PRO Kalix har haft sitt första café för hösten där Anita Sandström från Osteoporosföreningen var inbjuden. Hon hade även med sig Hanne Tarkkonen. Innan Anita fick ordet, hälsades gästerna välkommen av undertecknad som även berättade lite om planerade studier för hösten. Det kom drygt 100 gäster som lyssnade på Anita.
Osteoporos är namnet för benskörhet. Anita berättade att det är en kronisk sjukdom, folksjukdom. En tyst sjukdom man vet inte att man har den förrän något händer till exempel ett arm eller benbrott. Det är ungefär 500 000 personer i Sverige som har diagnosen osteoporos/benskör. Det är cirka varannan kvinna och var femte äldre man, ärftligheten är cirka 70 procent.
Osteoporosföreningen har bland annat som mål få att igång en osteoporos-skola i likhet med den som finns för arthros. De verkar även för frakturkedjor, där en koordinator kontaktar den som fått en fraktur. De vill även ha vårdprogram och livscafeér, en så kallad DXA mätare finns på osteoporos mottagningen på Sunderby sjukhus sedan 2014.
Vissa riskfaktorer finns som bland annat rökning och kost, reumatiker har även större risk att drabbas. De som intar cortison drabbas mer än de som inte får cortison, eftersom cortison minskar benmassan.
Mest benmassa byggs i tidiga tonår fram till 25 års ålder har man byggt upp sin ”benbank”. I samband med att mens upphör, minskar även benmassan.
Det finns två celler som påverkar benmassan och det är en som bygger upp och en som bryter ner och där är då frågan vem av dem vinner, är starkast.
Det planeras ett projekt från osteoporosförbundet för barn i 13–14 års ålder hur de skall bygga upp sitt skelett.
Enligt Anita har det blivit bättre i Norrbotten, men det går för sakta.