Ny ägare till hus i Jukkasjärvi – prislappen: 3 000 000 kronor

Nutti Sami Siida AB har köpt huset på Marknadsvägen 84 i Jukkasjärvi av säljaren Nils Torbjörn Nutti.

Området kring Marknadsvägen 84

Området kring Marknadsvägen 84

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-06-28 14:45

Köpesumman blev 3 000 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i maj 2025. Huset är byggt 1946 och har en boyta på 120 kvadratmeter.

Alldeles i närheten såldes i höstas ett annat hus, på Fjärdingsvägen 2. Priset blev där 2 400 000 kronor, för det 157 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Sjövägen 12, som gick för 2 600 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Kiruna kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!