I ett öppet brev (NSD onsdag 24 februari) ställer distriktsordförande för moderaterna i Norrbotten en rad frågor till mig kring det väntade beskedet om bildandet av en större region även i Norra Sverige.
Sveriges karta kommer att förändras och vi vet alla, att skälen till detta är många.
Det är alltid lätt att vara emot. Men som politiker är min inställning att det är mycket bättre att aktivt delta i förändringen med att rita nya regionkartor än att sitta bredvid och måla fan på väggen.
För oss som Socialdemokrater är det viktigt att vara en del i framtidsarbetet och driva utvecklingen mot en stark, konkurrenskraftig region med bra livsmiljö och förutsättningar för invånarna.
Med det är egentligen samtliga av Linda Frohms frågor besvarade. Men för tydlighetens och debattens skull bifogar jag här kommentarer till såväl frågorna om jobb, välfärd som samarbeten.
• Ja – bildandet av storregion är på många sätt svaret på några av länets utmaningar. En större region innebär framför allt att vi blir fler invånare och får en starkare röst – såväl i Stockholm som i Bryssel.
• Och ja – att vi blir starkare och kan hävda oss mot andra regioner om strategiska utvecklingssatsningar det stärker välfärden och ger i förlängningen både fler och stabilare jobb.
• Nej – vi skyndar inte på någonting. Arbetet för bildande av storregioner sker helt på initiativ av regeringen. Regeringen ser tydligt hur den nuvarande splittrade kartan med myndighets- och geografiska gränsdragningar blockerar utvecklings- och framtidssatsningar i stora delar av landet och beskedet har varit tydligt, Sveriges karta behöver förändras.
• Ja – vi behöver fortsätta utveckla, stärka och etablera nya samarbete i regionen. Mellan kommuner, mellan kommuner och landsting och inom hälso- och sjukvården. Men också företag och gränsövergripandeprojekt av alla de slag. Och jo, snart sagt alla som i något samarbete försökt passera en kommun eller länsgräns vet att framför allt de administrativa hindren är många.
• Och nej – det är självklart inte bra om myndigheter och beslutsfattare lämnar Norrbotten. Men vem säger att det blir så? Många myndigheter har redan idag sina huvudkontor i Stockholm och statlig närvaro och jobb har under många år dragit sig tillbaka – med en större region har vi snarare ökad möjlighet att hävda behovet av statlig närvaro i vår landsända. Tillgänglig samhällsservice och en nära hälso- och sjukvård för invån-arna är ett självklart krav. Däremot kan de förtroendevalda tvingas resa längre och oftare än i dag vilket knappast påverkar vare sig demokratin eller beslutsgången.
Mina funderingar till Linda Frohm och hennes partivänner är mer om inte ni, liksom vi, tror att människor identifierar sig med den ort där de har sin bostad, arbete, skola det vill säga vardagsliv mera än en administrativ länsgräns? Oavsett om den heter Arjeplog eller Luleå? Och tror ni på allvar att Norrbotten på egen hand kan klara tillväxt och välfärd i vår regionaliserade och globaliserade värld?
Så sammanfattningsvis: vi socialdemokrater välkomnar regionbildningen.
Med politisk vilja och initiativkraft kan en större region även i norra delarna av vårt land skapa helt nya gränslösa utvecklings-möjligheter!