att man inte gör några mål längre. Det fanns gott om lägen för Luleå att faktiskt hänga lednings- och segermål.
Men man gör det inte.
Dessutom fick Fransson utgå och där kan jag bara hålla med Krönikören: Är han allvarligt skadad sitter Luleå Hockey i kacken.
/Johansson
Ett märkligt stycke hockeyhistoria - den 8 februari 2010, kl 20:39Sekvensen i Skandinavium var totalt maxad.
Efter sex minuters spel utan avbrott videogranskas Sandströms skott. Jodå, pucken letade sig in precis innanför stolpen och Luleå fick sitt mål (tack för målkameror!!!).
Och det är underligt. Hur många mål har Sandström satt i just det krysset mot just Lill-Honken? Måste vara fem stycken på två säsonger...
Och underligt är att Luleå fick en utvisning för det som hände under dessa minuter som sedan backades tillbaka. Tekniskt har ju dessa minuter aldrig ens spelats.
Nåja. Ett stycke hockeyhistoria var det i alla fall.
MEN! Om Johan Fransson blev allvarligt skadad av den massiva tacklingen mot sargkanten är det ungefär det värsta som skulle kunna hända Luleå.
/Håkansson
Wallin blev en haj, till slut - den 8 februari 2010, kl 11:31
Jahapp. Då var Niclas Wallin klar för San José Sharks. Jag vet inte hur dealen ser ut exakt, men efter samtalet jag hade med Wallin i fredags utgår jag ifrån att det här innbär att Wallin avslutar sin karriär i ett av NHLs bästa lag.
Trist för alla som drömt om att se Wallin i Luleå. I elitserien hade han definitivt varit en av elitseriens bästa backar.
Vi får väl samla in diverse kommentarer under dagens gång.
Själv är jag mitt i mina sista bestyr att få ordning på alla grejer inför Vancouver-trippen. Åker på onsdag. Ska ha en OS-blogg här på nsd.se så vi lär hålla kontakten, gott folk.
/Håkansson
E du go, Eller?Luleå - den 7 februari 2010, kl 22:46I morgon kväll drabbar Luleå Hockey Skandinavium, ett scenario som tidigare under säsongen varit relativt poänginbringande. Vi kan bara hoppas att det fortsätter så.
Jag pratade med Rogern i kväll, han hade bara två klockrena svar att ge kring lagdiskussionerna.
1) Robin Jonsson spelar inte. Backen är fortfarande hemma i Luleå och har ont i ryggen.
2) Modig står.
Det känns som att ni har bestämt er där, försökte jag.
- Klart vi har! För den här matchen... Du kan spekulera bäst du vill, sanningen är den att vi fortfarande tar nya beslut i målvaktsfrågan från dag till dag, sa Rönnberg.
Det är fortfarande tveksamt om Chabadas handled håller för spel. Tjecken ska testa på matchvärmningen i morgon, vidare besked efter den.
/Johansson
Matchguiden Brynäs-LuleåLuleå - den 6 februari 2010, kl 02:03Det blev lite platsbrist i tidningen i dag så vi kör guiden i elektronisk form istället...
Brynäs-Luleå Hockey Läkerol arena, i kväll
Brynäs har varit något av en skräckmotståndare för Luleå den här säsongen. Men Modomatchen borde gett spelarna ökat självförtroende...
VÄRT ATT VETA Om mötet med Modo var en måstematch för Luleå så är det här det också - om än i mer positiv betydelse. Om Luleå Vinner i Gävle tar laget över sjätteplatsen i tabellen och kan fortsätta sikta uppåt. Vid förlust ökar gapet uppåt till fem poäng, och tillfällena till att hämta ikapp blir allt färre. Det är bara en match kvar innan OS-uppehållet efter den här...
SNACKET "Det gäller att vi spelar fortsatt tight i försvarsspelet och att vi inte släpper på oss några onödiga kontringar, samtidigt som vi ser till att vinna kamperna och tar oss in mot deras målvakt", säger vikarierande andretränare (Roger Kyrö har varit sjuk) Roger Åkerström, som gillade vad han fick se mot Modo: "Vi gör en riktigt bra förstaperiod, för att sen tappa lite i mittperioden när vi tappade spelare emellanåt och de fick kontra mot oss. Sen hittade vi tillbaka till vårt spel i tredje och uppträdde stabilt och hade ett bra målvaktsspel de gånger som de kom till lägen".
LÄGET I LAGET Robin Jonsson råkade ut för en sträckning i ryggen under matchen mot Modo och kommer inte att spela mot Brynäs. Däremot kan han vara aktuell för matchen mot Frölunda på måndag.
MOTSTÅNDET Brynäs kryssade mot Södertälje senast. Jacob Markström fortsätter att dominera målvaktsligan, som han leder med 92.74 i räddningsprocent. Laget saknar dock Petri Kokko, Lars Jonsson, Jonas Nordquist och Simon Bertilsson.
SÅ SPELAR LULEÅ Målvakt: Mattias Modig (Anders Nilsson). Förstafemman: Johan Ejdepalm, Alexander Hellström-Cam Abbott, Chris Abbott, Mikael Lidhammar. Andrafemman: Jan Sandström, Kristofer Berglund-Karl Fabricius, Martin Chabada, Thomas Raffl. Tredjefemman: Johan Fransson, Fredrik Styrman-Pär Arlbrandt, Niklas Olausson, Mats Lavander. Fjärdekedjan: Anders Burström, Robin Lindqvist, Jonathan Hedström. Extraspelare: Emil Lundberg, Pierre Johnsson.
ÖVRIGA MATCHER Rögle-Timrå, Frölunda-Färjestad, Skellefteå-HV 71, Djurgården-Modo.
Luleå kan snart glömma Niclas Wallin - den 5 februari 2010, kl 22:27Jag gjorde en intervju med Niclas Wallin ikväll.
Mycket intressant.
Carolinas trotjänare är på väg till San José - vilket i så fall skulle få konsekvenser.
Som Wallin säger:
- Jag var mentalt inställd på att packa ihop grejerna och återvända till Norrbotten efter den här säsongen. Men det här är världens chans för mig. Nu kan det bli så att jag avslutar karriären här borta.
Riktigt dåliga besked för Luleå Hockey, således.
Men det är lätt att förstå Wallin. Efter en säsongs ökenvandring kan han snart vara med i racet om Stanley Cup igen. Och tillhöra NHLs näst bästa lag.
Läs hela intervjun i morgondagens tidning.
/Håkansson
Blogg-TV: Arlbrandt om en sviktande Foppa och... - den 5 februari 2010, kl 15:41Så var blogg-TVn tillbaka. Vi hade hockeynörden Pär Arlbrandt i studion och det var riktigt trevligt.
Vi snackade givetvis om den storartade matchen mot Foppa.
Men den stora anledningen till att just Arlbrandt var i studion var att vi ville dissikera OS-turneringen. Arlbrandt följer NHL slaviskt och har många tankar om vilka som vinner, vilka som kommer att dominera och vilka som riskerar att floppa.
Inslaget blev cirka 20 minuter.
Mycket nöje.
/Håkansson och Johansson
Som vanligt går inslaget att se i fullskärm på www.nsd.se/bambuser
Return of the blogg-tvLuleå - den 5 februari 2010, kl 01:37När jag nu ändå sitter och kollar på Rangers-Capitals (Rangers har just dödat pp-spöket som förföljt dem den senaste tiden och tagit ledningen med 1-0) mitt i natten kan jag ju lika gärna ge er en nattmacka.
I morgon har vi nämligen planerat in Blogg-tv part 6...eller 7, eller vad det nu är.
Plats i studion för mig, Krönikören och en oberoende expert. Han är ibland känd som "den lille grävlingen" men lystrar oftast till namnet Pär Arlbrandt. Eftersom Arlbrandt är en hockeynörd ur den högre skolan har vi plockat in honom för att diskutera OS-hockeyn.
Ni får alla svar ni behöver för den största turneringen de senaste fyra åren. Dessutom lutar det väl åt att vi diskuterar en del Luleå Hockey också, lite på en kant så där.
Har ni något särskilt ni vill veta inför OS-hockeyn - eller hur man på bästa sätt crosscheckar av en klubba mot Per Hållberg - kan ni höra av er i kommentatorsfältet nedan, eller maila till:
pelle.johansson@nsd.se
Som det står här ovanför: Tips mottages med öppna famnen.
Frid
/Johansson
Packa Foppa i kappsäcken IIILuleå - den 4 februari 2010, kl 22:29Så. Tillbaka på redax, efter ett besök i vad som kan ha varit världens lyckligaste omklädningsrum.
Raffl sa att han kom ihåg alla sina mål, Chabada hävdade att det inte var så svårt i och med att han bara gjort tre på två säsonger, Pierre Johnsson tackade det minskade luftmotståndet för sitt fina spel, sportchef Bergström mys-hånade mig som bara han kan och kapten Burström ledde allsången.
