Svenska folket har högt förtroende för regeringen

Luleå2009-01-22 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Regeringen för en politik för fler jobb, som gör det mer lönsamt att arbeta och möjliggör satsningar för bättre kvalitet i välfärden. Trots detta går Kenneth Sandberg till hårt angrepp mot regeringens politik och kallar den både för skamlig och orättfärdig.
I sitt första felaktiga påstående gör Sandberg anspråk på att vår politik skulle förstärka utanförskapet vilket är precis tvärtom. När regeringen tog över makten hade vi ett utanförskap där över en miljon människor var beroende av olika sociala ersättningar och där mer än en och en halv miljon människor antingen stod utanför arbetsmarknaden eller arbetade mindre än de önskade.

Den största rättvisan är att fler kan försörja sig på en egen inkomst och inte är beroende av bidrag från samhället för att klara sig. Sverige är i dag ett både tryggare och rättvisare land än det var med den tidigare regeringen.
Ingen regering kan skapa högkonjunktur och jobb, eller förhindra lågkonjunkturer. Men alliansens mål 2006 var att utnyttja högkonjunkturen för att snabbt få många fler i arbete, öka statens skatteintäkter och därmed kunna rusta Sverige för sämre tider och dämpa effekterna av nästa lågkonjunktur.
Hittills har denna politik fungerat riktigt bra. Arbetslösheten har än så länge fortsatt att minska, men kommer sannolikt att öka något kommande år på grund av konjunkturen.
Ändå kommer den att ligga kvar på en historiskt mycket låg nivå. Det är en stor skillnad mot tidigare globala lågkonjunkturer.

Den största tryggheten för invånarna i ett land är att landet står starkt även i sämre tider och kan klara en lågkonjunktur utan nedskärningar och skattehöjningar. Bara genom att vi får fler i arbete kan vi långsiktigt minska klyftorna och hålla ihop samhället.
Sandberg skriver att regeringen sitter still och är passiv men alla som hängt med vet att regeringen redan i den budget som alliansregeringen presenterade för 2009 tog fasta på att sämre tider var att vänta och har noga följt utvecklingen och presenterat en förstärkt politik för arbete och företagande, viktiga framtidsinvesteringar i forskning och infrastruktur.
OECD har konstaterat att Sverige redan i utgångsläget har den mest expansiva budgeten i EU. Och glädjande ser vi att vi har väljarnas fortsatta förtroende då en färsk undersökning från Skop visar att regeringens hantering av finanskrisen har gjort regeringen till den populäraste regeringen sedan 2003.

Sandberg är snabb på att döma ut regeringen trots att Moderaterna har ett högt förtroende när det gäller att ta ansvar för ekonomin, samtidigt som tilltron till socialdemokraternas regeringsalternativ med bland andra Miljöpartiet sjunker.
Viktigt att komma ihåg är att val avgörs på valdagen. Jag är övertygad om att vi kommer att göra ett framgångsrikt val 2010. För vår del handlar vägen dit om tre saker. Fortsatt förnyelse och utveckling. Mobilisering. Och att tydliggöra alternativen i politiken.

µ Svar till Kenneth Sandberg, NSD Debatt den 17 januari.
Läs mer om