Köpesumman blev 1 795 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i juni 2025. Husets byggår är 1962 och det har en boyta på 86 kvadratmeter.
Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Ljungvägen 18. Där landade priset på 2 450 000 kronor för det 150 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts tio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Hedsvedjevägen 32, som gick för 3 550 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.