I bortersta hörnet satt Alexander Hellström. Han såg ut som en rund miljon, om jag nu tillåts att tala travspråk.*
Han försökte ljuga och säga att han inte blivit tillsagd att spela lite småfult på Forsberg, men det gick dåligt för honom. Mest beroende på att Robin Jonsson satt bredvid och teaterviskade "floskler, floskler, floskler".
Över lag var det här faktiskt en väldigt bra match av Luleå. Första perioden är, i konkurrens med någon mot Linköping, den bästa de spelat i år. Även om man fick en hel del hjälp av Roman Malek i Modo-kassen så förtar inte det vilken prestation laget faktiskt gjorde i en match som betydde allt.
Nu har ju Luleå Hockey sju poäng ner till strecket istället för en, vilket hade varit en realitet vid förlust. Det gör att man mer eller mindre kan andas ut och fokusera all kraft på att klara slutspelet.
Med det tackar jag för mig. På återseende.
/Johansson
*Svenska akademien vrider sig säkert på sina aderton stolar, men Zimmer på Radion (han tog bara en semla i dag, det är sant, jag såg det själv) som tidigare refererat på Torpgärdan tycker att det är okej.
Packa Foppa i kappsäcken IILuleå - den 4 februari 2010, kl 19:56Andra har knappt börjat förrän Forsberg presenterar sig. Vinner en närkamp mot Chris bakom Luleås mål, skickar fram pucken till Hannu Pikkarainen som avancerar och sprättar in reduceringen bakom Modig.
Chris fick skäll av Cam efteråt, såg det ut som, men forwards borde stött hårdare på Modobacken istället för att backa ner i knät på Modig.
*** Innan match raljerade jag och Krönikören en smula över vem som skulle vara offensiv av paret Johnsson/Jonsson, och kom fram till att "Ingen" nog var det bästa alternativet.
Men nu har Pierre Johnsson dels gjort ett mål, dels varit nära att styra in en puck efter en offensiv räd, så vi får väl be honom om ursäkt en smula.
*** Forsbergs kedja har skapat en del i början av andra, främs beroende på att man spelat mot Abbottarna och Olausson-kedjan. Rograrna borde försöka matcha de andra kedjorna bättre, där finns skridskoåkningen och defensivkunnandet för att dels stoppa Foppa, dels skapa egna lägen från giganternas lite bristande...ja, låt oss kalla det...matchovana.
*** Och där är perioden över, tyvärr släpper Luleå in det där reduceringsmålet efter en momentär lapsus. I övrigt tycker jag att man gör det mesta rätt, även om Hellström blev lite övertänd för en sekund.
Men det kan hända den bäste - till och med Forsberg slåss ju, nu senast med Modig.
*** Nu är det kapten Burström som sätter en handske i ansiktet på den store. Hade inte Foppa varit så nära båset hade Burra nog fått ut honom på en kvitteringstvåa för roughing.
Packa Foppa i kappsäckenLuleå - den 4 februari 2010, kl 19:09Hinote, Green och Tuokko mot Abbotts och Lidhammar. Det smällde redan i första bytet och lär fortsätta med det. Precis som när Robin Lindqvist tacklar Forsberg så vill även Modo försöka få Luleås bästa kedja ur balans.
Aravirta kommer nog att försöka matcha den kedjan mot Abbottarna så ofta han kan, precis som Rograrna vill spela Lundberg-Lindqvist-Burström mot Foppa.
Nästa byte: Hållberg fäller en Abbott till isen, varpå Arlbrandt crosscheckar av sin klubba på Hållberg. Vi vet ju, tack vare Jonte, att han är småful, den lille grävlingen. Det kan bli en intressant kväll.
*** Abbottarna har redan skapat två klockrena lägen, men missat mål alternativt pucken båda gångerna. I övrigt är det fjärdelinan som fixat ett par spelvändningar och komit två mot en två gånger.
*** Powerplay, Pierre Johnsson framför mål, skott från Fransson - och den nyrakade (allt hår och skägg är borta, det kan ha med luftmotstånd att göra) Johnsson visar upp en märklig kyla när han blir helt ren med Malek.
*** Efter tretton minuter har Luleå skapat tre två-mot-ettlägen på Forsbergs kedja. Dessutom har Lindqvist och, nu senast, Hellström varit ganska omilda mot giganten. Det kan vara första gången jag ser Luleå Hockey behandla Foppa med något annat än vördnad.
*** Jonte Hedström sitter inte i någon djup frysbox. Han har gjort ett par byten, både i fem mot fem och nu i numerärt underläge. Han spelar med rätt mycket energi och tacklade en gång in Henri Laurila (tror jag det var) i Roman Malek, vilket är att jämställa med en 7-10-spärr i bowling.
Luleå löser faktiskt boxplay alldeles utmärkt, trots att Forsberg styr och ställer.
*** Hej bara, där vann också Luleå en kampsituation framför eget mål. Den varan har det inte heller varit gott om den senaste tiden.
*** Rätt hyfsat pp av Olaussons kedja, men framför allt briljerar de i den sköna konsten att våga vägra skott.
*** Så kan man också spela powerplay - om man möter en ihålig målis. Skönt för Chabada att äntligen få utdelning på sitt slagskott, men det finns ungefär 237 målvakter i Sverige som tagit det skottet. För övrigt håller Cam på att få in trean på ännu ett slagskott just innanför blå, vi håller på att få se en fascinerande uppvisning i meningslöst målvaktsagerande av Malek. Aravirta lär byta i paus, om han överhuvudtaget litar på Svedberg.
The ManLuleå - den 4 februari 2010, kl 18:51Han är ju inte längre mannen bakom masken. Nu är han bara mannen. Jarmo Myllys är i stan, i kväll överlämnar han matchpucken iförd den matchtröja som han hade på sig när han gjorde mål mot Malmö.
Courtesy of Markus Drugge, som har landets största samling av Luleå Hockey-memorabilia (jag sitter inte med siffrorna i knät här, men det är ingen större chansning).
Modig står, vilket leder mig att tro att Rograrna bestämt sig för vilken målvakt som man kommer att luta sig mot i framtiden.
Om det är rätt eller fel får framtiden utvisa, det viktiga var ändå att man tog beslutet.
På återseende.
/Johansson
Edit: Under lineupen presenteras Johan Fransson som "snabbast i Kalix". Är det verkligen en bedrift värdig att uppmärksammas?
Men är de fullständigt dumma i precis hela hu...Luleå - den 4 februari 2010, kl 17:44Ja, ni får be om ursäkt över den inte särskilt finstämda rubriken.
Men jag blir lite lätt förbannad.
Fredrik Styrman har, enligt mig, varit lagets bästa back den senaste tiden. Han har varit stabilast i egen zon, han slår riktigt bra förstapass när han ser dem, han spelar med en pondus och en bestämdhet som vida överstiger hans ålder.
Låt mig rada upp Luleås backar den här säsongen:
Robin Johnsson, +5.
Fredrik Styrman, +4.
Kristofer Berglund, -1.
Pierre Johnsson, -1.
Jan Sandström, -5.
Johan Fransson, -7.
Johan Ejdepalm, -10.
Alexander Hellström, -10.
Statistik är naturligtvis inte hela sanningen, men att Styrman får sitta på läktaren i kväll istället för Hellström eller Ejdepalm ser jag som ett hån mot en back som faktiskt kan bli en av Luleås viktigaste pjäser de kommande säsongerna.
Men jag tyckte egentligen samma sak om beslutet att skicka Robin Olsson till allsvenskan.
/Johansson
Kim Karlsson showLuleå - den 3 februari 2010, kl 21:19Jag pratade med Jonas Rönnqvist i dag. Någon sa sig ha sett honom i stan under dagen, eftersom jag visste att Almtuna hade match mot Mora tyckte jag att det verkade misstänkt.
Jag anade att "Rönken" kanske var i stan för ett möte med sportchef Bergström. Jag ringde "Rönken".
"Rönken" satt på toa - hemma i Uppsala.
- Det är lite dålig mottagning här inne, jag slår en signal om två minuter, sa han.
När han ringde upp pratade vi lite om Almtuna, om den ultrajämna allsvenskan, arenaplanerna i Uppsala som fick läggas på is efter finanskrisen, Bert Robertsson och lite om framtiden.
- Jag vet faktiskt inte vad som händer, jag har inte pratat med någon. Folk säger så mycket men jag vet ingenting.
Framtiden får väl utvisa om han talar sanning. Rönnqvist erkände dock att han surrade lite med Modo inför den här säsongen, men att det aldrig blev seriöst.
När jag frågade om det inte varit lite småhäftigt att träna "Foppa" fick jag svaret:
- Jooooo... Men man ska få frågan också...
Han framhöll också vikten av att Almtuna skulle vinna kvällens hemmamöte mot Mora.
- Vill man vara med där uppe så gäller det att haka på när tåget går.
Almtuna vann också, efter att ha krigat ner gästerna med 2-1. Kim Karlsson gjorde ett mål, på egen retur, men underhöll framför allt publiken på andra sätt.
I början av tredje hade nämligen den förre Luleåjunioren glömt att ta av sig skridskoskydden när han hoppade in för sitt första byte.
Håkan Södergren tjöt av skratt medan Kim kröp av isen på alla fyra. Jag ska försöka hitta ett klipp på händelsen om det går.
