Torsten Sandin
Förre koncernchefen i SSAB Torsten Sandin, Värmdö har avlidit i en ålder av 71 år. Han efterlämnar hustrun Eva och tre barn med familjer.
Torsten föddes och växte upp i Umeå och avlade bergsingenjörsexamen år 1969 vid KTH. Han inledde sedan en snabb och rak karriär, som slutade på den absoluta toppen i svensk stålindustri.
Först anställdes han som driftsforskare i stålverket på NJA i Luleå. Där fick han sedan ansvaret för flera stora investeringar. 1977 utsågs Torsten till teknikchef vid Division Halvfabrikat vid NJA och 1979 fick han ansvaret för hela metallurgin i Luleå. 1985 utnämndes han till chef för Division Metallurgi, som omfattade all ståltillverkning i SSAB. Han blev då även SSAB´s platschef i Luleå. 1988 blev Torsten VD för SSAB Oxelösund.
Torsten ombads 1992 att överta VD-posten vid SSAB Tunnplåt med verksamhet i Borlänge och Luleå. 1998 efterträdde Torsten Leif Gustafsson, som koncernchef i SSAB, som nu var Europas lönsammaste stålföretag.
Torsten avgick på egen begäran som koncernchef redan hösten 2000 på grund av hälsoskäl. Han hade drabbats av problem med blodtrycket, som inte gick att lösa med medicinering.
Nu inleddes en ny fas i Torsten och Evas liv. De hade 1994 köpt en stor gård, Tokärr, i Rullerum utanför Gusum med många byggnader, skog och 50 hektar åker. Eva och Torsten flyttade nu till Tokärr. Med en stor besättning av får, några getter och hästar samt inhyrda nötkreatur och en stor fysisk arbetsinsats med ringbarkning och röjning av sly återställde de det gamla kulturlandskapet. Torsten odlade också ekologisk spannmål och hö på ägorna. Tack vare fysiskt arbete och mindre stress återvann Torsten sin hälsa tills han sommaren 2013 drabbades av en elak cancer, som till sist tog hans liv. Under sjukdomsperioden avyttrades Tokärr och i början av juni i år flyttade Eva och Torsten till ett nyinköpt hus på Värmdö.
Torsten Sandin var en närvarande och resultatorienterad chef. Han älskade att gå runt i verken och kontoren och prata med och lyssna på medarbetarna. Torsten var även mycket bra på kommunikation i både tal och skrift och uppskattades av medarbetarna för sitt tydliga och raka ledarskap. Hans tjänster togs även i anspråk av näringslivets organisationer bland annat som ordförande i Jernkontorets Fullmäktige.
På sin fritid gillade Torsten praktiskt arbete bland annat med att renovera och bygga hus. Även båtliv intresserade honom liksom läsning av en god bok.
Vi sörjer en fin vän och arbetskamrat men minns och bevarar honom och hans gärning i ljust minne. Våra tankar går till Eva och hennes familj.