Tummen ned för Handelsbanken – trots vinstlyft

Det bĂ€sta kvartalet nĂ„gonsin för banken, konstaterade vd Carina Åkerström nĂ€r hon presenterade Handelsbankens rapport för Ă„rets andra kvartal. Men marknaden var inte imponerad.

Kvartalssiffror frĂ„n Handelsbanken och vd Carina Åkerström. Arkivbild.

Kvartalssiffror frĂ„n Handelsbanken och vd Carina Åkerström. Arkivbild.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Ekonomi2021-07-16 06:35

Resultatet ökade mer Àn vÀntat. Men pÄ börsen var det tummen ned och aktien stÀngde 1,4 procent minus.

Det kan handla om att en stor del av den överraskande stora vinsten förklaras av en engÄngseffekt: Handelsbanken Ätervinner befarade kreditförluster för 47 miljoner i andra kvartalet.

I nyutlĂ„ningen pĂ„ bolĂ„nemarknaden Ă€r banken trots stabila marginaler nummer ett under andra kvartalet, enligt Carina Åkerström. Marknadsandelen uppmĂ€ttes i maj till 19 procent, vilket kan stĂ€llas mot 18 procent under 2020.

Men det Àr trots detta en bit kvar till den andel pÄ omkring 22 procent som banken har i den befintliga bolÄnestocken.

700 anstÀllda har skrivit pÄ

Samtidigt prÀglas banken fortfarande av den stora omstÀllning som pÄgÄr, med personalminskningar och kontorsnedlÀggningar. Siktet Àr instÀllt pÄ att fÄ ned kostnaderna per Är till 20 miljarder i slutet av 2022.

Hittills har nĂ€stan 100 bankkontor stĂ€ngts ned och drygt 700 anstĂ€llda, cirka 6 procent av den totala bemanningen, har ingĂ„tt avtal om att lĂ€mna banken inom ramen för omstĂ€llningen. NĂ€r Carina Åkerström summerar avtal och Ă„tgĂ€rder som vidtagits landar de pĂ„ totalt 1,3 miljarder kronor, varav 400 miljoner kronor har realiserats.

Detta har tryckt ned Ärskostnaden till 21,6 miljarder i andra kvartalet.

– Vi ligger helt i fas med det vi tĂ€nkt oss att göra, men det Ă€r ett och ett halvt Ă„r kvar och vi har en del kvar att göra, sĂ€ger hon.

– Vi kommer bli fĂ€rre anstĂ€llda, sĂ„ Ă€r det. Sedan exakt var vi kommer att landa, det Ă€r nĂ„got vi jobbar pĂ„ i de övriga initiativen. Det fĂ„r vi Ă„terkomma om.

"Stark kapitalsituation"

Bankens kapitalbuffert har samtidigt svĂ€llt rejĂ€lt under Finansinspektionens utdelningsstopp i pandemin, som gĂ€ller till Ă„tminstone den sista september i Ă„r. Men om Ă€garna kan rĂ€kna hem extra utdelningar redan i höst vill Åkerström lĂ„ta vara osagt.

– Vi fĂ„r vĂ€nta och se nu vad vi fĂ„r för Ă„terkoppling frĂ„n Finansinspektionen i den frĂ„gan, sĂ€ger hon och tillĂ€gger:

– SĂ„ fort vi fĂ„r lite klarhet i det kommer vi att Ă„terkomma till bĂ„de aktieĂ€gare och marknaden.

TT: Hur mycket utdelningsbart kapital har ni samlat pÄ er?

– Jag ska inte kommentera det. Det Ă€r ju ocksĂ„ en styrelsefrĂ„ga att hantera. Det ger ju styrelsen enorma friheter.

– Det Ă€r en stark kapitalsituation.

Ser risk för korrigeringar

NĂ€r det gĂ€ller risker för inflationsproblem i Ă„terhĂ€mtningen – eller bakslag i form av nya pandemiska smittovĂ„gor – tycker Carina Åkerström att man ska vara ödmjuk.

– Vi Ă€r inte riktigt igenom det hĂ€r Ă€nnu. Det tycker jag att man mĂ„ste ta med sig.

Hon tror dock inte att den snabbt stigande inflation som uppmÀtts i USA kommer att drabba Sverige.

– Vi ligger i dag och taktar pĂ„ en inflationstakt som Ă€r förvĂ€ntad och just nu tror jag inte det sker nĂ„gon större förĂ€ndring hĂ€r.

Risk för korrigeringar

Den heta svenska bostadsmarknaden visar samtidigt tecken pĂ„ att mattas av, enligt Åkerström.

TT: Ser du nÄgon risk för stora korrigeringar i Sverige, nÀr det gÀller börsen och bostadspriser?

– Det Ă„terstĂ„r vĂ€l att se lite grann, men det Ă€r vĂ€l inte otĂ€nkbart att det kan bli det. Vi stĂ„r i ett lĂ€ge dĂ€r vĂ€rderingarna Ă€r vĂ€ldigt, vĂ€ldigt höga.

– FrĂ„gan Ă€r vĂ€l bara nĂ€r i sĂ„ fall.

Fakta: OvÀntat stort vinstlyft för Handelsbanken

Handelsbanken redovisar en rörelsevinst före kreditförluster pĂ„ 5 930 miljoner kronor för andra kvartalet 2021. Det kan jĂ€mföras med vinsten pĂ„ 5 151 miljoner kronor motsvarande period i fjol.

Analytiker hade, enligt marknadsdataföretaget Refinitiv, i genomsnitt rĂ€knat med en vinst före kreditförluster pĂ„ 5 735 miljoner kronor.

RĂ€ntenettot steg till 7 961miljoner kronor, frĂ„n 7 622 miljoner kronor. Provisionsnettot ökade till 3 055 miljoner kronor frĂ„n 2 530 miljoner kronor.

Totalt uppgick intĂ€kterna till 11 602 miljoner kronor, jĂ€mfört med 10 625 miljoner motsvarande period Ă„ret före.

Kostnaderna steg till 5 672 miljoner kronor, frĂ„n 5 474 miljoner. Kreditförlusterna blev netto en positiv post pĂ„ 47 miljoner kronor, mot kreditförlusterna pĂ„ 97 miljoner kronor ett Ă„r tidigare.

KĂ€lla: Handelsbanken, Refinitiv

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!