Frid i natt.
/Johansson
Hedströms Svets ABLuleå - den 3 februari 2010, kl 17:19På träningen talade jag lite med den friske Rogern om hur laget hade påverkats av situationen kring Hedström.
Energiläckage, sa jag. Snicksnack, sa Rogern.
– Vi har pratat öppet om det i laget, jag tror inte att det är någon fara för det. Jonte har tacklat det här väldigt professionellt och visat väldigt tydligt att han tror på laget och vill vara kvar. Jag tror snarare att det kan vara en sån här grej som kan få gruppen att gå ihop.
Om man är konspiratoriskt lagd kan man ju tro att ”Osten” sökt en konflikt just för att svetsa samman laget mot en yttre fiende, i det här fallet han själv. – Det där vill jag inte ens spekulera i, det är ett hypotetiskt resonemang. Jag tror så här: Vi behöver inte oroa oss för att ”Osten” gör något som inte är till gagn för laget och föreningen. Allt det han gör och allt det vi gör är det vi tror är rätt för Luleå Hockey. Det har vevats en del i media, men det kanske har förts en helt annan dialog bakom kulisserna.
Hur insatt har du varit i allt som hänt? – Jag har inte exakt koll, vi har full tillit till ”Osten” och vill inte att det ska vara för många kockar.
Nu tror jag inte att sportchef Bergström iscensatt alltihop bara för att svetsa ihop laget mot honom.
Men eftersom han bevisligen är en luring (vallade skridskor, falska speciallysrör och allt det där) ville jag i alla fall se hur Rönnberg reagerade på frågan.
/Johansson
Rapport från dagens träningLuleå - den 3 februari 2010, kl 14:40Jo. Jag var en sväng till arenan på förmiddagen, tyvärr har vår webb drabbats av en så kallad "lower body injury" så jag har inte kunnat skriva något om det förrän nu.
Men så här var det.
Luleå hade samtliga spelare på is, inklusive Marcus Hurtig. Formationerna såg ut enligt följande:
Första: Sandström, Berglund-Raffl, Chabada, Fabricius.
Andra: Styrman, Fransson-Lidhammar, Chris, Cam.
Tredje: Ejdepalm, Johnsson-Lavander, Olausson, Arlbrandt.
Fjärde: Hellström, Jonsson-Burström, Lindqvist, Lundberg.
Extra: Hurtig, Hedström.
Efter träningen ville inte Rönnberg (den andre Rogern låg hemma med feber) säga så mycket om morgondagens lag. Men kremlologen i mig lägger ändå märke till följande detaljer.
Intressant 1: Succékedjan är tillbaka. Ra-Cha-Fa låter som en obskyr sydamerikansk sällskapsdans, men sättet de dansade innan Kalle F flyttades upp till Abbottslinan var inte sällskapligt alls. Låt oss hoppas att de inte tappat magin.
Intressant 2: Hur gör man med backarna? Ska man köra på tre backpar och låta Ejdepalm/Hellström sitta eller sprider tränarna ut speltiden mer över hela linjen?
Intressant 3: Lidhammar tillbaka med Abbotts. Han skämde inte alls bort sig under försäsongen, men om jag får analysera lite Torbjörn Gehrke-style: Den är naturligtvis ett helt annat djur. Låt oss hoppas att Lidhammar kan få en glädjechock och tända till Abbottarna, för den senaste tiden har de sett rätt trötta ut.
Intressant 4: Målvaktsfrågan. Anders Nilsson var inte helt nöjd med att bli bänkad i derbyt, Modig var bra men släppte ändå in fyra baljor. Nilsson spelade med gallerormarna i helgen, kanske för att få lite matchtempo i kroppen. Läge för ett byte nu?
Intressant 5: Hedström och Hurtig verkar göra upp om platsen som 13:e forward. Det var nog inte så "Jonte" hade hoppats att hans säsong skulle gestalta sig efter 45 matcher. Men i laget har Hedström många vänner, det blev stort jubel när han lurade Nilsson på ett friläge under pp-nötningen. Han verkade rätt harmonisk, vi får se vad som händer längre fram.
Med det lämnar jag er, jag har en intervju med en besviken spelare att skriva ut. Och nej, det är inte en västerbottning...
/Johansson
Luleås version är inte trovärdig - den 2 februari 2010, kl 10:59Luleå Hockey har alltså enats i en version.
"Nej, vi ville absolut inte göra oss av med Jonte - det var andra klubbar som ryckte i honom. Men vi sa NEJ".
Enligt vad jag har förstått har spelarna tydligt instruerats i att det är den gällande sanningen från och med igår.
Men hur trovärdig är den?
Skulle alltså helt plötsligt en rad konkurrenter, plus utländska klubbar, SAMTIDIGT ha fått för sig att jaga en av Luleås mest underpresterande spelare? UTAN någon som helst inblandning från Luleås sida.
Nej, naturligtvis inte.
Det måste ha varit Luleå som släppte anden ur flaskan (kom med bud på Jonte), men av olika anledningar blev det inget.
Så därför har vi just nu en ganska märklig situation. Jonte är, som bekant, kvar i laget. Nu återstår att se hur mycket han får spela.
Om det var så att det var Jonte som stoppade en övergång (och på så sätt kanske hindrade ett nyförvärv till Luleå?) så kanske hans situation inte är optimal.
I nuläget verkar han inte vara påtänkt för någon kedja, i alla fall.
/Håkansson
Inga nyförvärv till LuleåLuleå - den 1 februari 2010, kl 17:37Nix pix. Det som låter för otroligt för att vara sant är också det.
Sportchef Bergström var ytterst tydlig när jag pratade med honom nyss:
- Det kommer inte några nya spelare, vi har samma lag som innan transferfönstret stängde.
Med det för väl just den frågan anses vara utagerad.
/Johansson
Dimitrakos och LuomaLuleå - den 1 februari 2010, kl 17:13Om ryktet som florerat på Lulefans forum ett tag nu är sant blir jag oerhört förvånad.
Inte bara det, i såna fall får jag skriva om min krönika till morgondagens tidning, och göra det snabbt. Jag sågar "Osten" ganska kraftigt men om den gode sportchefen - som inte svarat i telefon hittills idag - presenterar Mikko Luoma och Niko Dimitrakos så skänker det ju en helt annan lyster över hans senaste dygn.
Egentligen låter det ju alldeles för bra för att vara sant.
Men.
Det som gör mig lite orolig - och lite förväntansfull - är att Bergström under gårdagens samtal med Krönikören sa:
- Vi kanske kommer ut med någon form av presskommuniké under morgondagen.
/Johansson
Jonte tränar - och pratarLuleå - den 1 februari 2010, kl 12:44Var just ner till jäähalli en sväng. Där tränade Luleå Hockey - med Jonte Hedström.
Efteråt var Jonte inte blyg. Han gav oss per omgående sanningen. Eller i alla fall den version av sanningen som han ville ge oss, jag lär återkomma i ämnet.
Bland annat sa han att han inte blivit ombedd att söka ny klubb av Luleå, att upprinnelsen till alla rykten var att ett par klubbar hört sig för till Luleå Hockey för att de var intresserade av honom.
Allt stöp, enligt Jonte, på att han dels inte ville slita upp familjen, dels att det var i Luleå han kände sig hemma.
- Det är ju här jag ska spela, och spela bra. Vi ska ju gå långt med det här laget, sa Hedström.
Fan tro´t.
Samtidigt kan han tala toksanning, jag har inte fått mig något annat till livs än ett par lösa rykten kring hans eventuella avsked och ett hyfsat trovärdigt om att han ska ha tackat nej till ett par klubbar, bland annat Lukko och Rögle.
Men jag vill också säga att om Luleås enda plan för gårdagen var att kanske få Jonte att flytta så känns det blekt.
Högre tankar än så hade jag faktiskt om sportchefen.
/Johansson
"Truppen är intakt"Luleå - den 1 februari 2010, kl 00:26Sportchef Bergström i telefon med Krönikören as we speak. Kontentan är att Truppen är intakt, det blir varken hackat eller malet och Jonathan Hedström är kvar i laget.
- Alla som tillhör laget idag tillhör också Luleå i morgon.
Med dessa något rumphuggna rader - jag tyckte och hoppades att Luleå skulle värva, detta var ett antiklimax både för mig och, tror jag, för sportchefen - tackar vi vårt nya läsarrekord för den här kvällen.
Frid.
/Johansson
00.00Luleå - den 1 februari 2010, kl 00:04...and we have a liftoff. Inget nytt ännu från Luleåhåll. Ska vi tolka det som att Hedström blir kvar i klubben? "Osten" svarar inte i telefonen ännu.
/Johansson
Tre minuter kvarLuleå - den 31 januari 2010, kl 23:57Jahapp. Tre minuter kvar - och här händer det inte mycket. Vi sitter väl lite till mans och väntar på att något ska dyka upp från oficiellt håll.
Frågan nu lyder: Vad gör man med Jonte om ingenting dyker upp? Han kan ju sitta där ute på bänken, eller rent av på en motionscykel, och hämta hem drygt hundra lakan i månaden.
