Det var tv-programmet ”Idol” som kontaktade Björknäsgymnasiet med en förfrågan om skolan var intresserad av ett besök av dem på estetiska programmet.
– Minst två kommer, däribland Elin Sabelström, säger rektor Kathrun Magito.
Musikläraren Hasse Östlund tycker det är roligt att de kommer och menar att ”Idol” säkert också vill nå ut för att få så stor spridning som möjligt.
Markus Fagervall, som gått i Boden, vann ”Idol” 2006 och Tove Burman, som går estet nu, kom med till finalveckan och blev femma i ”Idol” 2015.
– Vi har också en utåtriktad verksamhet som når ut. Våra elever klarar också sina andra studier med bravur och har bra studieresultat. De får en bra grund att stå på, säger Kathrun Magito.
”Idol” hälsar på den 19 februari. Förutom röstcoachning blir det en föreläsning om att förbereda sig för auditions.
– Det måste alla som håller på med musik kunna. De elever som söker vidare härifrån kommer att få göra antagningsprov. Man behöver inte vara intresserad av ”Idol” för att ha nytta av det. Det är den stora fördelen för oss, säger Hasse Östlund.
Sökandet till estetiska programmet har varit svajigt i hela landet sedan den senaste gymnasiereformen, GY11. Kathrun Magito bedömer att det beror på missuppfattningen att utbildningen inte skulle vara studieförberedande, vilket är fel. Hasse Östlund påpekar att de i Boden har en unik lösning som kan ge en ännu bredare behörighet till högskola och universitet.
– Eleverna har möjlighet att till exempel läsa matte 3. Det öppnar flera portar och ger en bred behörighet, inflikar Kathrun Magito.
Isidor Abdelkader och Gustav Stöckel tycker det ska bli spännande att ”Idol” kommer. Gustav som sjunger nappade på röstcoachningen. Isidor är mer osäker.
– Jag är inte sångare, men skulle gärna utveckla min sång.
Föreläsningen är aktuell för dem eftersom de båda ska söka vidare till olika musikutbildningar.
Gustav ser inte så mycket på ”Idol”, däremot tycker Isidor att det är en superbra väg in för unga talanger.
– Det är en plattform att synas och få sitt genombrott.
Tove Burman har redan gjort sin ”Idol”-resa. Hon var bara 15 år när den började och berättar att Elin Sabelström var hennes ”Idol”-mamma. Till henne kunde hon gå och prata om hon var ledsen. Klasskompisen Sofia Öhman är dock inte intresserad av röstcoachningen, däremot föreläsningen. Att förbereda sig inför en audition handlar inte enbart om musik, påpekar Tove.
– Det handlar om det mentala och är viktigt att ha med sig hela livet när man är representant för sitt namn eller sitt eget varumärke. Alla ställs för situationer där de ska presentera sig själva och då gäller det att ha det mentala på plats.
Isidor Abdelkader och Gustav Stöckel rekommenderar Musikgymnasiet för musikintresserade och säger att det inte finns någon bättre utbildning i Norrbotten.