Dödsfall Börje Carlsson

Dödsfall2012-11-10 06:00

Börje Carlsson har avlidit 73 år gammal.

Börje var född i Kristianstad. Han började sitt yrkesliv som smörgåsnisse på Stadshotellet i Ronneby och fortsatte sedan på Berns salonger i Stockholm. Han var därefter fem år till sjöss som servitör på Svenska Amerikalinjens fartyg Kungsholmen, Gripsholm och Stockholm.

Därefter gick färden norrut. och han mellanlandade på Stadshotellet i Skellefteå. 1966 började han på Stadshotellet i Luleå. Han blev svensk mästare i drinkblandning med drinken Honoluleå. Börje arbetade även på Hotell Bodensia, Domus Fyra kök och avslutade sin karriär på Stadhotellet i Luleå.

Börje fick två barn, Peter och Annica, samt fyra barnbarn Sandra, Sofia Linus och Ludwig.

Han var engagerad i sina barnbarns uppväxt och fritidsintresse. 1982 träffade han sin fru Ann-Christine.

Börje var en person som aldrig sa nej utan ställde alltid upp. Förutom att umgås med familjen tyckte Börje om att tillbringa tid i stugan i Lövskär.

Han tyckte mycket om att lägga ner tid på trädgården. Första potatisen skulle vara klar till midsommar.

Förutom stugan tyckte han om att resa. Han och Ann-Christine var på många resor tillsammans. Matlagning var även det ett stort intresse.

Närmast sörjande är maka Ann-Christin, barnen, mågen Thomas samt barnbarn och övrig släkt och vänner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!