Det är nog inte Jonte som är mest stressad just nu.
/Johansson
Robin Andersson till Almtuna - den 31 januari 2010, kl 23:14En timme före deadline gör Almtuna klart med Robin Andersson, Rebellen som fått gott om chanser i Luleå Hockey.
Vi gissar att Jonas Rönnqvist har ett finger med i spelet.
Och vem vet: nästa säsong kanske båda finns i Luleå Hockey. Det är i alla fall vårt tips.
/Håkansson
Jontes öden och äventyrLuleå - den 31 januari 2010, kl 22:50Nytt rykte om Hedström: Frölunda. Allt enligt pucksnack.com.
Frölundas manager Kent Norberg och Jonte är bra polare efter tiden i Timrå. Dessutom verkar Jonte trivas rätt bra med Kenta Johansson, som är toppkandidat till att ta över Frölunda nästa säsong.
Johansson är väl den enda tränare som fått Jonte att prestera de senaste åren.
Så om Nubben vill chansa och skriva fast Jonte även över nästa år - Frölunda har ju råd att chansa - kan det vara en möjlig lösning. Men frågan kvarstår: Vill verkligen Luleå släppa Jonte till en elitseriekonkurrent?
Till slut kanske man inte har något val...
/Johansson
Jonte var nära AIKLuleå - den 31 januari 2010, kl 22:38Så där ja. Det där var en avslutning som hette duga. Enligt våra uppgifter har Jonathan Hedström tackat nej till att flytta till Lukko (vilket man kan förstå) och att en helt ny klubb dykt upp på marknaden.
AIK, Stockholm.
Anders Gozzi, sportchef i AIK, säger följande:
- Det stämmer inte, vi har inte råd.
Jag tolkar det som att AIK var med i matchen, försökte alltså skaffa finansiering men lyckades inte med det. Rögle hade tydligen varit och fiskat lite men dit ville inte "Jonte". Djurgården var också intresserat men Luleå ville inte släppa honom till en elitseriekonkurrent.
En sak är i alla fall säker. "Jonte" kommer inte att vara kvar i klubben efter kvällens race.
/Johansson
Lugnet före stormenLuleå - den 31 januari 2010, kl 21:36Jag har jobbat in två tidigare stängningar av transferfönster.
I fjol plockade Luleå Hockey in Dieter Kalt, efter att ha gått bet på Calle Söderberg och lite annat löst folk.
Året innan kom en trippelentent med Jere Myllyniemi, Nick Kuiper (möjligtvis den konstigaste människa jag någonsin träffat) och Emil Lundberg.
Ja, ni inser själva. Det är inte direkt storstjärnorna som rör på sig. I alla fall är det inte de som kommer till Luleå Hockey.
I år tyder ju allt på att Hedström är på väg bort, mest troligt till Lukko i finska ligan. Men jag har väldigt svårt att se varför Luleå skulle göra en sån grej om man inte hade något på ingång som skulle ta hans plats.
Om jag får drömma, vilket jag får eftersom det är min blogg, så behöver Luleå få in en rakt-på-mål-spelare. Ingen jätteskicklig kille, men gärna lite av ett odjur som kan skapa ytor åt the Abbotts och sätta dit en puck då och då.
Dessutom behöver Luleå en defensiv pjäs, arbetsbeskrivning: Radek Philipp. Men såna är inte särskilt lätta att hitta, jag nöjer mig med något sämre bara det är stabilt och gör sitt jobb.
För övrigt är det upptaget hos "Osten" just nu.
/Johansson
Lucka i LukkoLuleå - den 31 januari 2010, kl 19:51Tjipp. T minus drygt fyra timmar.
Nu har Lukko släppt Marko Virtala till TPS. Håller man på att skapa utrymme för en svensk forward, till exempel Hedström, i truppen?
/Johansson
Tjeck till Färjestad - den 31 januari 2010, kl 18:27
Nu blev det klart att Färjestad förstärker med den tjeckiska backen Angel Krstev från Kometa Brno.
Samtidigt kan vi berätta att Fredrik Sjöström precis nyss tradades från Calgary till Toronto i en stor spelaraffär mellan klubbarna.
Och DÄR blev det klart att backen Robert Kantor från samma klubb går till Rögle.
/Håkansson
En japan till Luleå? - den 31 januari 2010, kl 17:03Alla går just nu i väntans tider. Vad händer med Jonte? Vem är på ingång?
Klockan tickar, men ingenting bekräftas.
För några minuter sedan var jag på OK och handlade snus. Där hade dom hört att en japansk spelare är på väg in i Luleå.
Tja, jag antar att det ryktet är lika gott som något annat. Tyvärr är mina kunskaper i japansk hockey begränsad.
Men vi följer utvecklingen hela kvällen. Inom några timmar måste något ske.
Alldeles nyligt blev det klart att Frölundas backbjässe Kudroc hamnar i finska Ässät.
/Håkansson
Derbydags IVSkellefteå - den 30 januari 2010, kl 18:49Så. Då anträder vi den långa resan hem - efter ännu en förlust. Luleå spelar inte dåligt, men är för uddlösa och lätta för att hot hemmalaget.
Skellefteå gör också misstag - om än inte fullt så pinsamma som Fransson - men blir inte straffade på samma sätt som Luleå för dem. Dels på grund av att laget har en högre lägstanivå, dels på grund av att man har en bättre målvakt.
Andreas Hadelöv är kung av derbyna. Varenda jävla gång.
Nu är Luleå på allvar indraget i striden kring strecket. Modo på torsdag känns som en match som måste vinnas.
/Johansson
Derbydags IIISkellefteå - den 30 januari 2010, kl 17:26Så där ja. Luleå gör en mycket bra period, skapar massor av chanser - bland annat tre frilägen - men ligger ändå under med 0-3.
Det är faktiskt två pinsamma misstag - en fiaskoartad pucktransport av Fransson, en gigantisk markeringsmiss - som gör att Skellefteå avgör matchen. För nu ser jag inte hur Luleå ska kunna vända det här, jag kan inte tänka mig att det skulle kunna ske.
Skellefteå är helt enkelt för stabila för att tappa tre mål mot Luleå. Eller?
/Johansson
Derbydags IISkellefteå - den 30 januari 2010, kl 16:38Jag vet inte riktigt hur många derbyn jag sett. Men det känns som att Skellefteå fått första målet i samtliga. Så även den här gången.
Al McInnis fick se sitt draftval Rundblad få pucken på blå och ladda stora kanonen.
Han fick också se sitt draftval Berglund skymma egen målvakt samt vika undan när skottet kom.
Vem han var mest imponerad av behöver vi kanske inte debattera särskilt hårt.
I övrigt gör Luleå en rätt okej bortamatch. Men det har de gjort förr utan att få med sig poäng härifrån.
/Johansson
DerbydagsSkellefteå - den 30 januari 2010, kl 15:54Jahapp. Då var Bloggen på plats på en knökfull pressläktare i Skellefteå, i väntan på ännu en derbyförlust.
Det finns faktiskt ingenting i Luleås spel den senaste tiden som tyder på att det är nu, just i kväll, som man ska vinna här för första gången sedan de sista mammutarna frös fast i den sibiriska tundran.
Jo, en sak: Boxplayprofessor Burström är tillbaka i laguppställningen. Nu kanske man åtminstone kan stänga till med en man mindre.
På plats på pressläktaren: Al McInnis. Ni som var unga samtidigt som jag fattar exakt hur stort det är. Nu för tiden är den gamle storbacken scout för St Louis Blues, som har både David Rundblad och Kristofer Berglund på isen.
Det återstår att se vem som vinner den kampen.
På återseende.
/Johansson
En värvning kanske behövs, trots allt - den 28 januari 2010, kl 21:17Visst, 2-1 kan låta som en riktigt jämn match, men som jag ser det var Luleå aldrig nära.
Det kändes oerhört tamt hela matchen och ingen kedja lyckades ta pucken dit där det verkligen kan bli mål. Det var skott från distans som oftast fastnade på vägen.
Lavanders mål var ett mindre konststycke där han lyckades styra in den med ryggen mot mål.
Försvarsmässigt var väl Luleå helt okej, men än en gång fick en spelare stå alldeles för ostörd framför kassen i PP och till och med slå in sin egen retur.
Andra målet var en bjudning efter en helt huvudlös manöver av Thomas Raffl.
Eftersom både Modo och Frölunda vinner ikväll krymper marginalerna runt slutspelsstrecket. Och känslan runt Luleå är inte bra.
Vem ska stå i nästa match? Vad säger Rograrnas magkänsla?
Och vilka formationer fungerar just nu? Som jag ser det: ingen. Inte sedan Olausson blev skadad.
Ska Luleå värva? Ja, vad säger Ostens magkänsla? Jag tror att det kan vara ett lyckat drag. För att pumpa in ny energi i ett lag som känns trött och uddlöst.
Men: Linköping är ett klasslag och det är kanske inte i Cloetta Center man ska säkra slutspelsplatsen. Det borde man istället ha gjort mot Brynäs och Söderälje.
