Isen är bruten Efter 200 år knyts banden åter mellan Sverige och Finland
I år är det 200 år sedan som Sverige och Finland gick skilda vägar efter 600 år av riksgemenskap. När separationens ångest efter hand släppte taget blev det en nystart för det Sverige som vi känner i dag. Ur rikssprängningen växte två nationer fram som nu står varandra närmare än kanske någonsin.
Foto: Magnus Pehrsson
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Händelserna 1809 har särskild betydelse för Haparanda och Torneå i och med att det var här som gränsen drogs mellan de forna rikshalvorna. När Sveriges och Finlands regeringar i år uppmärksammar händelserna 1809 är det en förnyad satsning på att stärka samhörigheten mellan de båda länderna.
Både Finland och Sverige är överens om att underlätta för människor och företag att röra sig över gränsen genom att ta bort onödiga gränshinder. Bland annat enades man om att göra farleden sjöfarten i Kvarken säkrare och att fördjupa samarbetat kring isbrytning.
Man är också överens om att det behövs snabba, effektiva och samordnade insatser för att skapa en god miljö i Östersjön genom att minska belastningen av föroreningar och hoten om utsläpp på grund av olyckor.
Nu har Sverige också ändrat reglerna så att en väktare från Finland som vill arbeta tillfälligt i Sverige kan göra det efter en förhandsanmälan till länsstyrelsen. Svårigheterna för väktare att arbeta på båda sidor av gränsen har varit ett problem i Haparanda och Torneå.
Regeringen satsar också på skolaktiviteter för att öka kunskapen om Sveriges och Finlands gemensamma historia där Föreningen Norden har det operativa ansvaret. Den 9 november inbjuds alla skolor med elever från tio år och uppåt till gymnasiet och folkhögskolan att delta i en temadag om Sveriges och Finlands gemensamma historia och Finland av i dag.
Förhoppningen är att genom bättre kännedom om varandra kan våra länder knytas närmare varandra.
Inom kort kommer jag även att träffa mina finländska kollegor Jan Vapaavouri och Liisa Hyssälä för att diskutera vad vi kan göra för att ta bort gränshinder mellan våra länder.
Genom att sätta fokus på händelserna 1809 vill vi påminna om vårt gemensamma förflutna, samtidigt som vi sätter fokus på dagens och framtidens relationer mellan Sverige och Finland.