Ny ägare är Marko Tapani Jolanki, 56 år. Priset blev 1 200 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i januari 2025. Huset är byggt 1975 och har en boyta på 110 kvadratmeter.
I vintras såldes ett annat hus lite mer än kilometer därifrån, på Egnahemsvägen 22. Priset blev där 350 000 kronor, för ett något mindre hus på 106 kvadratmeter.
De senaste tolv månaderna har det sålts 18 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Tullgatan 3, som gick för 2 800 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.