Vår pappa Ewert Aronson har lämnat oss den 27 juli efter ett långt och innehållsrikt liv. Pappa, som skulle fylla 92 den 1 oktober, somnade lugnt in i tron på sin Frälsare, på Trollhättans sjukhus efter en veckas sjukhusvistelse. Samma dag som han åkte in klippte han gräset med sin lilla traktor.
Ewert föddes i Brastad i Bohuslän och som 4-åring flyttade han med familjen till Hästhagen, Hult.
Som 14-åring lämnade han hemmet för att gå realskola i Göteborg, där han sedan läste vidare. Han fortsatte med teologistudier i Lund och prästvigdes 1948 i Luleå. Eftersom han hade ett stort språkintresse och kunde finska fick han tjänstgöra i Niilivaara församling. Där förälskade han sig i Norrbotten, och framförallt i Vettasjärviflickan Blenda, hans "Lappmarkens Blomma". De fick 62 fina år tillsammans.
Ewert blev Norrbotten trogen under hela sitt yrkesliv, Niilivaara, Jukkasjärvi, Harads och Kiruna där han blev kvar till sin pensionering.
Ett par år efter pensioneringen flyttade Blenda och han till Ewerts föräldrahem Hästhagen där de blev kvar resten av Ewerts liv.
Pappa var en människa med stor empati och ett stort intresse för andra språk, kulturer och religioner. Vårt hem stod alltid öppet för dem som behövde det, även på äldre dagar då de blev "svensk farmor och farfar" för familjen Lalinka från Bosnien.
För oss barn har han lämnat ett stort tomrum, han fattas oss, men vi är glada att han fick ett sådant långt liv, med en kristallklar hjärna ända in till slutet.
Barnen