Långväga släktingar tillfirandet på Kläppgården

När Angela Cabrera, 75 år, för första gången flög utan Costa Ricas gränser så kom hon till Sverige och Harads. Hon firade midsommardagen tillsammans med släkten på Kläppgården.

PÅ TRAPPEN. Jenny Andersson Kiviharju, Nicholas Karol, William Winroth, Annika Winroth, Cahtrine Winroth, Melvin Vasara Winroth, Charlie Lindkvist, Krister Lindkvist, Emil Sundqvist och Sören Sundqvist på trappen till Hembygdsmuséet.

PÅ TRAPPEN. Jenny Andersson Kiviharju, Nicholas Karol, William Winroth, Annika Winroth, Cahtrine Winroth, Melvin Vasara Winroth, Charlie Lindkvist, Krister Lindkvist, Emil Sundqvist och Sören Sundqvist på trappen till Hembygdsmuséet.

Foto: Lena Tegström

BODEN2015-06-23 06:00

Torvald Bergwall – gift med Åsa Bergwall – berättade att Åsas mamma, Disa Hansson, var lärare i 42 år i Edefors. Åsa flyttade söderöver och bildade familj i Falun där Josefin Kling är född.

I helgen var släkten tillbaka i Norrbotten. Paret Bergwall bor i Lund, men Torvald har en syster i Unbyn, som de kommit upp för att hälsa på.

Med kom även Josefins syster Elle-Kari och hennes man Arnold Cabrera från Costa Rica. Och hans mamma, Angela Cabrera.

Lennart Åström höll friluftsgudstjänst och påminde om ordets kraft.

– Jag tror att det är viktigt att man stannar upp och tänker på vilka ord det är som skapar liv i dag. Ni ska få lära er ett livsskapande ord. Det är ordet förlåt. Det är ett ord som kan skapa liv, som kan skapa hopp, tillit och förtroende. Jag tror vi kan behöva träna på att vårda de där orden som ger liv och hålla oss ifrån orden som skapar dess motsats.

Kenneth Berglund och hans fru Laila bor i Boden. Efter 13 år i Frankrike har de flyttat hem.

– Mest var det barn och barnbarn som drog, säger Laila Berglund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om