För Skellefteå på lördag och Modo hemma känns inte direkt som några säkra poäng.
/Håkansson
Robin vågar inte lämna stan - den 28 januari 2010, kl 18:20Att Robin Jonsson saknas i kvällens match har ingenting med hans fötter att göra.
Han vågar helt enkelt inte lämna Luleå. Som ni kanske minns var han inte heller med mot Södertälje.
Anledningen är att hans sambo väntar barn och har gått 17 dagar över tiden.
Däremot är Pierre Johnson uppsatt i kvällens laguppställning. Och Jonte Hedström går in på skadade Olaussons plats i Arla-kedjan.
Det var alles inför kvällens match. Jag återkommer efteråt. Då ska jag också ha kommit fram till hur jag ska förhålla mig till Johan Franssons frieri till sin flickvän i tidningen Extra...

/Håkansson
Målvaktshattandet av ondo - den 27 januari 2010, kl 17:21Målvaktsbyte igen.
Någon som förstår något?
Jag gör det inte. Inte den här gången heller. Jag var klart förvånad när Rograrna plötsligt petade Modig och jag är lika förvånad nu när Nilssons matchsvit stannade vid en match.
Att Nilsson skulle vara klockren efter en månads frånvaro var inte så troligt. Men var han dålig? Nä, det tycker jag inte. De mål han släppte in var skott och styrningar från nära håll. Och det troliga hade väl varit att han blev mer varm i kläderna till nästa match.
Men Rograrnas magkänsla säger nu Modig.
Någon plan med målvakterna kan jag absolut inte se och det är inte uteslutet att resten av serien blir ett evigt hattande. Jag har svårt att tro att det är bra. Ingen av målvakterna får självförtroende och matchrytm. Och att från match till match försöka gissa sig till vem som har bäst matchform känns inte helt enkelt.
Det kan inte heller vara så lyckat för utespelarna (backarna) att hela tiden byta målvakt. Modig och Nilsson har två olika spelstilar. Modig är betydligt mer delaktig i spelet runt kassen. Det blir en evig omställning.
/Håkansson
Det jämnar ut sig sa kärringen som sket på cy... - den 26 januari 2010, kl 22:15Tja, vi kanske ska låta udda vara jämnt, eller?
Ledning när endast 7 sekunder återstod nere i Södertälje.
Bragdvändning från 1-3 till 3-3 nu mot Brynäs.
Ja, sånt där brukar ju jämna ut sig.
Några tankar från matchen:
Jacob Markström är en magisk målvakt. Janne Sandström lär nog drömma lite mardrömmar över Ronnie Hellström-räddningen. Men: hade Sandström klappat till direkt hade det varit mål. Markström ensam gör att Brynäs blir en svår nöt i ett slutspel.
Abbottkedjan är märkligt blek just nu. Fabbe lyfte den inte nämnvärt. Man hamnar i sina banor bakom kassen och skapar väldigt lite.
Jonte fick komma in i andra perioden på Chabadas bekostnad, men stärkte knappast sina chanser.
Luleås boxplay läcker svårt. Där är kapten Burström högst saknad.
Arlbrandt och Olausson gör en charmant säsong.
/Håkansson
Jonte petad - den 25 januari 2010, kl 15:14Luleå har precis släppt laget mot Brynäs och det är högintressanta förändringar.
Dels går Anders Nilsson in i målet.
Dessutom petas Jonte Hedström. Han är uppsatt som extraforward, vilket är en tydlig markering.
Fabricius återtar sin plats bredvid Abbotts och Lidhammar går in bredvid Raffl och Chabada.
Jag ger R2 många rätt här.
Om man över huvud taget vill ge Nilsson en rejäl chans att konkurrera om målvaktsplatsen inför avslutningen är det nu det måste ske.
Att Jonte bänkas har jag inga invändningar mot.
Däremot hade jag nog placerat Lidhammar i förstafemman. Kedjan med Fabbe, Chabada och Raffl har sett så bra ut att jag inte gillar att den splittras.
/Håkansson
En inställd kommentar är också en kommentarLuleå - den 25 januari 2010, kl 00:14Tja, vad gäller Roger Rönnberg och hans framtida tränargärning så har jag ju redan gjort min ståndpunkt klar.
Med Expressens (Sven Melanders son, ni vet) avslöjande ser jag det som klart att det kommer nya tränare i båset nästa säsong.
I dagens tidning stämmer hela Luleå Hockey upp i ett rungande "Inga kommentarer". Därefter hävdar både sportchefen och Rönnberg själv att alla spekulationer bara skadar klubben.
Ni som följt mina ibland lite luddiga resonemang kring öppenhet - eller ni som läst Psykologi A i plugget - vet ju att sånt är direkt kontraproduktivt.
Det bästa hade naturligtvis varit att alla inblandade lagt korten på bordet. Antingen stämmer Expressens uppgifter eller så stämmer de inte.
Svårare än så behöver man inte göra det för sig - i alla fall om man vill slippa spekulationer.
Jag har svårt att tänka mig att det skulle bli ett sånt fruktansvärt ramaskri om Rönnberg nu visade sig vara klar för Småkronorna redan nu. Jag tror inte på det där om att "spelare inte respekterar en tränare som ska sluta". Det finns en miljon exempel på att det inte stämmer.
Hur kommer då Luleås tränarkader att se ut nästa säsong?
Kyrö ser jag inte någon fortsättning i föreningen för, jag tror att han skulle trivas rätt bra med att mysa omkring på herrgården ett par år innan han tar över något juniorlag.
J20-laget tas över av B-O Karlsson, assisterad av Dallas eller möjligtvis Petter Nilsson (jag är fortfarande inte säker på att det finns plats för honom i a-lagsbåset, även om mina källor hävdar att det är han och "Bulan" som ska ta över och att "Osten" är lite tveksam till Jonas Rönnqvists starka vilja).
Den gamle eleganten B-O bor ju i stan och är säkert less på att pendla till Boden.
Med det önskar jag er trevlig kväll och en god arbetsvecka. Själv är jag ledig.
/Johansson
Skåne till Danmark - eller allsvenskan IIILuleå - den 22 januari 2010, kl 00:41Ja, herregud. Det blev ett lyckligt slut på det där, trots allt.
Ett tag i tredje perioden, jag tror det var just i anslutning till att Fabricius missat sitt friläge, hade jag varit beredd att sätta min Che Guevara-tee på att Luleå skulle torska.
Men trots trollen lyckades Luleå komma ifrån matchen med tre pinnar.Elva poäng ner till strecket tappar man inte på 14 matcher.
Eller?
Även om jag hoppas att Luleå klarar av att komma topp fyra så tror jag att också det blir svårt. Laget befinner sig just nu i det där hyfsat sköna ingenmanslandet som gör att spelarna kan slappna av lite grann. Det är sju matcher kvar till OS-uppehållet och egentligen borde Luleå kunna vinna tre och kryssa en av dem.
Då är allt frid och fröjd.
Fick förresten ett SMS av bad cop-bloggare Ola Gustafsson på slutsignal:
"Säker seger. Glasklar. Vi dominerade i 60 minuter. Bra start."
Jag misstänker att han tagit starkt.
/Johansson
Skåne till Danmark - eller allsvenskan IILuleå - den 21 januari 2010, kl 20:22Det här var en period som började med riktigt risigt powerplay.
Just när vi satt här på redaktionen och skrattade över Rögles icke-existerande pp (Luleå skapade ju chanser i våg på våg med fyra man på banan) lyckades gästerna kontra.
Eric Beaudoin kom fri och valde att strunta i Modigs femte hål. För en kanadensare är krysset alltid ledigt.
Några minuter senare skrattade vi lika gott åt Luleå.
Då hade Styrman (var det hans första allvarligt menade skott den här säsongen?) ett mäktigt klonk i ribban bakom Nihlstorp.
Resten av perioden handlade rätt mycket om missar, den också.
Mest missade Jan Sandström.
Alla jublade, men veteranbacken satte den i stolpen när han borde träffat det öppna målet. 3-2 med tio sekunder kvar av andra hade suttit som en smäck.
/Johansson
Skåne till Danmark - eller allsvenskanLuleå - den 21 januari 2010, kl 19:35Ett i det närmaste löjligt Röglemål - komplett med indianare, flygande klubba och allt - men efter Rograrnas timeout kom Luleå tillbaka.
Pär Arlbrandt flaxade in kvitteringen.
- Den tog på skaftet, det är framför mål som målen görs. Vi var alldeles för heta, gick bort oss och bjöd på för mycket, säger han om inledningen.
Även i slutet av matchen var Arlbrandt i händelsernas centrum, då han satte krokben för Peter Högardh och blev utvisad:
- Inte så mycket att säga om den, säger Arlbrandt till PPV.
Hur spelar då Luleå? Rätt okej andra halvan av perioden, får fast Rögle i deras zon och utnyttjar att man faktiskt är ett bättre lag. Sen är ju gästerna faktiskt rätt usla på det mesta nu, iceing i eget powerplay är inget man eftersträvar.
Visst saknar vi Mikael "Hakan" Gath lite?
