Tisdag den 10/9 hade PRO Mjölkudden/Notviken medlemsmöte, till mötet kom 81 personer (58 kvinnor 23 män). Ordföranden hälsade välkommen och gav den sedvanliga infon i händelse av brand. Dagens gäst var Maria Björnfot från Luleå kommun, hon jobbar med projektet Äldre Support, gruppen ger information, råd och stöd till dig som är äldre. Hälsofrämjande projekt, social gemenskap, förslag på olika aktiviteter. MB besvarade de frågor som medlemmarna undrade över. En bra och intressant föreläsning som belönades med en varm applåd.
Pedagogiska hörselvården gör hörseltest 6-7/11 anmäl er till Margareta Bergstedt.
Gunnel från programkommittén informerade om kommande program.
Lena berättade att årets IKEA-resa blir den 26/11, under våren planeras 1-2 endagsresor. Elsa berättade om olika studiecirklar som hon hoppas skall starta upp snarast. Anmälningslistor finns i lokalen. Lars-Åke meddelade att cirkeln i Canasta startar den 20/9 kl 12.30.
Fikapaus med kaffe och en god macka som köksgruppen fixat. Styrelsen har bestämt att det blir gratis fika vid medlemsmöten under 2019. Tack till köksgruppen och övriga i föreningen som varit engagerade i dagens möte. Ett väldigt trevligt möte som avslutades med lotteridragning.