Lita inte på storebror Odenberg

Fotograf: Kurt Engström

Fotograf: Kurt Engström

Foto: Fotograf saknas!

Övriga2007-05-15 00:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
I George Orwells skräckvision "1984" beskrivs redan på de första sidorna den kontrollstat som han, när han skrev år 1948, såg framför sig. Överallt skulle den lilla människan möta affischer med ett stort ansikte och texten storebror ser dig. I dagens Sverige håller storebror på att få ett ansikte.

Det är försvarsminister Mikael Odenberg, m. Denne föreslår en lag som tillåter Försvarets radioanstalt (FRA) att avlyssna den kabelburna tele-  och datatrafik som vi medborgare utväxlar.



Inte ens alla hans partikamrater i riksdagen stödjer honom.

Henrik von Sydow, moderat ledamot i konstitutionsutskottet, protesterade på DN Debatt den 11 januari: "Försvarsministern satsar på att bygga en kontrollstat". Svenska Dagbladet kallar Odenbergs förslag "Lex Orwell".

När förre justitieministern Thomas Bodström sällade sig till kritikerna avfärdade Odenberg denne som en "nolla".



Nu har emellertid Thomas Bodström och ordföranden i försvarsutskottet, Ulrika Messing, för s del ställt villkor för att inte partiet ska rösta mot Odenbergs FRA-förslag när det kommer upp i riksdagen. S kräver ändringar på tio punkter under mottot "signalspaning är inget annat än telefonavlyssnning".

Det låter sig sägas. Men sådana villkor kan makthavarna lätt trolla bort. Så gick det när s hade satt upp sju villkor för att stödja Jas-projektet vid 1983 års riksdag.



De viktigaste av dessa villkor var:

4 Jas-projektet får inte kosta mer än 24,9 miljarder, totalt.

4 Inget mer stridsflygplan efter Jas.

Alla sju villkoren finns prydligt förtecknade i riksdagsbeslutet 1983.



Även om man tar hänsyn till penningvärdesförändringen är det uppenbart att det första villkoret för länge sedan är fullständigt överkört.

Det andra villkoret har kringgåtts genom "uppgradering" av Jas.

Men nu har försvarsministern Odenberg i årets budgetproposition satsat miljader för att utveckla ett nytt stridsflygplan, Super-Gripen kallat. Detta om hur litet villkor respekteras.



Niklas Ekdal, politisk redaktör på Dagens Nyheter, har två bra förslag angående Odenbergs "Lex Orwell". För det första "tillsätt en integritetsminister" (bra, det behövs motvikt mot den arrogante Odenberg). För det andra "Lägg FRA-förslaget på is". (DN 22 april)



Carl Björeman

Generallöjtnant