/Johansson
Nya tränare till nästa säsongLuleå - den 21 januari 2010, kl 18:04Det här har ju varit på gång ett tag, men nu har Förbundet bekräftat.
BÅG får inte förlängt - Pär Mårts tar över Tre Kronor.
Om vi lämnar alla speltekniska diskussioner till senare - Mårts tar över efter VM - och nöjer oss med ett parti trevallars carambole så blir bilden den här.
I och med Mårts uttåg från Småkronorna finns det ett hål att fylla i båset. Ett hål som ser ut att ha Roger Rönnbergs konturer.
Det finns ett par andra intressanta namn också, men Rönnberg är åtminstone min kandidat till jobbet. Jag tror också att juniorförbundskaptensposten lockar Rönnberg på ett sätt som få andra jobb gör.
Det är helt enkelt en chans att komma vidare i karriären - utan att gå till någon annan klubb än Luleå.
Det är också en språngbräda till posten som förbundskapten för stora landslaget och, i förlängningen, till lukrativa jobb på kontinenten.
De senaste dagarna säger ryktet att det snackats en del om tränarfrågan i Luleå Hockey-lägret. Med det i åtanke och den här nyheten innanför västen tror jag nu att vi får se nya tränare i båset nästa säsong.
Det misstänkte jag ju i och för sig redan inför årets säsong, men då blev det omöjligt för sportchefen att låta de båda gå. TÖC räddade mer eller mindre tränarnas jobb, i alla fall är det den bild som jag fått.
För till syvende og sidst är det ju så att Rograrna inte är "Ostens" grabbar, även om jag trots allt tror att man vill ha Rönnberg i någon slags övergripande roll.
Kanske ser Bergström till och med honom som den naturlige ersättaren till sig själv som sportchef när han nu bestämmer sig för att ta över ett annat lag på ett eller annat sätt.
Vilka tar då över? Ja, det är ju ingen överraskning, vi har ju haft den här frågan uppe på bordet tidigare:
Thomas "Bulan" Berglund, Petter Nilsson och Jonas Rönnqvist.
Ett dreamteam av gamla "Osten"-hjältar och helt logiskt. Men det dröjer naturligtvis tills säsongen är färdigspelad innan det kommer något som ens liknar en bekräftelse från Luleå Hockey.
/Johansson
Rögle i flygkaosLuleå - den 21 januari 2010, kl 17:06Nåja. Jag kanske förtog mig en smula i rubriken. Men Rögles plan tvingades i alla fall vända om, för att landningsbanan på Kallax var för isig att landa på.
Istället fick de skånska hockeykrigarna sätta sig på bussen för en tretimmars resa till Luleå. Det kan omöjligt vara den bästa uppladdningen.
Men ni vet väl hur det brukar vara när saker och ting jävlas, när allt går en emot och Murphy står bakom varje dörr?
Just det: Laget svetsas samman och man får en energikick, om så bara för en match.
Nu är jag lite orolig.
/Johansson
Omarks galnaste straff - den 21 januari 2010, kl 12:40Vår gode vän Linus Omark har gjort det igen.
Tyvärr gick inte puckuslingen i mål, men bara ett geni kan komma på den här straffvarianten.
Sluta aldrig våga, Linus. Lova oss det!
/Håkansson
The WallLuleå - den 21 januari 2010, kl 11:12Carolina, dödssist i hela NHL, har det inte särskilt roligt just nu. Men managern Jim Rutherford har en plan.
Tidigare har han sagt att hälften av årets lag inte kommer att spela i Canes nästa säsong, nu har han bett veteranerna Ray Whitney pch - tadaa - Niclas Wallin att strunta i de no trade-klausuler som de har inskrivna i sina kontrakt.
Allt enligt tsn.ca.
Betyder det här att Wallin är på väg hem redan den här säsongen? Nej, men man kan alltid drömma, eftersom det i alla fall tyder på att ledningen har öppnat upp för att klara sig utan Wallin.
Men mest troligt är det så här.
Carolina vet att Wallin kommer att flytta hem efter den här säsongen. Nu vill de göra ett försök att få en talang eller ett draftval för den rutinerade backen. Mest troligt är det klubbar som redan hört sig för om Wallin, klubbar som behöver en rutinerad pjäs i slutet av säsongen.
Så bli inte förvånade om Wallin dyker upp i ett annat lag inom kort. Jag ska försöka få tag på hemmansägaren från Kusån under eftermiddagen, vi hörs när jag vet mer.
/Johansson
Katastrofens offerLuleå - den 20 januari 2010, kl 22:48God kväll. Det är mycket nu, med OS-förberedelser, skid-SM och andra marginalsporter.
Jag pratade just med en kvinna från Röda Korset. Sex av deras frivilliga kommer att befinna sig på matchen i morgon, med bössor som ska fyllas med växel (eller större slantar, det går det också) till förmån för jordbävningens offer på Haiti.
Cash is king, det ordspråket gäller fortfarande.
I övrigt då? Jo, enligt Konrad Olsson, vikariepå sporten, är detta skadeläget inför morgondagen.
Kapten Burra och Mikael Lidhammar kan vara tillbaka, men kommer mest troligt inte att spela. Pierre Johnsson spelar definitivt inte, men i fallet Cam Abbott kan det vara läge för en comeback.
På menyn står Rögle, ett lag som till och med den skånske Fotbollsexperten nu har gett foten.
Nyss skickade han ett mess till en barndomskompis, en spelare i bandyklubben, och sa att han var välkommen att basta bort ångesten efter matchen.
Om till och med Folkesson tror på torsk så ser jag inte hur Luleå ska kunna förlora.
På fönsterförvärvsfronten intet nytt. Jag tror inte att det blir någon chockvärvning, däremot vet jag att sportchef Bergström i detta nu sitter i möten för att definiera laget till nästa säsong.
Vi får se vad han kommer fram till.
/Johansson
Aravirta tar över Modo - den 18 januari 2010, kl 19:48Så har första tränaren i elitserien fått sparken och inte helt oväntat blev det Modos tjeckiske tränare Miroslav Horava.
Ny tränare blir Finlands före detta förbundskapten Hannu Aravirta.
När det gäller Luleå handlar det om att få tillbaka skadade spelare. Lidhammar och Pierre Johnsson följer sitt program och närmar sig spel. Samma sak med Cam Abbott och Anders Burström.
/Håkansson
Aj, aj, kaptenLuleå - den 17 januari 2010, kl 22:25Anders Burström spelade ju inte i går. Han slet sönder ljumsken på i slutet av uppvärmningen ("Helt jävla sjukt") efter att ha fastnat i en spricka i isen.
Jag pratade med kapten Burström i kväll och beskedet var hyfsat positivt.
- Jag har varit hos sjukgymnasten i dag och vi hoppas att jag ska kunna spela på torsdag. Men man vet aldrig, jag ska pröva åka lite för mig själv i morgon så får vi se hur det känns, sa professor Penaltykill.
Det här var den första ljumskskadan i karriären för Burström (bra fysträning?). Hur allvarlig den är får vi bättre besked om i veckan.
/Johansson
Nostradamus HåkanssonLuleå - den 16 januari 2010, kl 18:32Kalla honom Saida. Kalla honom Nostradamus. Kalla honom Krönikören, det brukar jag.
Rätt hade han, i alla fall.
"Och jag måste erkänna att jag har en ganska dålig känsla inför den här matchen. Mitt tips är att det blir en reaktion för den lysande bortamatchen på Hovet och att Modo vinner."
Luleå Hockey var direkt usla i den här matchen. Om det var en reaktion på Djurgårdssegern vet jag inte, men det var ett tag sedan jag såg så många spelare gå bort sig så djupt på så kort tid.
Modo fick kontra gång på gång, Luleå slog bort puckar som om man var ett hockey bockey-lag från Maldiverna och Modig värpte in 4-1.
Men då var väl matchen redan avgjord. Eller?
Aaanyway: Nu är det fyra matchfria dagar, Cam-Axeln hinner läka och laget blir djupare. Förhoppningsvis blir det tre fräscha mot Rögle, för så här dåligt är inte det här laget.
Det har jag faktiskt sett flera bevis på.
/Johansson
Kuslig match - den 16 januari 2010, kl 16:05Modo på deken.
Luleå i en winningstreak.
Historiskt brukar det innbära nästan förlustgaranti.
Och jag måste erkänna att jag har en ganska dålig känsla inför den här matchen. Mitt tips är att det blir en reaktion för den lysande bortamatchen på Hovet och att Modo vinner.
Om inte: ja, då vågar jag nästan redan nu utropa att slutspelsplatsen är klar.
/Håkansson
"Vi måste skita i Foppa" - den 15 januari 2010, kl 10:26För ett par månader sedan satt jag i TV och pratade om Foppas comeback i elitserien.
Visst, jag sa att Modo kan gå hur långt som helst med Kungen i laget, men höjde också ett varningens finger.
- Om Foppa börjar gå sönder igen kan det bli kris. För då går alla och väntar på att han ska komma tillbaka och ställa allt till rätta.
