Stefan Tornberg anser att centerns förslag till ungdomsavtal innebär en öppning i Las att teckna frivilliga avtal och bryta de ungas utanförskap.
Stefan Tornberg, centerns förslag urholkar grundprinciperna i Las, nämligen saklighetsbegreppet. Ingen i Sverige ska behövas sägas upp av arbetsgivaren utan angiven orsak.
Lagen om anställningsskydd bygger på tre grundprinciper; att tillsvidareanställning är huvudregel, att det krävs saklig grund för uppsägning och att det finns turordningsregler.
Centerpartiet ska inte försöka ändra på Las för att ge fritt spelrum för arbetsgivarnas godtycke. Det finns inget godtagbart skäl för att de unga ska bli ett B-lag som utsätts för godtycke.
Om man ändrar på grundpelarna i Las enligt centerns förslag riskerar Las att haverera och hotar möjligheterna till en trygg, rättvis och flexibel arbetsmarknad. Jämnstarka parter är en förutsättning för att få fler i arbete och lämna färre utanför.
Centern ska inte försöka gömma undan att försämrade anställningsvillkor som centern föreslagit innebär ett steg i fel riktning. Fackföreningsrörelsen måste gemensamt slå vakt och förbättra människornas levnadsförhållanden.
När förslaget dök upp i Frankrike hakade Maud Olofsson snabbt på. Att förslaget kämpades ned i Frankrike innebär inte att vi kan slå oss till ro, liknande förslag att försvaga fackföreningsrörelsen kommer hela tiden från borgerligheten.
Vi socialdemokrater ökar satsningen på anställningsstöd och kvalificerad yrkesutbildning för att ge fler ungdomsjobb. Stödet innebar att arbetsgivaren kan anställa ungdomar till halva lönekostnaden, dock högst 350 kronor om dagen.
Antalet sysselsatta har på ett år ökat med 91 000, uppger SCB. Antalet arbetslösa var i mars 246 000 eller 5,5 procent av arbetskraften.
Den borgerliga alliansen lanserar däremot ett jobbavdrag som leder till 27 000 fler arbetslösa. Det blir konsekvenserna av att ta bort den skatterabatt som arbetsgivaren får som anställer en långtidsarbetslös, det så kallade anställningsstödet. Dessutom höjer de arbetsgivaravgiftema för småföretagen eftersom den nuvarande nedsättningen avskaffas.
Vi socialdemokrater måste nu med kraft aktivera oss i valrörelsen och slå tillbaka det stora hotet från borgaralliansen.
socialdemokrat