SPF Seniorerna i Älvsbyn bjöds på en intressant föreläsning av nuvarande vd Kent Johansson från Älvsbyhus. Berättelsen om familjeföretaget som genom långsiktighet och rationell produktutveckling byggt upp ekonomi och förutsättningar att kunna se framtiden med tillförsikt.
Barndomskamraterna Gunnar och Göran Johansson från Norrfjärden började satsningen 1944 på Gunnars gård. I ett lastbilsgarage på 200 kvadratmeter med inköpta snickerimaskiner som kapsåg, plan-och rikthyvel drog de igång under namnet Norrfjärdens Träförädling. De hade då tre anställda för tillverkning av inredningar till hus och lägenheter.
Kundkretsen växte snabbt och diskussion om utbyggnad i Norrfjärden eller annan plats började föras på tal. Dåvarande Älvsby köping såg möjligheterna till nya arbetstillfällen och 1954 flyttade företaget till Älvsbyn där en tomt köptes på Altuna industriområde.
I Älvsbyn blev Göran och Gunnar Johansson väl mottagna. Med 1000 kvadratmeter nya lokaler gavs nya förutsättningar. Antalet anställda ökade snabbt med betryggande orderstock.
Funderingar på hustillverkning tilltog och 1959 inriktades byggstart för en 4000 kvadratmeter stor industrilokal samt en ny såganläggning. Namnbyte skedde till AB Älvsbyhus och 1960 flyttade företaget till nya platsen.
Det första modulhuset levererades och allt fungerade. År 1961 såldes 30 hus och efterfrågan växte till över 100 villor per år.
1972 beslutade Gunnar Johansson att gå i pension och sålde sin andel. 1979 lämnade Göran Johansson över företaget till sönerna Donald som blev vd och Dennis vice vd.
Företaget tillverkade 1991 713 hus men plötsligt, 1993, blev det en störtdykning ner till 337 hus.
År 1995 kom Rune Andersson in som hälftenägare. Nya fabriker har sedan byggts i Bjärnum i norra Skåne, Vårberg utanför Karlstad samt Finland för att klara dagens behov av 21 hus per vecka.
För närvarande har Älvsbyhus 309 anställda. Till dags dato har 40000 hus levererats.
I dag satsar företaget på så låg energiförbrukning som möjligt. Ett exempel visar att en villa på 100 kvadrat drar 7400 kWh. Företaget investerar nu 50 miljoner i sina fabriker för att ändrad tillverkning så att 40 centimeter tjocka väggar byggs, vilka resulterar i minskad energiförbrukning
Med spänt intresse följde mötesdeltagarna föredragningen om ett företag som trots sitt nordliga läge är marknadsledande inom småhustillverkningen.