Nya ägare till hus i Pajala – 300 000 kronor blev priset

Evelina Nicole Woronin och Thom-Erik Wikström, båda 37 år, sedan tidigare boende på just Kaunisvaara har köpt huset på Kaunisvaara 10 i Pajala av säljaren Bdx Företagen AB.

Området kring Kaunisvaara 10

Området kring Kaunisvaara 10

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-03-20 20:01

Köpesumman blev 300 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i februari 2025. Huset är byggt 1972 och har en boyta på 85 kvadratmeter.

Lite mer än en kilometer därifrån såldes i juni förra året ett annat hus, på Kaunisvaara 55. Där landade priset på 250 000 kronor för det 100 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Pajala kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!