Så läser jag Aftonbladet i dag, där Modos sportchef Fredrik Anderssons säger:
– Många väntar på att Peter Forsberg ska komma tillbaka och att det ska lösa sig då. Vi måste pumpa i spelarna att det att vi som måste göra det. Det är dags för samtliga att börja fokusera på sig själva och skita i Peter Forsberg.
Andersson har naturligtvis rätt.
De kristna har väntat på att frälsaren ska komma tillbaka i 2000 år.
Modos spelare har väntat några veckor - vilket har varit förödande.
/Håkansson
Robin Jonsson flög hem igår - den 15 januari 2010, kl 09:40
Luleå Hockey tillbringar en del av denna dag till att sitta i buss upp till Ö-vik.
Ja, alla utom Robin Jonsson.
Han åkte hem till Luleå redan igår, eftersom familjen väntar tillökning vilken dag som helst.
Om läget är under kontroll åker Jonsson på egen hand ner till Ö-vik i morgon.
***
Läget i laget är detsamma som senast: Lidhammar och Pierre J saknas. Cam-axeln är day-by-day, som det heter. Han testar och ser om den håller.
Jag testade en idé med Rönnberg nu på morgonkvisten att spela Hurtig i förstakedjan om inte Cam kan lira (tycker inte att Emil Ls spelstil passar in där) och han lät faktiskt inte heeeelt ointresserad av tanken.
- Men vi ger honom två matcher först, sa Rönnberg nästan med faderlig ton.
***
Nu väntar ett ett möte mot ett lag som verkligen inte är bra, vilket känns lite läskigt.
Klar varning för underskattning.
För så är det: hur mycket man än snackar om att INTE underskatta en svagare motståndare är det precis vad vi människor gör. Gång på gång.
/Håkansson
En helt ny Chabada - den 14 januari 2010, kl 21:16Den svarta sviten i Sthlm är bruten och det kan Luleå tacka Martin Chabada för.
Först 2-1 på ett mäktigt slagskott i PP (föredömligt skymt av Raff).
Sedan 3-1 i tom kasse med en magisk backhand.
Vilket fick mig att minnas en sak som Osten sa när vi kritiserade Chabada som hårdast:
- Han kommer att bli viktig för oss. Det blir han som gör det avgörande målet i svåra bortamatcher...
Jag vet inte vad Osten såg som jag inte ens såg en tendens till, men visst fasen verkar han få rätt.
För det är ju inte bara målen. Något har hänt med den gode Martin. Han ser tre gånger så stark ut som före jul. Åker kraftfullare, vinner närkamper och är nästan lika bra som när han var som allra bäst.
***
Sedan var ju Marcus Hurtig en otroligt skön bekantskap. I Barteckos nummer var han ett ständigt orosmoment. Att som 19-åring skapa TRE feta målchanser i sin debut är otroligt bra gjort. Det tog Jonte 25 matcher att skapa något liknande.
Hurtig måste bara få fortsätta i laget. Vilket sätter fokus på frågeställningen om Luleå ger sina juniorer för få chanser.
***
Djurgården är ett klasslag under Hardy Nilssons ledning, vilket säger en del om Luleås prestation och form just nu. Men ett litet tack bör man ge till domare Wolmer Edqvist.
/Håkansson
Hurtig har presenterat sig - den 14 januari 2010, kl 20:34Luleå började andra perioden bra och det roligaste var att Las...flåt...Marcus Hurtig klev fram och visade att det finns lite farsgubbe i honom. Två farliga chanser vaskade 19-åringen fram i sin a-lagsdebut. Lysande.
Sedan tappade Luleå perioden helt och Rönnberg fick ta en desperat timeout efter ca 12 minuter då 1-1 lätt hade kunnat bli 2-1 och 3-1.
Luleå klarade sig perioden ut, även denna gång med hjälp av Wolmer, som dömde ut Marcus Nilsson för en perfekt tackling.
Just nu lutar det åt Djurgården, men det svänger fort.
Tyvärr har förstakedjan tappat sin kreativitet med Emil Lundberg vid sidan av Jonte och Cam. Jag vill se Luleå gå ner på tre kedjor nu. Arlbrant in i första. Burra in i tredje.
***
Att Bartecko redan har gjort mål för Färjestad känns rätt klassiskt. Men det intressanta är hur han ser ut efter 5-10 matcher, när adrenalinruset lagt sig.
/Håkansson
Rättvis ledning, trots allt - den 14 januari 2010, kl 19:42Att Luleå leder efter första perioden är i grunden rättvist. Luleå var det bättre laget.
Men:
Att Anders Burström gör mål på ett fladdrande dragskott nästan från blålinjen, på en oskymd målvakt händer inte varje tioårsperiod. Det såg ut som om målvakten Wesslau inte ens uppfattade att skottet kom (som vara mäktigt löst) förrän var för sent.
Och att domaren (Wolmer, livräddaren) dömde bort ett djurgårdmål var bland det märkligaste domslut jag har sett.
Luleå hade en avvaktade utvisning då DIF gjorde mål, som Wolmer först godkände. Sen ändrade han sig och dömde bort det. Han menade att Modig hade brytit anfallet (när han i själva verket knappt vidrörde pucken)
Jag skulle gärna få den tankegången redoviad i detalj.
/Håkansson
Dragfritt fönsterLuleå - den 14 januari 2010, kl 09:57Ja, som ni alla vet stänger transferfönstret sista januari.
I år, precis som i fjol vid den här tidpunkten, har det varit rätt segt.
Luleå kommer knappast att skicka någon spelare. De dyra killarna har levererat - ja, det är på gnällen med Chabada, men den nya kedjan ser ju ut som en rund miljon och jag tvivlar på att sportchef Bergström vågar rubba den - och de dåliga kostar inte så mycket att det rättfärdigar en ivägskeppning.
I inkorgen, då?
Inte särskilt mycket.
I fjol frälste Malmö marknaden genom sitt pigga grepp med att låta alla spelare lämna klubben fritt.
Men det kanske finns ännu ett Malmö i år. Det vill säga en klubb som på grund av ekonomiska svårigheter tvingas att släppa sina spelare och skapar huggsexa på transfermarknaden.
Vilken?
Tja, vad sägs om framtida KHL-laget AIK? Klubben gjorde ju en nyemission av aktier i föreningen och fick in drygt nio millar, vilket sägs ha undanröjt det mest överhängande konkurshotet.
Men man blir ofta förvånad i den här branschen.
Här är AIKs spelare med födelseår.
Målvakter Fredrik Holmgren 1985 Joakim Strandberg 1989 Christopher Heino-Lindberg 1985
--------------------------------------------------------
Backar Andreas Jungbeck 1982 Mikael Österberg 1986 Dick Tärnström 1975 Filip Olsson 1991 Fredrik Carlsson 1988 Per Savilahti-Nagander 1985 Jonas Liwing 1983 Stefan Johansson 1988
--------------------------------------------------------
Forwards Richard Gynge 1987 Fredric Korduner 1988 Patrik Bergström 1983 Tobias Ericsson 1987 Daniel Bång 1987 Christian Sandberg 1987 Mattias Beck 1983 David Engblom 1977 Victor Ahlström 1986 Henrik Eriksson 1979 Oscar Ahlström 1986 Jonas Westerling 1982
Ett litet hypotetiskt resonemang - ett sånt som Rönnberg inte tänker ge sig in i, ni vet - kanske kan roa så här på förmiddagen.
Så: Om, utifall att, kanske, vem bör Luleå försöka få från AIK - och varför?
/Johansson
Lill-Hurtig in i hetluften - den 13 januari 2010, kl 15:31Tidigare rapporterade Mäster från träningen om Hurtig Jr:s framfart inför ögonen på pappa Lasse.
Och alldeles precis kom det upp på skärmen: Marcus Hurtig följer med till Stockholm.
Om det blir några byten mot Djurgården?
- Det kan det bli. Det beror lite på skadeläget bland övriga forwards. Men om det inte blir tillfälle nu, lär det bli det längre fram, säger Roger Rönnberg.
Luleå har Lidhammar på skadelistan och några forwards till som dras med onda kroppsdelar (Cam A, Jonte, Olausson).
Finns det fler som vi inte känner till?
- Det gör det alltid, säger Rönnberg.
***
Personligen tillhör pappa Lasse en av de stora profilerna genom årens lopp. Främst minns jag slutspelet 1993, då Hurtig avgjorde match efter match i förlängningar och Luleå nådde sin första SM-final.
"Hurtig-rutten", skrev tidningarna då.
Kanske dags att damma av den rubriken snart.
/Håkansson
"Det är dags att vinna nu"Luleå - den 13 januari 2010, kl 14:25På väg in i ishallen träffade jag Johannes Tornberg, målkung on a mission. Han och hans lånelag Piteå möter Asplöven i kväll - en oerhört viktig match redan i omgång två av allettan.
- Ja, för fan, nu ska vi vinna. Det var en riktigt sur förlust uppe i Kiruna senast, sa Tornberg.
Inne på isen hände det grejer. Cam-axeln såg rätt hyfsad ut, dess ägare körde hela passet för att senare undersökas av läkare.
