Släkten väcker intresse

Intresset för släktforskning ökar. Att släktforska är ett detektivarbete och Berit Andersson berättar att hon har en mördare i släkten. Han kan ha blivit utsatt för justitiemord.- Han hävdade hela tiden att han var oskyldig.

Soldat Trygg antogs som soldat 1928. "Dottern Dorotea var blind. Sonen Christopher var halt och sjuk." Eila Fredriksson till höger berättar om indelte soldat Tryggs släkt för Margareta Ekman, som antecknar allt.

Soldat Trygg antogs som soldat 1928. "Dottern Dorotea var blind. Sonen Christopher var halt och sjuk." Eila Fredriksson till höger berättar om indelte soldat Tryggs släkt för Margareta Ekman, som antecknar allt.

Foto: Lena Tegström

BODEN2011-03-24 06:00

I helgen var det släktforskningens dag. Eila Fredriksson, Överluleå forskarförening, säger att många slutar att forska när de hittar något otäckt. Själv tycker hon att det är då det blir spännande.

Berit Anderssons farmors bror dömdes 1903 till 8,5 års straffarbete för mord.

- Jag visste inte ens om att hon hade en bror och ringde därför till en ingift faster och frågade. Hon svarade: "Jo, han är mördare."

Hon började med att "översätta" obduktionsprotokollet och håller nu på med domen. Det var ett fylleslagsmål som urartade, men hennes släkting hävdade hela tiden att det var en annan man som var mördaren. Men den mannens föräldrar intygade att sonen varit hemma och inte i Jokkmokk när det hände.

- Farmors bror var mycket bitter, säger Berit Andersson och tillägger att obduktionsprotokollet överensstämmer med hans uppgifter om hur det hela gick till.

Tjuvslakt
När Berit Andersson hittade ytterligare en dömd släkting tänkte hon "inte nu igen". Han dömdes till fyra månader för tjuvslakt på ren.

- I samma veva som det där hände hade hans barn dött. Det kan vara för att de svalt.

Eila Fredriksson gick med i föreningen 1992. Hon har forskat om Livkompaniets indelta soldater och deras släktingar i 16 år. Hon lotsar Margareta Ekman genom soldat Tryggs släkt. Soldat Trygg levde mellan 1800 och 1884 och tillhör hennes makes släkt.

- Han är hans farfars farfar.

Detektivarbete
Hon har släktforskat drygt åtta år och började med att gå en kurs hos Björn och Eila Fredriksson. De lärde henne hur man går till väga.

- Det mest spännande jag hittat är kyrkoherdarna som fanns i Råneå, Gulich Blix och hans son. De är avporträtterade i kyrkan. Det är ett detektivarbete. Ibland bromsas arbetet upp. Det händer ingenting, så ploppar det upp något så att man kommer vidare. Då får man en energikick, säger Margareta Ekman.

En gång kontaktade en kvinna i Värmland Eila Fredriksson och det visade sig att hon egentligen sökte information om Margerats Ekmans farfar. Det resulterade i att Margareta hälsade på henne.

Konstnär
- Hon var med i en forskargrupp som forskade om kända personer i Karlstad och farfar var konstnär där. Hon skickade kort på farfar och farmors förlovning och på min pappa och hans syskon. Innan farfar blev konstnär var han dekorationsmålare. Han har bland annat målat i Norra Råda kyrka.

Den här kvinnan tog med Margareta Ekman i hennes farfars fotspår och en gömd värld öppnade sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om