Elsy Andersson Luleå har avlidit i en ålder av 85 år.
Elsy Andersson hette Samuelsson som ogift och var dotter till framlidna Hildur och Albert Samuelsson, Jävre.
Efter avslutad folkskola sökte Elsy till Solviks folkhögskola och tog realexamen på två år. Efter realexamen sökte Elsy till lärarseminariet i Haparanda. Året var 1944. Elsy kom att bli inneboende hos familjen Andersson där hon också träffade Sixten Andersson som senare skulle bli hennes make. Efter tre år var Elsy färdigutbildad lärare.
Sommaren 1947 tog Elsy ett arbete som föreståndare för Tingsholmens sommarkoloni för barn. Elsy hade efter seminarieexamen sökt en lärartjänst i Yttre Lansjärv, en tjänst som varade
i två år.
1949 ingick Elsy äktenskap med Sixten Andersson. Luleå blev deras hemort där Elsy fick en lärartjänst
i Svartöstan. Efter ett år i Svartöstan fick Elsy en ordinarie tjänst på Mjölkuddskolan en tjänst som hon hade till slutet av 1960-talet.
1953 utökades familjen då sonen Sören föddes. Att vara mammaledig var inte vanligt den tiden, det blev dagmamma och Elsy fortsatte sin tjänst vid Mjölkuddskolan.
I slutet av 1960-talet gjorde Elsy en vidareutbildning till talpedagog och fick efter utbildningen en tjänst inom Luleå kommun. En tjänst som varade till hennes pensionering. Elsy var mycket omtyckt av både kollegor och elever.
I början av 1990-talet blev hon farmor till barnbarnen Linn och Elisa som kom att ta en del av hennes vardag, så även bonusbarnbarnet Kristian.
Elsy var en glad och utåtriktad person som gärna tog fram gitarren för lite sång och spel. Huset på Notviksvägen och stugan i Brändön blev oaserna i hennes liv.
Men hälsan skulle svika och sista åren blev Radiomastens vård- och omsorgsboende hennes hem där hon på bästa sätt fick all den hjä1p och omtanke hon behövde.
Närmast sörjande är sonen Sören med familj samt släkt och vänner.