Juniorerna Philip Kemi och Marcus Hurtig (med tonat visir, i Sverige får man bara ha det om man har medicinska orsaker) var med på träningen.
På läktaren satt pappa Hurtig och tittade på. såna spelare finns det inte längre...
Pierre Johnsson åkte omkring i träningsoverall och bandagerat finger, Mikael Lidhammar var med och knät "känns bättre och bättre, men inte nog bra för spel i morgon". Niklas Olausson, som varit lite småskadad, var också med hela passet. Han lär spela i morgon.
Till sist kan jag också avslöja att Mattias Modig står på Hovet i morgon. Ett beslut som Rograrna kan komma att kritiseras för - men inte av mig.
Modig har varit bra och jag vill se hur han reagerar med Nilsson i full form bakom. Kan han hålla i det spel han hade under junior-VM så blir han Luleås slutspelsmålvakt, det är jag nästan säker på.
Luleå har svårt för Djurgården. Jonathan Hedström hade dock en teori om varför det kommer att ändras i morgon.
- Nu är de ju ett topplag, man måste ju ta Djurgården på allvar nu för tiden. Det finns inget lag i serien som är så bra på just deras spel. Tidigare har det kanske varit lite underskattning, men som de kör nu måste vi vara med hela tiden och det tror jag att vi har fått in i huvudet nu. Det är dags att vinna nu.
Vi får väl se i morgon.
/Johansson
PK-festivalLuleå - den 13 januari 2010, kl 10:38Hockey är ju en härlig machovärld.
Först ber Lee Goren en irriterad supporter att "komma ner till ishallen så att jag kan löra ner knytnäven i halsen på dig. Stick, din bög".
Sedan hävdar hans ersättare, slovakiske gentlemannen Lubos Bartecko, att "Facebook är för tjejer".
Jag gjorde en snabb sökning på Ansiktsboken. Jag hittade följande Färjestadsspelare utan några som helst bekymmer:
Robin Rahm.
Jonas Holös.
Sanny Lindström.
Ari Vallin.
Severin Blindenbacher.
Marius Holtet.
Anders Bastiansen.
Marcus Paulsson.
Dick Axelsson.
Av det kan vi alltså sluta oss att det finns nio damer i Färjestads herrlag.
Det, mina vänner, är modernt genustänk!
Jag rekommenderar Bartecko en tredagars kurs hemma hos Magnus Samuelsson i Kisa.
/Johansson
Blåsta på BarteckoLuleå - den 12 januari 2010, kl 11:14Jag fick intrycket att Bartecko kanske varit ute på marknaden ett längre tag när gårdagens nyhet om traden dök upp.
Bartecko har ju, åtminstone statistiskt sett, varit direkt usel i Bern och jag tyckte att det vore underligt om klubben inte försökt bli av med honom på lite bredare front, så att säga.
Den här artikeln gav mig väl lite rätt. Även Rögle var med och budade på superslovaken. Men när Färjestad gav sig in i matchen - och dessutom kunde erbjuda Facebookhuliganen Lee Goren i utbyte - var loppet kört för Roger Hansson.
Med härledning av HD:s bakom kulisserna-artikel och mitt eget samtal med sportchef Bergström i går tycker jag mig kunna dra följande slutsats:
Bartecko ville inte tillbaka till Luleå.
Jag tänker så här: Om Rögle haft hugg på slovaken så vore det ju tjänstefel av agenten att inte dessutom erbjuda honom till andra intressenter.
Till exempel Luleå Hockey, där Bartecko fortfarande är ett namn som nämns med respekt.
Men i går sa sportchef Bergström till mig igår att han inte hört ett ord om Bartecko.
Som jag ser det är enda anledningen till att Miro Michalek (jag antar att det fortfarande är han som är Barteckos agent) inte hört av sig till Luleå att Bartecko uttryckligen sagt
"Nej, inte Luleå, inte igen".
/Johansson
Bartecko till Färjestad - den 11 januari 2010, kl 10:22Så vår vän Lubomir Bartecko är på väg till elitserien igen.
Och till Färjestad av alla ställen.
Ja, jag blev klart förvånad när jag läste Aftonbladets nyhet om den bytesaffär som är på gång mellan FBK och Bern.
Bort med problembarnet Lee Goren och in med stabila Bartecko.
Även om Bartecko inte är samma fantastiska spelare som han var för 2-3 år sedan är det ändå ett smart drag av Rundqvist i Färjestad. Goren var rökt i Karlstad efter hans monumentalt korkade uppträdande, det som fått namnet "Gorengate".
Och Bartecko önskar jag allt gott. Han ligger mig fortfarande mycket varmt om hjärtat.
Men jag erkänner att det inte kommer att kännas bra att se honom MOT Luleå.
Bartecko ÄR ju Luleå.
Nåväl, thats hockey, folks.
/Håkansson
För Fransson gäller särskilda regler - den 10 januari 2010, kl 17:33Jodå, det har framgått att det uppstod stor irritation över Johan Franssons genanta slarv i samband med Frölundas 4-4-mål.
Det är givetvis inget man vill se, men just när det gäller Fransson är jag beredd att förlåta en hel del.
Han är liksom speciell. För alla andra backar beordrar jag riskminimering, men för Fransson gäller särskilda regler.
Låt mig förklara.
Hela Johan Franssons spel bygger på stort risktagande. Och det är hans offensiva briljans som är hela lagets katalysator. I byte efter byte dominerar han isen, driver upp pucken och lyckas hitta kreativa lösningar på en nivå som ingen annan är i närheten av.
Allt det där gör han för att han vet att han får misslyckas.
Slavomir Lener hade nu bestraffat Fransson med två veckor på vatten och bröd och avbytarbänken.
I Luleå känner Fransson förtroendet att göra det som gör honom bra, och då måste vi helt enkelt finna oss i att han ibland (allt mer sällan mellan gångerna) gör fatala misstag som kan kosta baklängesmål.
Sedan finns det även gränser även för gode Fransson. Att se honom dribbla bakom sin egen rygg när 50 sekunder återstod av matchen (med tanke på vad som hände mot HV 71) var väl inte direkt det man drömde om att se.
Men det är med Fransson som med Emil i Lönneberga: Vi älskar honom precis som han é. Med sina hyss.
***
Cam Abbott saknades - men underhöll oss kraftigt på pressläktaren, därhan satt tillsammans med Roger Åkerström och pressansvarige Robert Hedlund.
Cam var glödhet och puschade på sina lagkompisar i alla lägen, trots att han satt sisådär 92 meter från situationerna.
Snart är Cam-axeln hel igen och då är frågan vad som ska göras.
Det självklara är ju givetvis att han åter träder in i förstalinan. Men jag är inte helt övertygad om att det är det bästa.
Arlbrandt har fungerat riktigt bra bredvid Chris och Jonte. Och tanken att sära bröderna, åtminstone som experiment, är tilltalande. En kedja med Olausson, Lavander och Cam Abbott vore en jäkligt spännande tredjeformation.
/Håkansson
Robin, tänder och två poäng - den 9 januari 2010, kl 19:20Ja, jäklar.
Det gick vägen, trots allt.
Men även om det var Lavander som petade in segermålet är min matchhjälte Robin Lindqvist.
Först fick han en puck rakt på munnen, slog sönder tre tänder och åkte blödandes till omklädningsrummet.
Sedan kommer han tillbaka, med galler, och reder först ut ett kritiskt boxplan och gör sedan sitt första mål för säsongen.
Och hans kommentar efteråt var rätt skön:
- Jag hade lätt offrat alla tänder för det målet.
Robin pratar givetvis mer i tidningen på måndag.
Sedan blev jag jäkligt imponerad av den nya kedjan, med Fabbe, Chabada och Raffl. Det är tre brunkare som verkligen hittat rätt i tillvaron. Chabada ser helt plötsligt stark ut, Fabbe kör på och Raffl har äntligen blivit den spelare som Luleå tog hit: tung, stark och målfarlig.
Hans 2-1-mål höll hög klass.
- Men för mig spelar det ingen roll vem som gör målen. Och det är så lätt att spela med Chabi och Fabbe. Det är ju ingen slump att Fabbe är landslagsspelare. Han är grym, sa Raffl.
***
Negativt: Luleå fortsätter att spela rysk roulette i egen zon. Nu måste det vara slut på bjudningar och genanta misstag.
- Vi pratar om det hela tiden och vi vet att vi blir straffade när vi tullar på disciplinen. Ändå gör vi det gång på gång, suckade Robin Lindqvist.
***
Det här var fjärde mötet mellan Luleå och Frölunda. Luleå har ännu inte förlorat under full tid. Och det beror inte på några andra konstigheter än att Frölunda inte är bättre. Snacka om att få ut lite av en Joakim von Anka-hög med pengar. Frölunda överlever inte en kvartsfinal.
Luleå ligger fint till i tabellen. Fem poäng från fjärdeplatsen, med bättre målskillnad. Och som laget spelar nu ska man bara se uppåt. Lagen där nere har helt enkelt för mycket ångest för att kunna förändra något.
/Håkansson
|
|
|