"TyvÀrr har mÄnga Àttlingar till tornedalingar förlorat sitt sprÄk"

"Tornedalingarna i GÀllivare" samlades till höstupptakt och surströmmingsfest i gruvstugan.
- Det Àr oerhört viktigt att tala med sitt eget folk pÄ vÄrt eget sprÄk, sÀger Hasse Stenudd.

Tornedalingar i GÀllivare samlas till surströmmingsfest. Ture Andersson, Lars Lired, Per-Eric Tina, Hasse Stenudd, Karin Aspholm.

Tornedalingar i GÀllivare samlas till surströmmingsfest. Ture Andersson, Lars Lired, Per-Eric Tina, Hasse Stenudd, Karin Aspholm.

Foto: Marie Ridderström

MALMBERGET2012-09-26 06:00

- Det Ă€r oerhört viktigt att tala med sitt eget folk pĂ„ vĂ„rt eget sprĂ„k. Jag Ă€r en svensk medborgare med rötter i den tornedalska och den finska kulturen, sĂ€ger Hasse Stenudd, en av initiativtagarna till "Tornedalingar i GĂ€llivare".

Svenska Tornedalingars Riksförbund Àr en intresseorganisation för den tornedalska minoriteten. Förbundet Àr regeringens remissinstans och tornedalingarna har sedan april 2000 nationell minoritetsstatus.

Bevara sprÄk och kultur
- Vi Ă€r 80 medlemmar och har funnits i GĂ€llivare i tre Ă„r. Medlemmarna Ă€r frĂ„n 20 Ă„r och uppĂ„t. Vi Ă€r öppna för alla. I GĂ€llivares alla byar talas det meĂ€nkieli, sĂ€ger ordförande Per-Eric Tina, som bott i GĂ€llivare sedan 1967 och Ă€r bördig frĂ„n Juoksengi i ÖvertorneĂ„.

Under hösten startar föreningen studiecirklar i föreningsteknik och data, efter medlemmarnas önskemÄl.

- Vi vill bevara den tornedalska kulturen och sprĂ„ket framförallt. NĂ€r vi hĂ„ller möten talar vi meĂ€nkieli om alla förstĂ„r sprĂ„ket, sĂ€ger Tina.

Minoritetsdagen
TyvÀrr har mÄnga Àttlingar till tornedalingar förlorat sitt sprÄk.

- NĂ€r barnen var smĂ„ talade vi svenska och det var dumt. Som mĂ„nga andra förĂ€ldrar anvĂ€nde vi meĂ€nkieli som det "hemliga sprĂ„ket", men vĂ„ra barn förstĂ„r sprĂ„ket och talar litegrand, sĂ€ger Lars Lired.

Karin Aspholm talar om sprÄkets betydelse i vÄrden. Om den apatiska patienten som blev sÄ upplivad av att höra sitt eget sprÄk att han steg upp ur sÀngen och klÀdde pÄ sig.

- Den andra oktober Ă€r det Minoritetsdagen och kulturvecka. DĂ„ ska vi bjuda pĂ„ kaffeost och tornedalska lĂ€ckerheter i Folkets hus, sĂ€ger hon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om