Utsläppen måste drastiskt minska

Utsläppen av växthusgaser i Norrbotten ökade med 25,4 procent under 2010 jämfört med föregående år och uppgick till 23,9 ton per invånare. Om man dessutom tar hänsyn till konsumtionens klimatpåverkan motsvarar utsläppen i Norrbotten 31,1 ton per invånare.

Jambi Province, Sumatra, Indonesia. Tropical Rainforest on fire. The increased demand for palm oil is one of the main threats to the remaining rainforests in Sumatra, Indonesia. The introduction of biofuels is forecasted to make the demand for palm oil skyrocket in the near future. Oil palm is one of the main cash crops in Indonesia and much rainforest has been cleared to make way for the plantations.
Jambiprovinsen, Sumatra, Indonesien. Tropisk regnskog har satts i brand. Skogsavverkning för att bereda plats för oljepalmer är ett av de största hoten mot Sumatras regnskogar. Med introduktionen av biobränslen spås efterfrågan på palmolja öka dramatiskt de kommande åren. Oljepalmer är idag en av de viktigaste kommersiella grödorna i Indonesien och enorma regnskogsområden har huggits ned för att ge plats för plantagerna.

Jambi Province, Sumatra, Indonesia. Tropical Rainforest on fire. The increased demand for palm oil is one of the main threats to the remaining rainforests in Sumatra, Indonesia. The introduction of biofuels is forecasted to make the demand for palm oil skyrocket in the near future. Oil palm is one of the main cash crops in Indonesia and much rainforest has been cleared to make way for the plantations. Jambiprovinsen, Sumatra, Indonesien. Tropisk regnskog har satts i brand. Skogsavverkning för att bereda plats för oljepalmer är ett av de största hoten mot Sumatras regnskogar. Med introduktionen av biobränslen spås efterfrågan på palmolja öka dramatiskt de kommande åren. Oljepalmer är idag en av de viktigaste kommersiella grödorna i Indonesien och enorma regnskogsområden har huggits ned för att ge plats för plantagerna.

Foto: L. Lily / Greenpeace

Luleå2012-11-28 03:30
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

För hela landet uppgick Sveriges utsläpp av växthusgaser till cirka sju ton per invånare och år under 2010. Tar man även här hänsyn till konsumtionens klimatpåverkan var utsläppen drygt nio ton per invånare. Att vi flyttar våra utsläpp till andra länder innebär inte att vi kan sluta ta ansvar för dem.

Klimatförändringarna som våra utsläpp skapar drabbar de fattigaste människorna hårdast utan att de har bidragit till problemet. Extrema väderhändelser drar undan mattan för de miljoner människor som är beroende av småskaligt jordbruk för sin överlevnad. Vi i den rika delen av världen har ett stort ansvar att minska vår klimatpåverkan.

Preliminära siffror på riksnivå för 2011 visar på något minskade utsläpp. Inkluderar man de utsläpp som hela vår konsumtion leder till, genom import från Kina och andra utvecklingsländer, får vi lägga till 25-35 procent på den svenska utsläppsstatistiken. Vi har fortfarande en lång väg kvar att gå. På sikt måste utsläppen minska till nära noll per invånare och år.

På hemmaplan kan vi göra mycket. Utsläppen av växthusgaser varierar kraftigt beroende på hur vi lever. Bor man i lägenhet, cyklar eller åker kollektivt, njuter av semester utan flygresor och äter mer vegetariskt och mindre kött, kan utsläppen vara omkring 2,5 ton per år. För den som däremot bor i villa, använder bil mycket, genomför två längre flygresor per år och har en hög köttkonsumtion kan utsläppen uppgå till så mycket som 20 ton per år.

Dessutom finns här pengar att spara. Genom att energienergieffektivisera och minska användningen av fossil energi kan privatpersoner, företag och kommuner i Norrbotten inte bara minska sina utsläpp utan även sina utgifter.

När vi förändrar vårt eget beteende sätter vi också tryck på politiker och beslutsfattare. Vid FN:s klimatförhandlingar i Qatars huvudstad Doha, som började den 26 november, bör Sverige och EU driva på för ett rättvist och långtgående klimatavtal, men hittills har ett tydligt ledarskap, såväl internationellt som här hemma, lyst med sin frånvaro.

Om vi ska kunna undvika omfattande klimatkatastrofer måste vi gå före - dels genom att visa att vi är beredda att minska våra egna utsläpp och dels genom att visa solidaritet. Sverige står i skuld till dem som nu får stå för notan för vår utveckling och välfärd.

Det viktigaste Sverige kan göra för att påverka de fortsatta internationella förhandlingarna är att visa att det är en vinst, inte en börda, att snabbt minska utsläppen av växthusgaser. Den vinsten är både ekonomisk och leder till ett rikare liv. Låt det bli Sveriges och Norrbottens budskap till världen.

Läs mer om